Об'єкти на ринку нерухомості були й лишаються одним із популярних напрямків інвестування. Попри війну цей ринок продовжує розвиватись, але зі змінами з огляду на нові умови. Інвестори замислюються, куди краще вкласти гроші, а забудовники намагаються реагувати на попит і настрої покупців. У які об'єкти краще вкладати кошти на ринку житлової та комерційної нерухомості, розбирались експерти під час інвестиційних дебатів на каналі Monitor.Estate. Володимир Копоть, юрист, автор Youtube-каналу Monitor.Estate, розповів Mind про головні висновки учасників дебатів.
Читайте також: Як правильно інвестувати в дохідну нерухомість?
Глядачі інвестиційних дебатів на цьому тижні вирішували куди краще інвестувати: у комерційну нерухомість чи житлову. У дебатах взяли участь засновник і керівник девелоперської компанії Smart Development Андрій Трухан, керівник відділу продажів девелоперської компанії «Альтерра Груп» Павло Кравець та економіст Ерік Найман.
Понад два мільйони українців залишилися без житла, а це більше 100 млн кв. м, тому в ринка будівництва житлової нерухомості гарні перспективи, впевнений Андрій Таран. Бо такі втрати – це довгостроковий маркер розвитку ринку. До війни питома вага всіх продажів із нерухомості була зосереджена в Києві в пропорції 55/45 до житла в Київській області. Зараз же ситуація змінилася: 61/39 область переграє столицю.
Як зазначає Андрій Трухан, причин цьому декілька. По-перше, вартість квадратного метра дешевше, по-друге, власне укриття, по-третє можливість поставити власний трансформатор в часи блекауту.
Зараз активно розвивається сектор малоповерхової забудови. А системних гравців на цьому ринку (котеджі та таунхауси) дуже мало.
Читайте також: Ринок нерухомості: тенденції та очікування під час війни
Павло Кравець звернув увагу на ринок комерційної нерухомості. А саме на складську. Останнім часом для малого та середнього бізнесів гостро постала проблема якісних нових приміщень, оскільки до їх бізнесу покупці ставлять нові вимоги. Особливою проблемою є нестача приміщень невеликої площі.
Складська нерухомість у розрізі капіталізації має 15–20% і надзвичайну низьку вакантність. На ринку є поодинокі гравці, які будують подібні об’єкти, але вони не дають можливості інвесторам стати власниками таких приміщень.
Серед переваг інвестування саме в комерційну нерухомість Павло Кравець назвав:
Враховуючи наявність прив’язки ціни оренди до валюти, інвестиційних дохід виплачується інвесторам уже з урахуванням зміни курсу. Через це дохідність, яка пропонується компанією, нараховується у валюті.
Найгостріше питання стосується ліквідності, адже інвестиційні проєкти мають бути максимально ліквідними (можливість швидкого переводу активу в готівку без істотної втрати його вартості) задля можливості швидко ухвалювати рішення щодо свого об’єкту.
Тому перед інвестуванням у нерухомість варто також поставити на такі запитання:
Економіст Ерік Найман зазначив, що при інвестуванні в житлову нерухомість варто розуміти, що дохідність на етапі будівництва та придбання житла під оренду – це два різних бізнеси. На етапі будівництва орієнтир дохідності може бути від 15% річних.
Водночас складська нерухомість зараз популярна, і цей тренд буде зберігатися через зростання електронної комерції і вимоги до логістичних хабів.
Варто придивитися, на чому ще можна заробляти разом із керуючою компанією, крім оренди цих приміщень. Оскільки можна не лише здавати складську нерухомість в оренду, а й надавати додаткові сервіси орендарям.