«єВідновлення»: відтепер компенсація передбачена і за зроблений ремонт

Відповідні зміни до закону очікують на підпис президента і можуть запрацювати вже з 1 січня 2024 року

Фото: depositphotos

Обсяг виплачених компенсацій за пошкоджене житло внаслідок бойових дій на середину вересня вже сягнув 1 млрд грн. Проте досі не було виплати компенсацій тим, хто вже розпочав роботи з відновлення власного житла і витратив на це власні кошти. Такої опції не було передбачено у відповідному законі. З огляду на цей недолік Верховна Рада 5 жовтня внесла відповідні зміни до Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» №2923-IX, який був ухвалений у лютому цього року. Що саме зміниться в порядку виплати компенсацій, коли президент підпише закон, і він набере чинностірозповів Mind старший юрист практики будівництва та капітальних інвестицій TOTUM LF Станіслав Бойко.

З 1 січня 2024 року через «єВідновлення» можна буде отримати компенсацію за вже здійснений ремонт пошкодженої внаслідок бойових дій нерухомості.

Основна мета цієї дії – впровадити в життя останні зміни до Порядку надання компенсації – «єВідновлення», про які читайте в матеріалі Mind «Гроші на «єВідновлення»: порядок надання компенсацій змінився у вересні».

Таким чином парламент підтримав права громадян України, які відновили пошкоджену внаслідок бойових дій нерухомість власним коштом. Зараз ідеться безпосередньо про житло.

Дійсно, починаючи з 2022 року, сотні родин не могли чекати прийняття нормативної бази щодо відновлення і відшкодування і ремонтували чи навіть повністю реконструювали свої домівки власним коштом.

Читайте також: До 500 000 гривень на відновлення житла: держава розпочинає виплати за зруйновану нерухомість. Хто може на них розраховувати?

Що передбачають зміни до закону

Закон доповнено видами компенсації, які надаються в разі пошкодження об’єктів нерухомого майна, а саме:

Ці зміни запрацюють із 1 січня 2024 року, зараз закон направлено на підпис Президенту і, швидше за все, він буде підписаний найближчим часом.

Кабінет Міністрів України в останніх змінах до порядку, про які ми говорили вище, вже підготував відповідне підґрунтя для реалізації цих ініціатив, а саме: запроваджено порядок розрахунку комісією компенсації за вже виконаний ремонт, уточнена верифікація коштів, які виплачуватимуть за вже виконаний ремонт.

А саме: у разі коли ремонтні роботи були частково проведені на дату подання заяви, заявник має право подати:

Також нагадаю, що обсяг компенсації розраховує спеціальна комісія, створена при органі виконавчої влади населеного пункту.

Читайте також: Олена Шуляк: «Українці вже отримали безпосередньо на руки 911 млн грн як компенсацію за знищене та зруйноване житло»

Який порядок нарахування компенсацій

Відповідно до п. 10-1 постанови №858, послідовність дій комісії при визначенні обсягу компенсації (до ремонту) така:

Оскільки за вісім місяців із моменту прийняття закону №2923-IX Порядок виплати компенсацій змінюється відповідно до обставин, цілком можливе ухвалення ще одного чи кількох нормативних документів, які більш детально регулюватимуть роботу комісій і надання відшкодування саме за вже зроблений ремонт.

Не виключено, що втілення в життя нових положень порядку не буде відразу чітким. Але сподіваємося, що законотворці й виконавча влада в разі потреби в запровадженні нових норм будуть діяти так само оперативно, як вони діяли до цього. Водночас для відпрацювання будь-яких нововведень потрібен час і врахування ймовірної похибки через людський фактор на місцях.

Читайте також: Компенсація за зруйноване житло: недоліки нового закону можуть стати на заваді у використанні наданих коштів

За останніми даними Кабінету Міністрів України, лише за приблизними розрахунками, понад 2,4 млн українців залишилися без житла або мешкають у пошкоджених російськими військами будинках.

На відшкодування за пошкоджене майно на середину жовтня подано понад 50 000 заявок, більшість – на Харківщині, Київщині та Миколаївщині. У вигляді компенсації люди вже отримали 1,5 млрд грн. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS