Що буде з ринком криптовалют після запуску ETF-фондів? Розбір змін, можливостей і перспектив
Mind Explains

Що буде з ринком криптовалют після запуску ETF-фондів? Розбір змін, можливостей і перспектив

На які аспекти зважати інвесторам і чого чекати від регуляторів

Що буде з ринком криптовалют після запуску ETF-фондів? Розбір змін, можливостей і перспектив
Фото: depositphotos.com

Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) ухвалила знакове рішення, затвердивши запуск перших в історії біржових фондів (ETF), що містять біткоїни як базовий актив. «Після ретельного розгляду Комісія дійшла висновку, що пропозиції відповідають Закону про біржі, а також правилам і положенням, які застосовуються до національної біржі цінних паперів», – йдеться в наказі про схвалення, опублікованому на вебсайті SEC у середу, 10 січня.

Комісія з цінних паперів та бірж увійшла в історію, коли схвалила зміни в правилах, які дозволять біткоїн-ETF торгувати на NYSE Arca, Nasdaq і Cboe. Протягом більшої частини десятиліття індустрія наполягала на тому, щоб такі продукти були доступні інвесторам США. Це пов'язано з тим, що спотові біткоїн-ETF пропонують інвесторам можливість отримати доступ до BTC як активу без необхідності фактичної купівлі та зберігання криптовалюти.

Це рішення знаменує важливу віху для індустрії криптовалют, оскільки відкриває інвесторам нові можливості для доступу до найпопулярнішої у світі цифрової валюти. Які саме, розбирався Mind.

Хоча SEC раніше відхиляла заявки на спотові біткоїн-ETF на підставі того, наскільки легко маніпулювати ринком, агентство заявило, що нагляд зможе допомогти у виявленні «шахрайських і маніпулятивних дій та практик у конкретному контексті пропозицій».

До цього рішення SEC схвалювала лише ETF на ф'ючерси на біткоїни. Комісія з цінних паперів та бірж стверджувала, що нагляд за спотовими ринками біткоїнів недостатній для запобігання маніпуляціям і шахрайству. Однак подальші дискусії та досягнення в галузі сприяли визнанню потенційних переваг і попиту на біткоїн-ETF.

З чого все починалося? Історія з реальним схваленням спотових ETF триває з осені 2023 року, хоча перші спроби запуску такого продукту відбулися ще далекого 2013-го. 11 років тому брати Вінклвосс, творці біржі Gemini, подали до SEC першу в історії заявку. Проте принцип розрахунку за акціями фонду в натуральній формі (у біткоїнах), а також недостатня на той час прозорість системи ціноутворення призвели до очікуваної відмови.

2023 року справи пішли на лад. Багато заявників вказали Coinbase як хранителя першої криптовалюти, що надало комісії велику впевненість, що ця публічно торгована американська компанія належно стежитиме за збереженням біткоїнів, що належать фондам. Також серйозним аргументом «за» стало те, що SEC змогла наполягти на розрахунках із клієнтами фондів у грошовій, а не натуральній формі. Саме цей пункт викликав багато суперечок і привів до багаторазових змін у початкових заявках на ETF.

У фінальних документах SEC від Valkyrie, а також від Invesco та Galaxy Digital йдеться, що створення та погашення акцій здійснюватимуться у грошовій формі. Це означає, що інвестори, які продають акції ETF, отримають паперову валюту (долари США) після продажу базового біткоїна, представленого їхніми акціями.

Навпаки, погашення «у натуральній формі» дозволяло інвесторам викупити свої акції ETF за базовий біткоїн, пропонуючи податкові пільги та інші переваги ефективності порівняно з погашенням у грошовій формі.

Однак у змінених документах говориться, що Valkyrie та Invesco сподіваються полегшити викуп у натуральній формі у майбутньому. Що нині здається малоймовірним через жорстку позицію SEC щодо цього питання.

Читайте також: Інвестиційна рецензія: як торгувати через децентралізовану криптобіржу

Хто зрештою отримав «зелене світло»? Комісія з цінних паперів і бірж масово схвалила відразу 11 біткоїн-ETF, що дає кожному гравцю рівні переваги. Конкуренція серед постачальників ETF є досить жорсткою. За кілька днів до запуску було оголошено про війну комісій. Деякі провайдери, які можуть собі це дозволити, навіть стягують нульову комісію, наприклад Ark Invest Кеті Вуд (застосовується протягом першого року). Інші уважно наслідують цей приклад. BlackRock пропонує 0,12% у перший рік та 0,25% у наступні роки.

