Мода на інвестиції лишається популярним джерелом отримання прибутку. Проте це дійсно працює на вкладника тоді, коли все прораховано й відомо, у який проєкт вкладаються кошти. Інакше інвестор може натрапити на шахраїв, які скористаються його довірою. Так, наприкінці січня Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) розширила перелік сумнівних інвестиційних проєктів десятьма новими. Як не стати жертвою шахраїв і які ознаки мають сумнівні інвестиційні проєкти, розповів Mind партнер АО SLA Attorneys, адвокат, к.ю.н. Олексій Волохов.
Докладніше про те, куди варто вкладати кошти 2022 року – у матеріалі Mind «Упіймати хвилю: як вибудувати інвестиційну стратегію».
Сумнівними фінансовими проєктами, які заохочують громадян інвестувати кошти під високі проценти та при цьому гарантують отримання надвисоких доходів, нікого вже давно не здивуєш. Водночас агресивна маркетингова стратегія та нові яскраві механізми залучення коштів знову й знову переконують довірливих громадян ставати їхніми клієнтами.
Законодавство у сфері регламентації інвестиційної діяльності передбачає роботу регуляторів ринку, які мають відстежувати діяльність сумнівних проектів із метою захисту прав та інтересів потенційних інвесторів. Зі свого боку Національна комісія з цінних паперів станом на січень 2022 року зафіксувала 123 сумнівні фінансові проєкти та донесла їхній перелік до відома громадян. Останні ж, на жаль, довіряють більше яскравій рекламі, аніж офіційним повідомленням регулятора.
Гарним прикладом став проєкт B2B JEWELRY, який не маючи жодної належної документації фактично здійснював продаж дешевої ювелірної продукції та паперових сертифікатів, обіцяючи в подальшому значні доходи їхнім власникам. Попри значну кількість кримінальних справ і повідомлення регулятора цей проєкт тривалий час функціонував та навіть залучав нових інвесторів.
Дещо іншою є ситуація з регламентацією ринку інвестиційних фінансових проєктів і так званих трейдінгових платформ в інтернеті.
На жаль, попри роботу регулятора та створення Департаменту кіберполіції, кількість таких інтернет-проєктів збільшується щодня, а шанси повернути передані шахраям кошти є мізерними.
Ми проаналізували інтернет-сторінки кількох десятків сумнівних фінансових проєктів і виявили кілька притаманних їм ознак, які хотілося б донести до потенційних інвесторів:
На жаль, перелік ознак сумнівних фінансових проєктів не є вичерпним, і з кожним новим днем такі методи та способи роботи вдосконалюються.
Проблема притягнення осіб до відповідальності за злочини проти ошуканих інвесторів лежить в площині всієї проблеми відповідальності за кіберзлочини та шахрайства в інтернеті, оскільки довести вину невстановленого кола осіб фактично неможливо.
Тому основними запобіжниками від участі громадян в таких шахрайських проєктах мають бути публічність роботи Національної комісії з цінних паперів та Департаменту кіберполіції, а також обізнаність громадян із роботою справжніх інвестиційних проєктів та установ, граничними й ринковими умовами дохідності інвестицій, порядком юридичного оформлення здійснення інвестицій тощо.