Багато компаній в Україні все ще використовують у своїй діяльності програми російського походження. За статистикою, на ринку України нараховується близько 800 тисяч інсталяцій 1С. Звісно, це несе певні ризики в умовах війни.
У компанії KPMG стверджують, що досить часто чують від користувачів питання: «Що робити з програмним забезпеченням російського походження? «Що робити з 1С та її клонами?». Між тим, ризики досить суттєві.
Серед них морально-етичний аспект. Держспецзв’язку неодноразово нагадував, що користуючись російським програмним забезпеченням, український бізнес не лише фінансує економіку країни-агресора, а й надає доступ російським спецслужбам до своїх даних.
Серед решти ризиків можна назвати репутаційний та технічний. Організації не можуть просто взяти вилучити 1С та поставити 2С. У будь-якій компанії чи організації є своя специфіка, яку треба вивчити та проаналізувати, щоб знайти найкращу альтернативу саме під цей бізнес. Такий попередній аналіз та аудит IT-систем проводить IT-підрозділ організації із залученням зовнішніх консультантів із впровадження ERP-систем або самостійно, якщо в команді є відповідні досвід та знання.
Усі ERP-системи, які зараз представлені на українському ринку як альтернативні програмам російського походження, діляться на кілька груп у залежності від типу та розміру бізнесу. ERP-рішення для компанії з сектору важкої промисловості або машинобудівельної компанії з виробництвом будуть безкорисними для індивідуального підприємця або компанії з сектору малого та середнього бізнесу.
Великі міжнародні вендори та провайдери програмного забезпечення, які представлені на території України, такі як Oracle, Microsoft, SAP, мають рішення як для великого бізнесу, так і для маленького та середнього. Зазвичай це зовсім різні системи та рішення, цінова політика та підходи до впровадження яких суттєво відрізняються. Якщо коротко, то є чотири типи ERP-систем: для великого бізнесу, для малого та середнього бізнесу, системи-конструктори та системи з переналаштованими процесами.
Коли діло доходить до вибору розробника та самої ERP-системи, у KPMG радять звертати увагу на шість ключових факторів:
Цифрова трансформація або осучаснення процесів компанії має всі шанси на успіх, якщо керівництво підтримує ці зміни та має на меті покращити свою організацію, при цьому залучаючи у зміни працівників. Часто для опанування нових ERP-систем працівників потрібно забезпечити відповідним навчанням та дати час розібратися в особливостях технології. І тоді проєкт впровадження нової ERP-системи на всіх етапах працюватиме злагоджено, а нововведення в організації відбудуться безболісно.