Технології блокчейн стають дедалі популярнішими і застосовуються у багатьох сферах. Цей факт підтверджується тим, що протягом II кварталу блокчейн-стартапи залучили рекордне фінансування в розмірі $4 млрд попри різке зниження вартості криптовалют. Як цю технологію вже успішно застосовують держави і комерційні компанії та що потрібно для її розвитку в Україні, розповіла Mind співзасновниця міжнародної юридичної компанії у сфері фінтех і блокчейн Юлія Барабаш.
Сказати, що блокчейн – універсальна технологія, не сказати нічого: ланцюгова технологія вже успішно імплементована в самих діаметрально протилежних напрямках. Сьогодні її застосовують у більш ніж 40 сферах – від комунікацій і політтехнологій до управління міжнародними ланцюгами постачання і сфери охорони здоров'я.
Наприклад, торік саме в Україні була здійснена перша угода в сфері нерухомості на базі такої технології. Засновник популярного видання про технології та стартапи TechCrunch Майкл Аррінгтон купивквартиру в Києві, розплатившись популярною криптовалютою Ethereum. Як тільки витяг з реєстру із зазначенням нового власника було завантажено в блокчейн-платформу Propy, продавець отримав крипту, в еквіваленті $60 000.
У червні 2020 року у Верховній Раді був зареєстрований, а у грудні – ухвалений у першому читанні проєкт закону «Про віртуальні активи» (№3637). А Міністерство цифрової трансформації, яке має оцифрувати країну, вже розробило дорожню карту цифрових активів. Для України визнання операцій на базі блокчейн = показати світу свої фінтех-амбіції, до того ж це дієвий спосіб залучення іноземних інвестицій: власники криптовалют шукають способи конвертувати їх у матеріальні ресурси.
Блокчейн – технологія, що представляє собою ланцюжок «блоків», які поєднуються в операцію в спеціальному розподіленому регістрі, перевертає стале уявлення про безпеку і прозорість процесів.
Корпоративний, державний і приватний сектор – флагман у використанні блокчейну, після криптовалют і цифрових фінансів. І це цілком логічно: в епоху надшвидкого оцифровування і комерційних польотів у космос уже неможливо було продовжувати «по-старому» фіксувати все на папері та зберігати тони фізичних архівів.
Не можу сказати, що блокчейн не впливає на екологію, оскільки, наприклад, для однієї трансакції за допомогою кредитної картки Mastercard потрібно всього 0,0006 квт енергії, а на одну трансакцію в мережі біткоїнів – 980 квт. Для порівняння, такого обсягу енергії вистачить для забезпечення електрикою середнього канадського будинку протягом трьох тижнів. Проте, згідно з прогнозами Pricewaterhouse Coopers, до 2025 року інвестиції в технологію сягнуть $25 млрд.
Як правило, технологічні компанії є першопроходьцями у впровадженні нововведень. Транснаціональні гіганти успішно закривають внутрішні бухгалтерські, аудиторські потреби, а також ІТ- і інформаційну оптимізацію, завдяки блокчейну. Так, за даними Gartner, на стадію промислового впровадження 2020 року перейшли 14% корпоративних проєктів із різних сфер, тоді як 2019-го ця частка становила всього 5%.
А на початку 2021 року Forbes оприлюднивтоп-50 світових гігантів із доходом або капіталізацією понад $1 млрд на рік, які застосовують корпоративний блокчейн. До переліку увійшли китайська технологічна компанія Ant Group, автомобільний концерн Daimler, корпорації Boeing, IBM і Microsoft. Також серед тих, хто активно імплементує «ланцюжок», – Oracle, PayPal, Samsung, Saudi Aramco, Visa і Walmart. Місця в списку дісталися одному з найбільших банків Китаю Industrial and Commercial Bank of China і Чиказькій товарній біржі, яка 8 лютого запустила ф'ючерси на Ethereum.
За данимиInternational Data Corp, сукупні витрати корпорацій і урядів на блокчейн у 2019 році сягнули $2,9 млрд, що на 89% більше, ніж у попередньому, а до 2022 року вони становитимуть $12,4 млрд.
Не менш разючими є кейси харчового сектору, так міжнародна мережа Walmart і виробник Nestle разом із 12 іншими компаніями заснували IBM Food Trust, метою якого є розробки у сфері систем інтегрованих ланцюгів постачань. Такі напрацювання дозволять відстежувати якісно рух товарів на всіх стадіях – від сировини до готової продукції.
Розвиток військових технологій на базі блокчейн активно набираєобертів. Наприклад, Росія розвиває оборонну лабораторію, яка має відстежувати і запобігати кіберзагрозам за допомогою блокчейн-технологій. Всесвітньовідома компанія – виробник шин Goodyear 2020 року оголосила про запуск блокчейн-системи для постачання комплектуючих військовим.
Складно переоцінити потенціал «ланцюжків» у військовому секторі – оборонно-промислова галузь сміливо може стати пілотом в індустрії та послужити на благо суспільства.
Завжди прогресивний Азіатсько-Тихоокеанський регіон показує найшвидший у світі темп впровадження «ланцюжкової» технології. І головне, як? Саме завдяки імплементації рішення в державному секторі. Там він покликаний спростити складні процеси, з'єднати високотехнологічні рішення, що поєднують веброзробку, хмарне зберігання і власне API. Для прикладу, в Китаї на сьогодні вже 140 державних послуг працюють на блокчейні. Консалтингова компанія PwC напророкувалаКНР статус блокчейн-держави, і поки цей прогноз справджується: у країні найбільша кількість блокчейн-проєктів у світі.
У ЄС до блокчейну поки досить обережне ставлення, яке проявляється в створенні ініціатив, що регулюють технологію всередині Союзу. Але, такі країни як Мальта, Швейцарія, Естонія та Велика Британія показують велику прихильність до блокчейну і всіляко підтримують її глобальне впровадження.
Відстеження ланцюгів постачання товарів і послуг, а також інформаційні технології та передача даних – найуспішніші сфери в США для впровадження блокчейну, крім фінтех-сектора. В постпандемічний період ці напрями мають найвищий економічний потенціал, який оцінюється експертами PwC в $962 млрд.
Торкнувшись теми пандемії, не можу не зазначити важливість використання ланцюжкової технології в охороні здоров'я для відстеження етапів вакцинації у всьому світі. Так, мережа розповсюдження вакцин на основі IBM Blockchain дозволяє виробникам забезпечити упереджувальний моніторинг побічних ефектів і підвищити ефективність управління відкликанням вакцин. Фармацевти зможуть оптимізувати управління запасами, тоді як люди навчяться довіряти вакцинам. Win-win case: на базі реалізації одного рішення, виграють усі учасники процесу.
Потираючи руки, багато експертів очікують виборів у Росії у 2021 і 2025 роках, на яких заявлено використання блокчейн-технології. Ланцюжкова технологія вирішить завдання з незмінністю інформації під час голосування, забезпеченням прозорості виконання і незмінності програмного коду, із захистом персональних даних і можливістю переглядати транзакції, як і відстежувати хід голосування.
Продовжуючи тему Росії, як флагмана прогресу серед країн СНД, то там блокчейн, крім ВПК і держсектору, дістався до таких служб, як митниця і податкова служба. Я переконана, що тут зіграв роль факт довіри держави до цієї технології, завдяки чому держоргани і держкомпанії набагато більш точно розуміють, навіщо їм ця технологія.
Цифрові технології стали настільки зручними і безпечними, що можуть масштабуватися на всі сфери нашого життя – від оборони до харчових технологій. Коли бачиш, що ООН всерйоз розглядає можливість застосування блокчейну в розрізі кліматичних змін на планеті та гуманітарних програм, усвідомлюєш рівень проникнення технології.
За оцінками Всесвітнього економічного форуму, до 2027 року 10% світового ВВП зберігатиметься за допомогою блокчейну. Безперечно, найбільший імпакт отримає держсектор, сфера охорони здоров'я та освіти, ЗМІ, які завдяки «прозорості» технології зможуть повернути своє чесне ім'я і перешкоджати поширенню лжеінформації.
У грошовому ж еквіваленті експерти прогнозують зростання світової економіки на $1,76 трлн до 2030 року завдяки імплементації блокчейн-технології. Це підтверджується і думкою провідних топменеджерів транснаціональних компаній: згідно з данимиDeloitte, 59% респондентів сприймають блокчейн як революційну технологію, здатну поліпшити бізнес-процеси організацій із будь-яких галузей.
Успіх блокчейн-технологій, безумовно, залежатиме від сприятливого нормативно-правового клімату, бізнес-екосистеми кожної з країн, готової використовувати нові можливості технології, і від підходящої галузевої структури. Багато в чому зволікання в імплементації ланцюгової технології обумовлено законодавством певних держав і внутрішньої специфікою, як і у випадку України, де поки не готови остаточно розпрощатися з «тіньовим» підходом в управлінні.
Проте найпотужніший потенціал оптимізації процесів властивий блокчейн-технології можна порівняти з потенціалом хмарних технологій 10 років тому.