Упіймати хвилю: як вибудувати інвестиційну стратегію

Упіймати хвилю: як вибудувати інвестиційну стратегію

І як зміняться глобальні тренди в цій сфері

Этот текст также доступен на русском
Упіймати хвилю: як вибудувати інвестиційну стратегію
Фото: depositphotos

Початок року – час планів та оцінки можливостей на найближчий рік, зокрема для визначення найвигіднішої стратегії інвестування. Які тренди будуть актуальні в цій сфері і як варто змінювати свою інвестиційну стратегію, розповів Mind директор департаменту управління активами у Concorde Capital Артем Щербина.

Глобальний тренд на синхронне фіскальне та монетарне стимулювання завершується 2021 року. За час боротьби з пандемією держави надрукували понад $10 трлн нових грошей, що дозволило уникнути глибокої світової рецесії, проте призвело до інфляційних ризиків.

Такий обсяг свіжої ліквідності позитивно позначився на динаміці цін на фінансові активи:

  • індекс світової нерухомості S&P Global Property зріс на 53% із квітня 2020 року, зокрема на 15% протягом 2021 року;
  • індекс глобальних акцій MSCI World зріс на 79% від піку кризи, зокрема на 20% 2021 року, а деякі окремі папери (Tesla, Shopify, Moderna, Sea, Zscaler) показали 5-10-кратне зростання;
  • товарний індекс S&P GSCI за аналогічний період показав зростання на 117%, зокрема на 34% у поточному році;
  • курс BTC USD злетів на 620% та 25% відповідно.

При цьому величезний сегмент інвестиційних активів: облігації, золото та грошові еквіваленти були просто не цікаві інвесторам через негативну реальну дохідність.

Чого очікувати 2022 року?

2022 рік стане викликом для країн, що почнуть цикл жорсткості монетарної політики. Центральні банки країн, що розвиваються (зокрема, Україна), вдалися до підвищення облікових ставок і пережили цей період успішно – зростання цін на сировину й надмірна глобальна ліквідність підтримали національні економіки.

Розвиненим країнам буде складніше змінити напрям монетарної політики.

ФРС США, головний локомотив фінансових ринків, уже зумовила свої перші кроки щодо жорсткості монетарної політики. Із січня до березня 2022 року американський центробанк повністю зупинить купівлю облігацій та іпотечних паперів (читати – перестане друкувати гроші), а з березня почне підвищувати облікову ставку. Аналітики очікують на зростання ключової ставки в доларі США з 0,25% до 1,25% протягом дев'яти місяців поточного року – це дуже швидкий темп.

Ми очікуємо на зниження апетиту на інвестиційні ризики. Причин кілька:

  • подорожчання кредитного ресурсу і зниження ліквідності в глобальній банківській системі змусить інституційних інвесторів виходити з ризикових активів, що подорожчали, зокрема криптовалют, акцій технологічних компаній із високими мультиплікаторами та інших спекулятивних інструментів (зазначимо, що ця тенденція вже реалізується в січні 2022 року);
  • охолодження глобальної економіки на тлі високої інфляції зменшить споживчий попит на товари непершої необхідності, що вдарить по прогнозам зростання виручки багатьох брендів. Додамо сюди наявні проблеми з порушенням постачання комплектуючих, сировини й товарів;
  • зростання кількості проблемних боргів у великих позичальників і натомість погіршення умов рефінансування. Схожа ситуація спостерігалася у 2010–2012 роках. у низці європейських країн, коли високо оцінювалися ризики дефолту Греції, Іспанії, Португалії, Іспанії та Ірландії.

А отже, період високих доходностей і «легких» заробітків на фондовому ринку відійде в минуле. Вибір інвестиційних активів 2022 року вимагатиме ретельного аналізу й активного управління.

Куди інвестувати – рекомендації щодо «вибору інвестиційних активів 2022 року

Перше, для тих, хто вже інвестує, – істотно скоротити частку збиткових компаній із високими мультиплікаторами. Це акції, які були куплені на IPO останніми роками, або «високоперспективні» компанії з виручкою, за якими не очікується вихід на прибутковість у наступні три–п'ять років. Такі акції – перші на вихід у великих фондів, а потім і в інших гравців.

Тим часом ринок акцій продовжить надавати можливості для заробітку. Поточна слабкість ринку дозволяє сформувати портфель високоякісних паперів, как value-, так и growth-сегментов. До таких, на мою думку, належать: Analog Devices, IBM, Mastercard, Adobe або Etsy. Частка акцій у портфелі на 2022 рік не повинна перевищувати 40% – все ж таки ринок обіцяє бути турбулентним.

Левову частку портфеля варто зосередити в інструментах із фіксованою прибутковістю. При цьому вибір має бути добре аргументований і прорахований, адже, нагадаю, у розвинених країнах починається цикл зростання ставок, що негативно, наприклад, для облігацій.

У цьому сегменті перевагу варто віддавати корпоративним облігаціям емітентів із низьким борговим навантаженням і стабільно позитивним кеш-флоу. Термін облігацій середній 3–5 років.

Більш досвідчені інвестори можуть використовувати продаж опціонів або інвестування в структуровані продукти. Такі інструменти даватимуть високу прибутковість, проте їхній ризик повністю залежить від уміння аналізувати й вибирати активи.

Яких ризиків варто уникати?

Наприклад, у концепції інвестиційної стратегії на 2022 рік ми взяли за основу максимальне уникнення ринкового ризику – тобто структура портфеля не має дозволити йому впасти за ринком. Для цього якраз і використовуються нелінійні інструменти: опціони, ноти, акції з низькою кореляцією до фондових індексів.

Щодо єврооблігацій України, які зараз користуються підвищеним інтересом українців, варто пам'ятати, що держава жодного разу не банкрутувала внутрішні облігації (ОВДП), а ось зобов'язання щодо зовнішнього боргу вже піддавалися реструктуризації.

У разі ескалації конфлікту Мінфін України має право ухвалити рішення про заморожування виплат, що призведе до сильного падіння вартості єврооблігацій.

Тому ставити вагому частку капіталу на єврооблігації України не варто, незважаючи на валютну прибутковість у 10–15% річних.

Водночас 10–30% активів варто тримати в максимальній ліквідності. Цей рік дасть чимало можливостей для спекулятивного заробітку. Активне управління портфелем – ключова цінність за умов турбулентності на ринках.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло