Допомога бізнесу: де шукати гранти від міжнародних організацій
І як оформити запит на таке фінансування

За даними Київської школи економіки, у перші місяці війна завдала шкоди – уповільнила, скоротила й навіть зупинила – 86% українських компаній. Вони всіма силами намагалися врятувати свої підприємства. Для цього український бізнес вдався до галузевої трансформації. Кожен п’ятий (21%) розпочав цей процес одразу, інші поступово шукали варіанти, як зберегти підприємства й людей. Про те, де шукати бізнесу гранти та як їх отримати, Mind розповів Ігор Комендо, голова NGO «GoLocal».
З перших місяців держава запустила відразу декілька програм допомоги: програма з релокації до більш безпечних регіонів; програма з підтримки аграріїв; мікрогранти на запуск власних справ для малих підприємців та інші. Наприклад, за державною програмою релокації станом на кінець жовтня 760 підприємств переїхало та майже 600 відновили роботу в новому регіоні. Але, на жаль, є досить багато підприємств, які були зруйновані або знищені через ракетні обстріли. І для таких підприємців потрібен зовсім інший рівень допомоги – безповоротна підтримка. Під час війни це складна задача, але з допомогою наших міжнародних партнерів – цілком реальна.
В Україні сьогодні працює низка грантових програм від міжнародних донорських організацій, завдяки яким підприємці можуть отримати фінансову або консультаційну допомогу.
Маючи досвід роботи з донорами понад сім років, хочу поділитися корисними порадами та результатами ініціативи з релокації підприємств, що підтримувалася грантовою програмою під час війни.
Де шукати грантові програми
Нижче наводжу декілька джерел, де я рекомендую відстежувати програми від міжнародних донорів:
Гранти доступні в Україні
Сьогодні регулярно грантові програми надають такі організації: Агенція США з міжнародного розвитку, Німецьке товариство міжнародного співробітництва, Європейський Союз, Європейський банк реконструкції та розвитку тощо.
Наприклад, з травня до жовтня 2022 року за програмою USAID «Економічна підтримка України» було надано підтримку 19 виробничим компаніям у процесі релокації та відновлення роботи в найбільш постраждалих регіонах Сходу, Півночі та Півдня України.
Серед підприємств були виробники стельових інфрачервоних обігрівачів, серійних та індивідуальних торговельних стійок із плиткових матеріалів, ізоляційних стрічок, конструкційних пластиків, електрообладнання, натуральних приправ, одягу, посуду з кавового жмиху тощо.
Читайте також: Які гранти зараз доступні українському бізнесу. Перелік та особливості подачі заявок
Грантові програми для виробництв
У межах грантової програми підприємці можуть отримати консультації щодо адаптації бізнес-моделей, маркетингу, фінансів, HR та організаційного розвитку підприємства на новому місці та доступ до фінансування.
Наприклад, серед 19 релокованих підприємств за програмою «Економічна підтримка України» були компанії «Білюкс» (Харків), «Кайман Плюс» (Харків) та Ecosoft (Ірпінь).
Підприємство «Білюкс» у Харкові, що виробляє стельові інфрачервоні обігрівачі, вимушено зупинило роботу через постійні обстріли міста. Отримавши консультаційну та експертну підтримку на переміщення, компанія перевезла виробництво до Дніпра. Місто обрали тому, що прив’язані до постачальників сировини. Також враховували, куди переїхали працівники та їхню готовність вийти на роботу. Вже невдовзі орендували приміщення та відновили виробництво.
Виробники ізоляційної стрічки «Кайман Плюс», на жаль, не встигли релокуватися, їхнє підприємство в червні було повністю знищено. У межах проєкту власники підприємства отримали безкоштовну консультаційну підтримку й у результаті створили партнерство з компанією – виробником промислових рукавів та шлангів. І вони поступово відновлюють виробництво в Білій Церкві.
Виробник водоочисного обладнання Ecosoft, виробництво якого також майже повністю було зруйновано в перші дні війни, завдяки участі в проєкті розробив план розташування обладнання на новому виробництві, бізнес-план із відновлення виробництва, детальний фінансовий план і план продажів, підібрав нові грантові програми для масштабування виробництва.
Це лише декілька прикладів того, як може працювати підтримка від міжнародних донорів.
На що звернути увагу при оформленні запиту на грант
І наостанок ще декілька порад, що необхідно враховувати, якщо ви хочете залучати грантову підтримку від бізнесів:
- Чітко виконуйте всі вимоги донорів, прописані в програмі, перед подачею на грантове фінансування.
- Якщо необхідна фінансова підтримка, плануйте свої витрати реалістично й обґрунтовано, не завищуйте бюджети.
- Чітко формулюйте свої потреби й те, яких результатів ви плануєте досягти після отримання допомоги від донора, адже будь-яка донорська підтримка реалізовується згідно з конкретною метою.
Можу впевнено сказати, що грантова допомога в Україні сьогодні працює, і навіть краще, ніж до війни, адже міжнародні донори вірять у нашу перемогу. Впевнений, що з їхньою допомогою ми втримаємо нашу економіку та відбудуємо країну.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.