Мобілізація триває: кого забронювати в IT й не тільки

Як отримати статус критичної компанії для економіки та які критерії для цих двох процесів

Фото УНІАН

Отримати статус критично важливої («критичної») компанії для економіки України, а також забронювати працівників – проблеми, якими нині найчастіше переймається бізнес на тлі нової хвилі мобілізації та набрання чинності новим законом. Наразі бізнес завмер в очікуванні, адже велика кількість військовозобов'язаних працівників були мобілізовані чи перебувають у процесі оформлення відповідних документів. Однак компанії мають продовжувати діяльність і підтримувати економіку, а значить, і армію, і фронт. Бізнес замислюється, ким замінити тих, кого мобілізували. Відповідь на це питання намагаються знайти й народні обранці і пропонують на додачу до критеріїв критично важливої для економіки компанії  запровадити ще й критерій економічного бронювання. Докладно про це Mind розповідав у матеріалі «Економічне бронювання: легалізація відкупу від мобілізації чи можлива альтернатива підвищенню податків під час війни». Дискусія щодо цих питань продовжується як у соцмережах, ЗМІ, а також під час заходів для бізнесу. Так, напередодні Mind відвідав Kyiv Tech Conference і занотував тези виступу партнерки та керівниці юридичної практики EBS Катерини Гарбуз щодо процедур бронювання та надання статусу критичності для IT-компаній і не тільки. Пропонуємо ознайомитися з головними з них.

Детальніше ознайомитись із другою частиною виступа експертки щодо процедури оформлення відстрочки, оновлення даних в ТЦК та інші питання, пов'язані з мобілізацією, у матеріалі Mind Лонгрід про мобілізацію: все (або майже), про що мають знати військовозобов'язані

Читайте також: Закон про мобілізацію почне діяти з 18 травня 2024 року: що потрібно робити чоловікам, яким виповнилося 25 років

Чому я дуже активно беру участь у подібних заходах і намагаюся говорити з якомога більшою аудиторією? Тому що мені категорично не подобається інформаційний фон цієї теми. Він жахливий. Враження таке, що голос незадоволених, голос неготових, голос тих, кому щось не так, переважає над здоровим глуздом.

На третій рік повномасштабного вторгнення, одинадцятий рік війни з росією, «надцяте» століття «добросусідства» нам усім пора переходити від стадій відторгнення, торгу, заперечення до стадії прийняття. У нас війна, і ми не можемо сказати, що щось важливіше – тримати фронт чи тримати економіку. Не буде втриманий фронт – не буде економіки. Не буде економіки – не буде втриманого фронту.

На жаль, з практики я розумію, що токсична інформація і токсичні висловлювання зазвичай ідуть від людей, які не дуже розбираються в ситуації. І в цьому насправді дуже велику роль відіграє бізнес. От згадайте, скільки було в телеграм-каналах розмов щодо надання статусу критичної компанії.

Найголосніше чути тих, хто не розуміє, у чому річ. Крім того, ми звикли сварити державу, але сьогодні трішки похвалю її – на статус критичності можуть розраховувати більшість активних компаній, які ведуть свій бізнес у відповідності до норм законодавства. 

Звичайно, ті компанії, які оптимізують свою роботу через певні моделі – приховане працевлаштування, дріблення структури через моделі з ФОПами, зарплати в конвертах тощо, звісно, вони не відповідатимуть критеріям для отримання статусу критичності.

Звертаю увагу, що вимоги для критичності достатньо прості. Їх набагато більше, але я вибрала ті, які може застосовувати IT-бізнес для себе.

Читайте також: Мобілізація vs логістика: що робити автоперевізникам за умови масового неповернення водіїв з-за кордону

Які критерії для отримання компанією статусу критичності?

Якщо ми говоримо про IT-бізнес, то варто сказати, що Мінцифри під цим критерієм передбачає наступне:

Зауважу, компанія не має відповідати всім критеріям – достатньо трьох і більше. Тобто більшість компаній, які активні, які дійсно офіційно ведуть свій бізнес, можуть відповідати як мінімум трьом критеріям.

Власне, з такими критеріями можна йти подаватися на критичність.

Читайте також: Нові критерії бронювання: якими мають бути для підприємств критичної інфраструктури і не тільки

Кого можна забронювати?

Як тільки компанія отримала статус критичності, вона може запускати процес бронювання своїх працівників. Наголошую на тому, що бронюються тільки працівники. Гіг-спеціалісти зараз поки ще не бронюються. 

Забронювати можна тільки 50% від загальної кількості військовозобов'язаних. Є компанії, які можуть претендувати на те, щоб бронювати 100%, але це дуже специфічні компанії. Поясню на прикладі: є в нас 200 працівників, з них – 100 військовозобов'язані, значить 50 людей ми можемо забронювати.

Особи, які не досягли 25 років, за загальним правилом не мобілізуються і не входять до квоти. А от особи, які не досягли 25 років, мають військово-обліковий документ, у квоту входять. Питання щодо мобілізації таких осіб зараз вирішується. Звернулися до Міноборони за роз'ясненням.

Читайте також: Мобілізація і працевлаштування: як правильно шукати людей до армії (і не тільки)

Які документи потрібні особі для бронювання?

Подаємо на бронювання тільки тих осіб, які мають належний військово-обліковий документ, у якому має бути зазначена:

  1. Військово-облікова спеціальність. Якщо у вас військовий квиток ще радянського зразка, він теж може бути актуальний. Головне, щоб у військово-обліковому документі була дійсна військово-облікова спеціальність, тому що коди змінюються, коди заміщуються, це має бути все зазначено у військово-обліковому документі. 
  2. Звання. Ми бачили багато військово-облікових документів, у яких не зазначене звання людини. Тож, якщо в ньому немає звання, значить, військово-обліковий документ є неналежним, і ми не можемо забронювати таку особу.
  3. Відмітка про постановку на облік у ТЦК. Людина має стояти на обліку в ТЦК й мати відмітку у військово-обліковому документі, що вона взята на облік і не знята з нього, що не менш важливо.

Були деякі нововведення, і це поліпшення, тому що зараз, якщо ми до 18 травня говорили про те, що бронювати можемо тільки працівників, нам дозволено бронювати й кінцевих бенефіціарних власників тих компаній, які мають статус критичності. І є трошки погіршення, тому що зараз додали кінцевий етап завершення бронювання військовозобов'язаного, це постановка на спецоблік. Станом на сьогодні це непростий процес. Кожне ТЦК по-своєму трактує, що вони мають робити.

Деякі ТЦК відповідальні, вони намагаються якось читати, запитувати, звертатися за роз'ясненнями. Деякі ТЦК займають протилежну позицію щодо військовозобов'язаних, які хочуть стати на спеціальний облік, – хай приходять у ТЦК й з'ясовують, чому його не ставлять на спецоблік.

Але, на жаль, до моменту, поки людина не стоїть на спецобліку, людина не вважається заброньованою. І ТЦК може видавати мобілізаційне розпорядження на таку людину.

Звісно, є практика оскарження таких рішень, тому що в Мінекономіки говорять про те, що, як тільки є наказ, людина вважається заброньованою. Але це не унеможливлює повністю ситуацію, коли людину запросили в ТЦК – видають мобілізаційне розпорядження, і якщо людина не з'являється та жодних дій не вчиняє для того, щоб оскаржити це, то людина вважається такою, що порушила вимоги закону про мобілізацію. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS