Борг на користь: чому банки відмовляють бізнесу в кредитах

І як розмовляти з фінустановами для позитивного вирішення питання

Фото: depositphotos

Кожного дня до банку звертаються власники малого та середнього бізнесу (МСБ) із потребою отримати фінансування на розвиток своєї справи. Здебільшого вони навіть знають, який фінансовий інструмент хочуть обрати та впевнені в погодженні кредиту. Але, на жаль, ситуація може скластися так, що в кредиті відмовлять. І багато банків при цьому навіть не пояснюють причини. А будь-яка людина, почувши відмову, хоче зрозуміти, що саме не так і як це виправити. Як не допускати базових помилок, пояснив Mind заступник голови правління Банку Альянс Сергій Бочаров на умовному прикладі власника бізнесу, 

«Хочу відкрити мережу»

Сергій (уявний персонаж) нещодавно відкрив барбершоп (досить популярний напрям сьогодні). Але він, як будь-який власник, хоче зростати та масштабувати бізнес. Саме тому він вирішив заснувати мережу барбершопів. Йому розповідали, що це прибуткова стратегія, де не потрібно мати спеціальні навички, достатньо буде лише профінансувати ідею.

Сергій уже знайшов місце в новому житловому комплексі для нової локації власної мережі. Залишилося  отримати у банку кредит на розвиток свого бізнесу. Він навіть побачив рекламу кредиту, що йому підходить. Але у банках йому відмовили. Чому так?

Бізнесу чи фізособі – а є різниця кому видавати?

Ми переважно всі користувалися кредитними послугами банку: смартфон у розстрочку, іпотека, кредитний ліміт картки. І для нас ці процеси вже буденні. Рішення з надання кредитного ліміту на картці може забирає 5 хвилин, чому тоді рішення щодо кредитування бізнесу – 2 години? І добре, що в Альянс Банку на це потрібно лише 2 години, в інших фінустановах бізнес-кредит можуть погоджувати тиждень.

Річ у тому, що сума кредиту для бізнесу в десятки разів більша, ніж для споживчої мети, та має додаткові ризики. Як кажуть у банківському середовищі: прострочений кредит на малу суму – проблема клієнта, а великий кредит із простроченням – проблема банку.

Наприклад, банк має перевірити документацію ФОП чи ТОВ, оцінити реальність окупності кредиту, зважити сезонність бізнесу та інші моменти. До того ж завжди виникають запитання щодо цільового використання отриманих грошей.

Тому для банків видача такого кредиту – більш ризикована та затяжна процедура.

На що звертають увагу банки при відмові?

Як підприємцю уникнути відмови?

По-перше, стежити за репутацією, кредитною історією, звітністю та законністю. А по-друге, уважно вивчати умови кредитування у банку, щоб надати всю необхідну інформацію та швидко отримати бажане фінансування.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS