Працевлаштування зі штучним інтелектом: що може chatGPT для рекрутингу в IT

Працевлаштування зі штучним інтелектом: що може chatGPT для рекрутингу в IT

І на які питання щодо залучення ШІ у цю сферу варто звернути увагу

Працевлаштування зі штучним інтелектом: що може chatGPT для рекрутингу в IT
Фото: depositphotos.com

Проблема пошуку фахівців роками залишається болючим питанням для tech-галузі. З одного боку, досвідчених фахівців рівнем від мідла і вище постійно не вистачає, в Україні роботодавцям навіть зараз доводиться конкурувати за них. З іншого боку, ринок наразі не може забезпечити робочими місцями усіх охочих “увійти в IT”, на кожну типову вакансію для джуна роботодавцям доводиться проглядати десятки резюме. Наприкінці минулого року в цю складну картину увірвався штучний інтелект chatGPT. Рекрутери та HR-менеджери дуже швидко зрозуміли, що він може взяти на себе рутинні завдання, а пошукачі побачили в ньому можливість спростити та прискорити пошук роботи. Ситуація в рекрутингу вже суттєво змінилась, але наслідки цих змін наразі осягнути складно. Яку роль зіграє генеративний ШІ в рекрутинг, допомагає він чи шкодить? Своїми думками з цього приводу з Mind поділився CEO of Wezom Сергій Гузенко

Як працює chatGPT? 

Якщо ви якимось чином уникнули хвилі хайпу навколо chatGPT, варто принаймні у двох словах пояснити, що це таке і як воно працює. Йдеться про чатбота зі штучним інтелектом, який був представлений лабораторією OpenAI у листопаді минулого року.

Новий ШІ – майстер створення «вау-моментів». Він значно розумніший за всіх своїх попередників, пише вірші, кодить, складає вступні іспити до топових вишів світу та може згенерувати практично будь-який текстовий контент.

В основі chatGPT лежить генеративний штучний інтелект – модель машинного навчання, що здатна вивчати вибірки з баз даних та генерувати на її основі нові дані, яких не було раніше. Умовно кажучи, такий ШІ може «прочитати» цілу бібліотеку та згенерувати власний роман чи власну кулінарну книгу – і зробити це швидше за будь-якого письменника.

Для навчання chatGPT його творці використали величезну базу даних вебсторінок. Тож можна сказати, що він «прочитав майже весь інтернет» і став експертом з усіх питань.

Втім, генеративний ШІ не оперує сенсом слів і не має власних суджень. Він лише розбиває вибірки даних на окремі одиниці-токени та визначає ключові закономірності їх використання, а потім вибудовує власні послідовності символів. В цьому головна вада ШІ – він лише «прикидається» розсудливим. Принаймні поки що.

Читайте також: Революція маленькими кроками: OpenAI випустила GPT-4. Чим він відрізняється від ChatGPT

Як chatGPT увірвався у процеси найму?

Це сталося дуже швидко, буквально за лічені місяці. Якщо вірити результатам нещодавнього опитування платформи Resume Builder, наразі майже 80% з тисячі опитаних компаній у США використовують chatGPT для створення описів вакансій, 66% – для підготовки заявок на співбесіду, а 65% – для генерації відповідей на заявки. Понад половина опитаних менеджерів (55%) оцінили якість роботи штучного інтелекту на «відмінно», а ще 34% – на «дуже добре».

Це неймовірні результати. В той час як деякі диджитал-інструменти доводиться впроваджувати у бізнес-процеси роками, chatGPT увірвався в рекрутинг без жодних зусиль. Такі неймовірні темпи частково можна пояснити тим, що штучний інтелект почав здобувати популярність у HR задовго до релізу chatGPT.

За даними дослідження американської Спілки менеджменту людських ресурсів (SHRM), які були оприлюднені у квітні минулого року, кожна четверта організація вже використовує засоби автоматизації та ШІ у завданнях HR, включно із завданнями менеджменту та найму. 85% роботодавців, які використовують ШІ, констатували, що це заощаджує їхній час та підвищує ефективність.

Поява загальнодоступного та простого у використанні ШІ стала лише піком цього тренду, спровокувавши вибух. Зараз, коли chatGPT нарешті «пустили» в Україну, він стрімко повторює цей успіх і тут.

Читайте також: Скласти бізнес-план за допомогою штучного інтелекту: коли бот ChatGPT може бути корисним, а коли здатен «підманути»

Які можливості дає chatGPT в рекрутингу? 

Творці chatGPT наголошують, що їхній чатбот ще далекий від досконалості. Гендиректор OpenAI Сем Альтман нещодавно закликав не покладатися на ChatGPT у «якихось важливих справах». Але статистика свідчить, що це нікого не зупиняє. І це не дивно, адже ШІ дозволяє автоматизувати більшість завдань, які сьогодні визначають рутину працівників HR-відділу:

  • написання текстів до вакансій;
  • скринінг та верхньорівневе фільтрування резюме;
  • підготовка скриптів до інтерв’ю з кандидатами;
  • створення опитувальників, дорожніх карт, листів для розсилок, форм зворотного зв’язку тощо;
  • написання запрошень в LinkedIn, листів до потенційних кандидатів, фолоу-апів (листів-нагадувань), листів з відмовами, листів знайомства для онбордингу, листів з прощанням для офбордингу тощо.

Може здатися, що ці завдання дріб’язкові, однак у сумі вони поглинають цілу прірву робочого часу HR-відділу. Крім того, не кожен фахівець любить писати ці матеріали та має хист до цього.

Відтак ChatGPT стає ідеальним помічником для підготовки контенту та ділового листування. Він може відредагувати погано структурований та оформлений лист чи навіть зробити текст вакансії трохи «веселішим».

У галузі IT ChatGPT можна прилаштувати й до складніших випробувань – наприклад, для підготовки тестових завдань та їх автоматизованої перевірки, для елементарної перевірки рівня знання іноземних мов, володіння технічною термінологією тощо.

Насправді успіхи генеративного ШІ в такій «людській» царині, як рекрутинг, вражають більше, ніж здатність писати код та складати іспити. У своєму нинішньому вигляді ChatGPT видає результат стажиста HR – недосвідченого, але винахідливого. Він за секунди робить те, на що людині знадобилась би година. І це змусило спільноту говорити про революцію, і навіть про «смерть» професій рекрутерів та фахівців з управління персоналом.

Читайте також: Лишитися «в цифрі»: як працює працевлаштування без паперів

Які є проблеми з chatGPT? 

Але говорити про заміну рекрутерів роботами ще зарано, адже генеративний ШІ має низку суттєвих обмежень.

Перша й очевидна вада: chatGPT може видавати у згенерованих текстах фактичні помилки, які зазвичай мають вельми переконливий вигляд, особливо для нефахівців.

Чатбот потребує жорсткого людського контролю, адже він позбавлений сумнівів та відчуття відповідальності. Не секрет, що chatGPT здатен «марити» та видавати неймовірну нісенітницю, стикаючись зі складними та нетиповими запитами.

Робота зі штучним інтелектом потребує певних навичок: аби отримати гідні результати, слід навчитись надавати йому релевантні дані та правильно формулювати запити. Не варто забувати й про те, що база даних chatGPT обмежена 2021 роком. Чимало його даних застарілі, а реалій минулого року для нього просто не існує.

Друга очевидна проблема chatGPT – ним користуються не лише роботодавці, але й шукачі роботи.

Журналісти Insider нещодавно провели експеримент, згенерувавши фейкові супровідні листи до вакансій та показали їх справжнім HR-менеджерам. Останні  готові були повірити, що листи написані реальними кандидатами, хоч тексту і бракує певних особистих деталей. Відтак вигаданим кандидатам цілком могли б зателефонувати.

Нещодавно Insider оприлюднив й історію роботодавиці, яка викрила кандидата у підготовці супровідного листа за допомогою chatGPT. Спочатку лист здався їй ідеальним, та скоро вона зрозуміла, що має справу з «копіпастом» опису її ж власної вакансії. Чи варто казати, що якщо навчитися формувати технічне тестове завдання для кандидатів за допомогою ШІ, то вони навчаться виконувати його за допомогою того ж самого інструмента?

Роботодавці вочевидь сприймають таке використання генеративного ШІ негативно – адже воно вносить ще більше безладу в складний процес рекрутингу та демонструє «недостатньо серйозний» підхід кандидата до вакансії.

Але з точки зору шукачів усе чесно, адже пошук роботи рідко буває приємним процесом. Абсолютна більшість заявок та відгуків на вакансії залишаються без відповіді та фідбеку. Тож кандидат хоче, з одного боку, виділитись на фоні інших, а з іншого – дещо спростити й прискорити процес. Тим паче що роботодавці самі не цураються штучного інтелекту, коли скринять резюме та ведуть супровід кандидатів.

А як щодо персональних даних? 

Безліч питань застосування chatGPT пов'язано з етикою його використання – чи не наносить практика застосування ШІ в рекрутингу прямої або опосередкованої шкоди людям? Чи не порушує вона норм чинного законодавства?

Критики нагадують, що усі дані, які потрапляють у chatGPT, можуть застосовуватись для його подальшого навчання. Це ставить під питання захист персональних даних кандидатів, зокрема при скануванні резюме.

Читайте також:Chat GPT: бум навколо індустрії штучного інтелекту, реалії розвитку та вплив на креативну індустрію

Чи потрібна згода кандидата на обробку його даних ШІ?

Фахівці водночас висловлюють побоювання, що штучний інтелект легко може перетворювати типові тренди в даних на упередженість, аж до дискримінації.

Наприклад, автоматично відмітаючи на етапі скринінгу кандидатів жіночої статі, «занадто старих» або «занадто молодих» кандидатів, без огляду на їх досвід, – просто з огляду на тенденції у вибірці, яку застосували для його навчання.

З іншого боку, якщо чудовий фахівець топить за «русский мир» чи має інші етичні вади, то ШІ може не побачити в цьому жодної проблеми. Відтак без втручання та пильного контролю рекрутерів обійтися неможливо.

Читайте також: Перегони штучного інтелекту: що таке ChatGPT і кому він може стати в пригоді

Як ChatGPT вплине на рекрутинг в IT?

Цей інструмент однозначно дає можливість рекрутерам зекономити час на рутинних завданнях – від підготовки вакансій до скринінгу кандидатур та ділового листування.

Та водночас він же додає рекрутерам та HR-фахівцям безліч клопоту, пов'язаного з етичним та правомірним використанням штучного інтелекту.

За допомогою ChatGPT можна складати листи та аналізувати резюме, але роботодавцям доведеться приділяти ще більше уваги пильній перевірці супровідних листів та виконанню тестових завдань кандидатами – чи не занадто вони покладаються на штучний інтелект? Чи не розраховують вони, що ChatGPT буде писати код за них?

Вочевидь, що технологія лише починає розвиватись, і в майбутньому ми побачимо більш довершені засоби ШІ, зокрема й створені для завдань HR. Вибухове зростання популярності генеративного ШІ зробить ринок праці в IT менш передбачуваним.

Відтак моє передбачення – рекрутинг в осяжному майбутньому точно не «помре». Навпаки, він певною мірою стане складнішим, потребуватиме нових скілів – як в роботі зі штучним інтелектом, так і в роботі з людьми. Гарна новина в тому, що в ньому буде менше рутини, натомість з’явиться більше простору для креативу та вирішення нетривіальних завдань. 

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло