Ринок праці: стратегія пошуку першої роботи в ІТ

Іноземні замовники повертаються до наймання українських фахівців

Фото: depositphotos

Попри повномасштабну війну в Україні та невтішну статистику наймання, IT-ринок праці досі живе, а Знаходимось в ситуації, коли конкуренція на одне місце висока. Значно вище, ніж була до широкомасштабного вторгнення. Відповідно очікування від кандидата, які він має докласти, щоб отримати роботу, у роботодавців виросли.

Найбільш поширене питання від випускників IT-школи Mate academy на самому початку – що робити, коли попит на ІТ виріс вдвічі й ринок просто не справляється? І тут насправді підходи не змінились – головне, мати мотивацію і не тішитися ілюзіями, що все буде легко. Бо все навпаки – буде дуже важко. Щоб отримати оффер від ІТ-компанії, потрібно вкласти чимало зусиль у своє навчання та практичний досвід. Про те, як знайти першу роботу в IT, Mind розповіли менеджерки з підтримки кар'єри в Mate academy Альона Лабюк і Наталія Волошина.

Читайте також: Ринок праці під час війни: головний виклик – зберегти співробітників

Світові тенденції в найманні

Згідно з даними Світового економічного форуму, зараз ситуація з найманням почала стабілізуватись. Наразі лей-офи закінчилися, і компанії не планують масово звільняти людей.

Світовий економічний форум прогнозує, що певна кількість вакансій зникне, але водночас їх замінять інші. І це природний процес, тому що світ розвивається, з’являються нові технології, впливає диджиталізація, отже, і ІТ-процеси теж модернізуються.

Ключові індустрії, у яких продовжить розвиватися наймання – це фінансові послуги та електронна комерція, охорона здоров'я та страхування, IoT, кібербезпека, наука про дані та аналітика даних, виробництво.

Читайте також: Працевлаштування зі штучним інтелектом: що може chatGPT для рекрутингу в IT

Тренди в рекрутингових процесах

Від світу до України: дивимось оптимістично

Багато компаній-інвесторів, замовників повертаються на ринок України. Так, для минулого 2022 року було характерно те, що закордонні замовники, побоюючись ризиків, зробили ставку на розробників з інших країн, зокрема Індії. Проте на ринку ця міграція замовлень і так відбувалася раз на декілька років.

Що ми маємо сьогодні? Замовники повертаються до  українців, тому що ми робимо класно, якісно та за адекватні гроші в порівнянні з іншими країнами.

На момент літа-осені-початку зими 2022 року в іноземних замовників були цілком зрозумілі переживання, що через вторгнення росії та постійні обстріли з її боку українці перестануть працювати, усі інвестиції пропадуть, а через відсутність світла та інтернету ми станемо кам'яною державою. Яке ж у них було здивування, що попри обстріли українські розробники ходять на релізи, вкладаються в дедлайни.

Станом на серпень 2023-го дуже велика кількість компаній та інвесторів повернулася на ринок. Це в менших обсягах, ніж було на початку 2022 року, але тенденція дуже позитивна.

У Mate academy з початку 2023 року працевлаштували понад 700 студентів.

Читайте також: Відкрита вакансія: які правила працевлаштування іноземців для резидентів «Дія City»

Як джуну отримати job offer?

Джуніор – фахівець, який має мінімальний комерційний досвід або немає його взагалі. Має мотивацію і хороші комунікативні навички, а також ґрунтовні теоретичні знання і практичні кейси в портфоліо. Щоб отримати свій перший оффер джуніор-спеціалісту необхідно:

Як найкраще представити себе на інтерв’ю

Самопрезентація дуже важлива, адже під час неї оцінюються ваші soft-скілли

Порада, яка насправді працює максимально круто на моменті самопрезентації на співбесіді – потрібно визначити, у чому ваша цінність.

Саме завдяки цьому ви можете досягати крутих результатів і приносити користь компанії і собі.

Як визначити свою цінність?

Взяти листочок і прописати ваші досягнення, а потім свої дії чи риси характеру, завдяки чому ви досягли цього результату. Це можуть бути абсолютно безглузді речі для когось, але надзвичайно важливі для вас. Умовно, пишете багато ваших різних маленьких і великих перемог і виділяєте ту рису, яка найчастіше повторюється у ваших здобутках. Так ви зрозумієте цю цінність себе і вже зовсім по-іншому подивитися на  весь цей попередній досвід. Відповідно по-іншому дивитиметеся на майбутнє.

Чек-лист, що потрібно врахувати перед співбесідою:

Зарплатні гілки – це чудовий спосіб орієнтуватися на ринкову медіану, однак, коли ви починаєте свій шлях – ви не повинні відштовхуватися від зарплати.

З кожним новим робочим завданням, приходить досвід. Цей досвід ви надалі будете накопичувати та конвертувати в більшу зарплату. Зрозуміло, що всі ми ходимо на  роботу в тому числі й за грошима, але саме з приходом досвіду ваші кар’єрні перспективи та можливості зростатимуть.

Дивіться на ситуацію в ретроспективі і фокусуйтеся на цьому. Те, що за вами сьогодні не ганяється рекрутер і не пропонує зарплату з трьома нулями, не означає, що за два роки, коли ви набудете досвіду та станете мідлом, це не зміниться.

До речі, щодо грошей. Дуже часто питають, чи є демпінг через те, що велика кількість кандидатів на одну вакансію? Якщо це стабільна компанія з нормальним підходом, то демпінгу немає, адже компанія як отримувала замовлення від замовників у валюті, так і отримує. Відповідно продовжують виплачували хороші стабільні зарплати та зберігають перегляд зарплат. Так, може змінитися відсоток, на який зарплату переглядають, але сама опція перегляду залишається. Це корелюється із загальним світовим трендом, про який згадувалося на початку.

Коли джуну можна змінювати компанію?

Не рекомендуємо міняти компанію частіше, ніж раз на півроку-рік. Особливо, якщо це ваша перша робота в ІТ. За менший час фахівець нормально не інтегрується в проєкт і не принесе класного імпакту бізнесу. А отже, самостійно для себе не зможе відчути свій ріст.

Радимо змінювати роботу раз на два-три роки, коли ви з компанією могли почерпнути багато всього і готові рухатися далі, щоб опановувати щось нове, не стояти на місці та не мати застою.

І на завершення. Варто враховувати інтеграційний процес українського ІТ-ринку у світовий:

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS