Вартість біткоїна впала нижче $40 000 і втратила понад 20% з моменту запуску ETF-фондів. Проте завдяки останнім BTC показував стрімке зростання ще на початку січня. Так, вартість цієї криптовалюти та будь-яких інших може змінюватися дуже стрімко. Водночас ринок загалом має певні тренди, на які варто зважати під час вибору об'єкту інвестування. Чого очікувати від біткоїна та загалом від ринку криптовалют у 2024 році й до чого тут розвиток штучного інтелекту, розповів Mind генеральний менеджер Binance у CEE і Центральній Азії Кирило Хом’яков.
Читайте також: Що буде з ринком криптовалют після запуску ETF-фондів? Розбір змін, можливостей і перспектив
2023 рік порадував крипторинок позитивною динамікою, 2024-й теж розпочався з хороших новин, тому є всі підстави вважати, що ринок продовжить свій позитивний розвиток.
Протягом усього 2023 року біткоїн залишався в центрі уваги. Після того як у США схвалили ETF на біткоїн, його позиції в авангарді зміцнилися ще сильніше, адже цей крок фактично виводить крипторинок на новий рівень, а біткоїн переходить у статус законного активу.
У 2023 році біткоїн збільшив своє домінування на ринку з 40,4% до 50,2%, знову завоювавши понад половину загальної капіталізації криптовалютного ринку. У 2023 році відбулося два значних зростання доходів від комісій за транзакції (спричинені ординалами та токенами BRC-20). Хоча вони ще малі з відносної точки зору, це однозначно позитивне доповнення до доходів майнерів і щось, що стане ще важливішим наступного року після халвінгу.
У цілому халвінг створює додатковий дефіцит біткоїна та посилює його наратив як цифрового золота. Враховуючи, що біткоїн – це актив із фіксованою максимальною пропозицією у 21 млн монет, а халвінг зменшує швидкість, з якою створюються нові біткоїни на 50%, можна передбачити, що природним наступним кроком є зростання ціни.
Історично сама подія халвінгу асоціювалася з посиленням ринкової волатильності, хоча загалом криптовалютний ринок зазвичай добре себе показував у рік, що наступав за халвінгом.
Терміни для схвалення SEC спотового біткоїн-ETF розподілені на першу половину 2024 року. Кількість правок і повторних подань, здійснених емітентами ETF, свідчить про конструктивні обговорення із SEC та є однією з причин, через яку ринок вважає схвалення неминучими. З огляду на численні оцінки мільярдних надходжень у біткоїн після схвалення спотового ETF, здається, що таке схвалення може стати однією з найвизначніших подій в історії біткоїна (на цей момент).
Читайте також: Спотові біткоїн-ETF: юридичні аспекти їх допуску на ринок США та інших країн
Біткоїн-ETF – це новий рівень сприйняття криптовалют та їх впровадження у повсякденне життя. Користувачі отримають легший і зрозуміліший доступ до криптовалют, що приведе на ринок нових учасників та дасть поштовх для його зростання.
Також 2024 року спотовий ETF на біткоїни підвищить довіру до індустрії цифрових активів. Зросте кількість прямих інвестицій, а регульовані інструменти дозволять краще формувати інвестиційні стратегії та враховувати профілі ризиків. Тому варто очікувати, що криптовалюти активніше стануть частиною повсякденного життя, а ринок монет та можливості їхнього використання ставатимуть зрозумілими для ширшої аудиторії.
Ще один аспект, який варто враховувати, – це те, як схвалення ETF створить структурний попит на біткоїн. Наприклад, багато традиційних інституційних інвесторів, особливо пенсійні фонди чи фонди благодійних установ, схильні повільно нарощувати позиції протягом багатьох місяців і років. Це включає регулярний цикл покупок, можливо, щотижня або щомісяця, що допомагає створити регулярний та структурний попит на продукт.
Це контрастує з «швидкими грошима», тобто хедж-фондами або трейдерами високочастотної торгівлі, які можуть намагатися увійти й вийти з позицій на дуже коротких строках. Той факт, що спотовий ETF допоможе відкрити біткоїн як клас активів для більш традиційних інвесторів і створить структурний попит, може сприяти дуже позитивним рухам та підтримці цін на біткоїн, подібній до тієї, яку ми бачимо лише на традиційних ринках акцій/облігацій.
AI x Crypto став одним з основних наративів останніх місяців, тому поява великої кількості відповідних проєктів цілком закономірна.
Звісно, наразі все перебуває лише на початкових етапах, але інтеграція AI у криптоекосистему відкриває світ можливостей. Автоматизація торгівлі, прогностична аналітика, generative art, аналітика даних та операції DAO (децентралізована автономна організація) – штучний інтелект дає індустрії можливість зробити великий стрибок.
З іншого боку, у випадку з AI потрібно буде працювати над децентралізованим зберіганням та управлінням даними, аби відповідати високим стандартам прозорості та безпеки. Це також демократизує процес навчання моделей AI, що може сприяти сплеску інновацій і розвитку в цій галузі.
Токенізація RWAs – прекрасний приклад зростання блокчейн-технологій, адже перенесення активів поза мережею на блокчейн зумовлює більшу прозорість і підвищену ефективність.
У 2024 році RWAs мають скористатися підвищеними відсотковими ставками. Токенізовані казначейства криптоінвестори розглядатимуть як привабливе джерело доходу.
Ліквідність є фундаментальною для екосистеми на блокчейні, особливо для DeFi, і значно еволюціонувала з моменту введення моделі Automated Market Maker від Uniswap. Ця еволюція породила багатогранні моделі ліквідності, що підтримують різні діяльності на блокчейні, зокрема обмін токенів, торгівлю похідними й управління доходами.
У міру того як ринок поступово набирає обертів, очікується збільшення масштабів ліквідності на блокчейні та фінансовій діяльності. Дві помітні категорії, за якими варто стежити, – це управління ліквідністю та системи запиту на котирування (RFQ).
Популяризація Uniswap V3 концентрованого ринкового маркет-мейкера (CLM) усувала неефективність капіталу. Однак такі виклики, як тимчасові втрати (IL) і ліквідність just-in-time (JIT), які вимагають активного управління позиціями для їх зменшення, усе ще створюють труднощі для менш досвідчених учасників.
Це призвело до появи протоколів ліквідності, які використовують різні стратегії для оптимізації позицій для постачальників ліквідності CLMM. Зараз лише Uniswap V3 має TVL у розмірі $2,4 млрд, але загальна вартість, якою управляють ці протоколи, становить усього $400 млн. Ця розбіжність підкреслює потенціал зростання, особливо з майбутнім Uniswap V4, який може ввести більш передові функції оптимізації ліквідності.
Крипторинок прагне залучити мільярд нових користувачів і прискорити адаптацію широких мас до блокчейну. В ідеальному світі використання децентралізованих додатків та проведення будь-якої діяльності на блокчейні для користувача має бути легким і без складнощів. На практиці ж ще точно є куди зростати.
Наприклад, більшість угод усе ще відбувається на централізованих біржах (CEX). Навіть на піку своєї популярності у травні 2023 року децентралізовані біржі становили лише 20% від загального обсягу торгів CEX.
Абстракція облікових записів – це метод налаштування мережі блокчейну, в якому активи користувачів зберігаються виключно у смарт-контрактах, а не в зовнішніх облікових записах (External Owned Accounts, EOA). При використанні такого підходу криптогаманець перетворюється на унікальний смарт-контракт, який можна програмувати з різними цілями.
Абстракція облікових записів полегшила створення смарт-контрактних гаманців із поліпшеною зручністю використання і такими функціями як соціальне відновлення, що значно покращує загальний досвід користувача. Враховуючи сильну конкуренцію серед провайдерів гаманців, нас не здивує швидкий розвиток у цій галузі, який міг би зменшити труднощі використання гаманців Web3.