Складні часи народжують сильних людей, і ми спостерігаємо в Україні потужний підприємницький тренд: українці створюють бізнеси, запускають нові бренди або розвивають і масштабують наявний бізнес. До того ж і фінансування для малого та середнього бізнесу стало більш доступним, адже з'явилися відповідні програми й можна спробувати залучити кошти через грантові програми. Про розвиток українських підприємств, майбутні перспективи та грантові програми, які створені для їх підтримки, розповіла Mind керівниця інвестиційного акселератора INDAX і кураторка програми Think ON. Ukraine від Lenovo Таша Калінкіна.
З початку 2023 року підприємці сплатили до бюджету країни 15,2 млрд грн єдиного податку. Додайте до цього створення робочих місць, збільшення попиту на товари та послуги. Попри всі обставини у 2023 році українці б’ють рекорди з відкриття ФОПів. Станом на осінь 2023 року в Україні офіційно працюють більш ніж 2 млн ФОПів, з яких понад 202 000 зареєстровано за останній рік. Вересень 2023-го став рекордним у порівнянні з останніми трьома роками, у цей місяць відкрилося 35 587 ФОПів.
Але найскладніше для будь-якого підприємця – це не відкриття бізнесу, а його розвиток і масштабування. Без системної підтримки МСП та створення доступних інструментів фінансування й розвитку, багато з них буде, на жаль, приречене на виживання «у нуль» або закриття.
Бар'єри для розвитку: недостатність ресурсів і знань. За останні два роки відстежую доволі багато ефективних навчальних та грантових програм і захоплююсь підприємцями, які використовують усі доступні можливості для щоденного поліпшення себе та власної справи. Багаторічний досвід підтримки МСП в США та ЕС доводить – грантові кошти не працюють без навчання, бо зменшує відсоток успішних бізнес-проєктів. Так само, як і виключно навчання не дасть бажаного ефекту, бо без фінансування складно запустити проєкт.
Є кілька шляхів залучення фінансування для розвитку бізнесу, наприклад залучення інвесторів чи отримання кредиту. Але чи не єдиний варіант, де ви отримуєте подвійні бенефіти, – це грантові програми, де часто є можливість не лише отримати фінансову допомогу, а й прокачати свої знання та навички.
Загалом один із найбільш популярних проєктів, розроблених урядом і направлених на відновлення українського бізнесу – це «єРобота». Він передбачає надання українцям грантів для започаткування свого бізнесу, розвитку підприємства та навчання. 7000 – саме таку кількість грантів було видано з початку старту реалізації програми, завдяки цьому українським підприємцям вдалося створити майже 20 000 робочих місць.
Більшість підприємців з мого кола спілкування не вірили в грантові програми, і я витратила чимало часу, щоб переконати їх подати заявку на масштабування бізнесу.
Знаю кейс, коли за 1,5 року меблеве виробництво отримало 6 грантів і масштабувалося майже в 4 рази.
Грантові програми для МСП від держави та великого відповідального бізнесу реально стають драйверами для змін і розвитку. Але варто зауважити, що не отримати грант – це теж досвід і точно не привід зупинитися, варто знайти ментора, підкоригувати або повністю переглянути бізнес-план і спробувати знову. Пропоную добірку з трьох корисних програм, на які варто встигнути подати заявку ще 2023 року.
Читайте також: Допомога бізнесу: де шукати гранти від міжнародних організацій
У рамках програми компанія Lenovo надає 1 000 000 гривень на розвиток підприємницької діяльності для мікро- ти малого бізнесу. У проєкті можуть взяти участь інноваційні й ІТ-компанії, а також виробничі і сервісні підприємства, які:
Серед усіх учасників, які подали бізнес-проєкти, експертна комісія обере 10 фіналістів і підготує їх до офлайн-пітчингу. Окрім цього для всіх охочих компанія Lenovo проводить поглиблений навчальний курс, орієнтований на потреби малих підприємств і менторські сесії для фіналістів.
13 березня пройде офлайн-пітчинг проєктів 10 фіналістів, за результатами якого оберуть 3 переможців. Вони розділять між собою грантовий фонд у розмірі 1 млн грн: 500 000 грн – I місце, 300 000 грн – II місце, 200 000 грн – III місце.
Кінцевий термін подання заявок: 26.01.24. Подати заявку можна на сайті програми.
Грант у розмірі від 50 000 до 250 000 грн можуть отримати як уже чинні ФОП або юридичні особи, так і майбутні підприємці, які тільки починають свій бізнес. Рішення про надання гранту ухвалює Державна служба зайнятості. Щоб податися на грант, потрібно:
Читайте також: Знайти фінансування: гранти для розвитку бізнесу допоможуть
Мета програми – допомога постраждалим підприємствам, які очолюють жінки або ж у яких більшість працівників жінки, відновлення, масштабування діяльності, а також збільшення кількості робочих місць. Під час відбору будуть звертати увагу на такі критерії:
Кінцевий термін подання заявок: 22.12.23 року.
Кожна з цих програм має на меті надання необхідного інструментарію і фінансової підтримки для того, щоб підприємці могли не виживати, а розвиватися та працювати в умовах сьогоднішніх викликів. Щиро вірю в українських підприємців! Бажаю усім розвитку й високого чистого прибутку.