Рада прийняла закон про компенсацію за зруйноване під час війни житло
Гроші на руки не видаватимуть, замість них власники майна отримають житловий сертифікат – документ, що підтверджує гарантії держави профінансувати придбання житла в обсязі визначеної грошової суми

Парламентарі підтримали в цілому закононопроєкт №7198 про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.
Про це повідомив народний депутат, заступник голови фінкомітету Ярослав Железняк.
Отримати компенсацію можна за майно, яке було пошкоджене або зруйноване внаслідок дій РФ з 24 лютого 2022 року. Але дія закону не розповсюджуватиметься на об’єкти, які на дату введення воєнного стану вже знаходилися на тимчасово окупованій території.
Право на компенсацію отримають фізичні особи – громадяни України, які є власниками, замовниками будівництва, інвесторами пошкоджених або знищених об’єктів нерухомого майна, а також їхні спадкоємці. За пошкоджене спільне майно багатоквартирного будинку компенсацію зможуть отримати ОСББ, житлові кооперативи, управителі або особи, уповноважені співвласниками багатоквартирних будинків.
«На руки гроші не даватимуть, власникам знищених квартир та інших житлових приміщень видаватимуть житловий сертифікат – документ, який підтверджує гарантії держави профінансувати придбання квартири або іншого житлового приміщення (у тому числі такого, що буде споруджене в майбутньому) в обсязі визначеної грошової суми. Обмежень по розміру компенсації немає.
Власники приватних будинків зможуть отримати або житловий сертифікат на купівлю квартири чи будинку, або грошову компенсацію, яку будуть перераховувати на рахунок зі спеціальним режимом використання для фінансування будівництва.
Використати сертифікат можна протягом п’яти років з дня його видання, а отримане в обмін на нього житло не можна буде відчужувати протягом 5 років.
Кожен випадок окремо розглядатимуть спеціальні комісії, яку повинні будуть створити місцеві органи влади. Подати заяву про надання компенсації можна буде під час воєнного стану та протягом року з дня його припинення чи скасування. Зробити це можна буде в електронній формі через «Дію» або у паперовій – через ЦНАП, органи соцзахисту чи нотаріуса. Крім заяви необхідно додати копію документа, що підтверджує право власності або придбання нерухомості, та, за наявності, матеріали фото- і відеофіксації до або після знищення.
Закон не забороняє обирати дорожче житло, ніж вартість житлового сертифіката. В такому випадку різницю потрібно буде покрити власним коштом. Якщо ціна житла буде нижчою за суму, зазначену в сертифікаті, отримувач матиме право отримати решту компенсації з грошей, отриманих від рф для відшкодування збитків.
Бекграунд. Як раніше повідомляв Mind, Україна скоро почне відновлювати інфраструктуру за гроші, вилучені з російських банків. Керуючий партнер ЮК «АРМАДА» Олександр Кузнєцов спеціально для Mind проаналізував, можливі джерела відшкодування збитків, завданих воєнними діями. Раніше Mind дослідив, що робити зі зруйнованим та пошкодженим житлом українців, а також хто і коли може розраховувати на новосілля.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].