Це 11 біткоїн-ETF, які в нас є зараз, та їхні тикери:

  1. Grayscale Bitcoin Trust by Grayscale (Ticker: GBTC)
  2. iShares Bitcoin Trust by Blackrock (Ticker: IBIT)
  3. Fidelity Wise Origin Bitcoin by Fidelity (Ticker: FBTC)
    4. Ark 21Shares Bitcoin ETF by 21 Shares/Ark Invest (Ticker: ARKB)
  4. Bitwise Bitcoin ETF by Bitwise (Ticker: BITB)
  5. INVESCO Galaxy Bitcoin ETF by Invesco (Ticker: BTCO)
  6. Valkyrie Bitcoin Fund by Valkyrie (Ticker: BRRR)
  7. VanEck Bitcoin Fund by VanEck (Ticker: HODL)
  8. Franklin Bitcoin ETF by Franklin (Ticker: EZBC)
  9. Wisdomtree Bitcoin Fund by WisdomTree (Ticker: BTCW)
  10. Hashdex Bitcoin Futures ETF by Hashdex (Ticker: DEFI)

Ще два фонди не пройшли схвалення: Global X та Pando.

Що буде з ринком криптовалют після запуску ETF-фондів? Розбір змін, можливостей і перспектив

Це досить багато постачальників ETF, які конкурують за ринок США. Ми досі не знаємо, чи достатньо великий пиріг для всіх, але можна з упевненістю сказати, що більш авторитетні імена, такі, як BlackRock та ARKB від ARK Invest, будуть кращим вибором для багатьох, особливо коли вони наважаться знизити комісію майже до нуля.

Читайте також: Інвестиційний рейтинг – 2023: Аналіз альтернатив депозитам для українців

Що ми знаємо про комісії? Саме вони, найімовірніше, є основними причинами, чому роздрібний учасник ринку все ж таки продовжить купувати фізичний актив, а не папери фондів. BTC ETF стягуватимуть усі види комісій, які зменшать фінансовий результат до сплати податків. Хоча для інституційних інвесторів відрахування з податку на приріст капіталу є серйозним приводом для інвестування саме в папери.

Треба визнати, що на сьогодні ринок ETF належить інституційним інвесторам і професійним фінансовим консультантам. Які, до речі, і матимуть вирішальний вплив на те, чи буде в портфелях їхніх клієнтів криптовалютний ETF, чи ні.

Про які обсяги коштів йдеться? Тепер подивимося на приплив коштів та обсяг торгів у цих ETF.

У перші два дні всі ETF разом зареєстрували обсяг торгів у розмірі майже $7,5 млрд. Досить хороші цифри для старту. Однак, якщо відняти торги конвертованим біткоїн-трастом Grayscale, який торгував акціями активів, що знаходилися в ньому, цифри трохи інші – менше на $4 млрд.

Біткоїн-ETF засновані на готівці. Це означає, що покупка ETF не конвертується безпосередньо в BTC. Згідно з проспектом BTC ETF Fidelity, розділ «Створення та погашення», саме це відбувається, коли ви купуєте акцію. Ви передаєте їм готівку, і вони куплять вам BTC у робочий час (зазвичай під час закриття ринку).

На ринку складається думка, що зараз американські біткоїн-ETF не виправдали очікувань: дводенний чистий приплив становив лише $819 млн. А ціни на сам базовий актив знизилися приблизно на 13% на момент написання.

Чому ринок пішов в іншому напрямку, незважаючи на масове очікування біткоїн-ETF? Навіть експерти раніше очікували, що ETF полегшать вхідний бар'єр для роздрібних та інституційних інвесторів, дозволяючи їм отримувати доступ до криптовалют безпосередньо зі своїх брокерських рахунків.

Хоча минуло лише два дні відтоді, як 11 біткоїн-ETF торгуються на біржах США, цифри розчаровують: біткоїн-ETF залучили всього $1,4 млрд нових коштів за два дні. Незважаючи на очікування, пов'язані із запуском, жоден із нещодавно представлених фондів не досяг вищого рейтингу серед ETF США на основі їхнього початкового успіху.

Читайте також: Рейтинг криптобірж – 2023: як інвесторам знайти баланс між безпекою та якістю послуг

Крім поганого припливу, біткоїн-ETF Grayscale, який був конвертований із Grayscale Bitcoin Trust, став свідком відпливу в розмірі $579 млн, а ф'ючерсний ETF BITO пережив відплив у $151 млн. Враховуючи ці цифри, дводенний чистий приплив у біткоїн-ETF становить всього $652 млн, тоді як чистий спотовий приплив біткоїн-ETF – $819 млн.

Що буде з ринком криптовалют після запуску ETF-фондів? Розбір змін, можливостей і перспектив

Хоча індустрія створила галас навколо біткоїн-ETF у США, такі інструменти вже були доступні в інших країнах. Однак розмір ринку капіталу цих країн не можна порівняти з розміром ринку капіталу США.

Канада запустила біткоїн-ETF Purpose Investments у лютому 2021 року – і за перші два дні торгів канадський біткоїн-ETF накопичив активи під управлінням (AUM) на загальну суму $421 млн. Тим часом біткоїн-ETF, запущені двома фінансовими гігантами – BlackRock та Fidelity – зараз можуть похвалитися AUM у розмірі $498 млн і $422 млн відповідно.

Цікаво, що канадський біткоін-ETF стягує комісію в розмірі 1,5%, тоді як американський використовує економічний підхід: найнижча комісія становить 0,2% (виключаючи умовні відмови від комісій) і GBTC, що стоїть окремо, з 1,5% річної спонсорської комісії за управління.

Останні дані Bloomberg Intelligence показують, що більша частина торгової активності в біткоїн-ETF у перший день мала короткостроковий характер.

Читайте також: Як не стати мільйонером. Mind протестував р2р-торгівлю криптовалютою. Що із цього вийшло?

Чого чекати далі? Аналітики VanEck написали минулого місяця, що, за їхніми оцінками, спотові біткоїн-ETF отримають приплив $2,4 млрд за перші три місяці на ринку. Співробітник Galaxy Digital Чарльз Ю написав у жовтневому звіті, що очікує, що такі фонди принесуть приблизно $14 млрд у перший рік. У довгостроковій перспективі деякі біткоїн-бики очікують, що десятки або сотні мільярдів доларів увійдуть до спотових біткоїн-ETF.

На Волл-стріт немає єдиної думки і єдиного підходу щодо нових інструментів, які торгуються. Великі керуючі активами, зокрема Vanguard Group, залишилися осторонь і не дозволили інвесторам отримати доступ до нових продуктів.

Згідно з різними опублікованими звітами, Citigroup Inc., Merrill Lynch, Bank of America Corp., State Street Corp., UBS Group AG та Edward Jones також відмовилися дозволити торгівлю новими біржовими фондами або дозволили обраним клієнтам торгувати ними. Компанія Charles Schwab Corp. дозволила розміщення біткоїн-ETF на своїй платформі, а генеральний директор Robinhood Markets Inc. Влад Теньов повідомив у X, що компанія планує розмістити їх «якнайшвидше».

Зокрема у Vanguard не були повністю проти криптоактивів у своїх операціях. Усього шість місяців тому вони збільшили свої активи в гірничодобувних компаніях Riot Blockchain (RIOT) і Marathon Digital (MARA). Але їхній підхід, пов'язаний із володінням акціями біткоїн-майнерів як інвестиційного менеджера, не означає, що спотові біткоїн-ETF є підходящою інвестицією для клієнтів.

У заяві компанії йдеться, що продукти біткоїн-ETF «не узгоджуються» з думкою Vaguard про те, що добре збалансований довгостроковий інвестиційний портфель має включати такі класи активів, як акції, облігації та кошти.

Підсумовуючи перші дні торгів биткоїн-ETF, можна дійти невтішного висновку, що місце цифрових активів у світі традиційних фінансів, безумовно, зміцнилося зі схваленням і лістингом біткоїн-ETF найбільших американських фондових біржах. 2024-й покаже, наскільки оптимістичні прогнози зійдуться із суворими реаліями американського ринку та інтересами його учасників.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло