Дорога додому: як українці можуть отримати компенсацію за пошкоджене майно під час війни

І які документи потрібно підготувати

Фото: УНІАН

Напередодні голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк повідомила, що влада готує умови для компенсації громадянам втраченого під час військових дій майна. Як вона наголосила, про фінансове відшкодування не йдеться, натомість планується надання житлової площі. Крім того, Президент Володимир Зеленський днями повідомив, що заявку на компенсацію втраченого майна можна подати в «Дії». Як її оформити та які документи потрібно підготувати, розповів Mind адвокат, засновник і CEO юридичної компанії Eternity Law International Денис Чернишов.

Докладніше про всі можливості для відшкодування збитків через військові дії Mind розповідав у матеріалі «Повернуть усе, до копійки: як отримати компенсацію за знищене через війну майно»

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну були знищені або пошкоджені тисячі об’єктів майнових прав, як рухоме, так і нерухоме майно. Тисячі українців буквально залишилися без даху над головою.

Україна, як правова держава, дотримується принципу верховенства права. А оскільки недоторканність права на приватну власність гарантується Основним Законом України, одним із способів захисту цього конституційного права є відшкодування шкоди, завданої під час війни. Отже, усі збитки майну, завдані агресором, мають бути компенсовані. 

Як оформити заяву на компенсацію?

Президент України 29 березня повідомив, що в застосунку «Дія» оновився функціонал і тепер можна буде збирати інформацію про пошкоджене та зруйноване майно українців внаслідок війни безпосередньо в застосунку. Отже, кожен потерпілий зможе залишити заяву на компенсацію. Як саме проходитиме процедура відшкодування, буде зрозуміло трохи пізніше, але тепер фізичним і юридичним особам необхідно забезпечити можливість фіксації такого збитку, щоб у майбутньому отримати компенсацію.

Важливо переконатися, що у вас, як у власника, є всі документи, що підтверджують право власності на майно. Це можуть бути документи заснування, правовстановлюючі документи, чеки тощо. У разі втрати документів слід подбати про їх відновлення або внесення дублікатів.

Варто зазначити, що зафіксувати пошкодження майна на документальному рівні можна за допомогою актів знищення/пошкоджень, складених працівниками Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС), місцевої влади або військово-цивільних адміністрацій. Сума заподіяної шкоди має бути встановлена на підставі звіту про оцінку майна, або отриманий експертний висновок.

Які дані мають бути у звіті?

Бажано, щоб звіт і докази пошкодження/руйнування містили таку інформацію:

Варто зазначити, що є також низка інших способів отримати відшкодування. Наприклад, потерпілі можуть звернутися до українських судів з позовами до країни-агресора про відшкодування збитків або звернутися до Європейського суду з прав людини.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS