Закон про мобілізацію почне діяти з 18 травня 2024 року: що потрібно робити чоловікам, яким виповнилося 25 років
І які нюанси в законі передбачені щодо громадян, які раніше були визнані обмежено придатними або мають II чи III групи інвалідності

У квітні відбулися значні законодавчі зміни, які вплинуть на життя багатьох українських чоловіків. Що саме зміниться після підписання президентом закону про мобілізацію, дослідила для Mind юристка, експертка Громадського центру правосуддя в Одеській області Крістіна Дрогозюк.
Читайте також: Що очікує українських чоловіків після ухвалення закону про мобілізацію
2 квітня президент України Володимир Зеленський підписав закон «Про внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Відтепер призовний вік знижено до 25 років, отже, із цього віку чоловіки переводитимуться на військовий облік військовозобов’язаних з обліку призовників.
ВАЖЛИВО: з розʼяснень Генштабу зрозуміло, що територіальні центри комплектування здійснюватимуть виклик громадян, які перебували на військовому обліку призовників і досягли 25-річного віку для уточнення облікових даних, проходження медичного огляду та оформлення відповідних військово-облікових документів. Тобто зняття чоловіків 25 років з обліку призовників і постановка їх на облік військовозобов’язаних.
Закон «Про внесення змін до Закону України «Про військовий обовʼязок і військову службу» набув чинності 4 квітня, отже, чоловіків та жінок уже можуть викликати до ТЦК
16 квітня 2024 року президент України Володимир Зеленський підписав закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку». Він набере чинності через один місяць з дня, наступного за днем його опублікування – тобто від 18 травня.
Що робити чоловікам зараз?
- З 18 травня (але загалом документи на відстрочку як юрист я рекомендую носити із собою відсьогодні й завжди протягом воєнного стану): носити із собою військово-облікові документи, а також документи, які підтверджують право на відстрочку (якщо воно у вас є).
Військово-облікові документи – це приписне посвідчення, військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного. За законом №10449 (з моменту набрання ним законної сили), кожному чоловікові з 18 до 60 років потрібно мати при собі військово-облікові документи і пред'явити їх на вимогу представника ТЦК та СП або поліцейського. Представник ТЦК або поліцейський зобов'язані фіксувати процес перевірки документів на камеру або телефон.
З моменту виповнення 25 років військовозобов'язаним приходитимуть повістки. Контролювати будуть саме повістками чи перевіряти на вулиці, який вік у чоловіка та чи стоїть він на обліку. Якщо не стоїть, видаватимуть повістку на перепостановку на військовий облік (фактично – повістка для уточнення даних).
-
До 24 липня 2024 року громадяни, які перебувають на військовому обліку, мають повідомити до ТЦК свою актуальну адресу та номер телефону, електронної пошти та інші персональні дані через:
- ЦНАП;
- електронний кабінет призовника, військовозобовʼязаного, резервіста (за прогнозами, він запрацює лише влітку, в законі Кабміну дали 2 місяці для доопрацювання кабінету);
-ТЦК та СП за місцем свого перебування або знаходження.
Реєстрація чоловіків за кордоном
Якщо чоловік перебуває за кордоном, оновити дані треба через офіційну електронну адресу ТЦК або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті ТЦК за місцем перебування на військовому обліку, або через Електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста.
25-річні громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв’язку з вибуттям за межі України на строк понад три місяці, мають стати на військовий облік протягом 30 днів із дня набрання чинності постановою Кабміну, що визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном (прогнозовано через 4 місяці, бо закон №10449 надає Кабінету Міністрів тримісячний строк для узгодження своїх нормативно-правових актів).
Як бути обмежено придатним і громадянам з інвалідністю II та III груп
Чоловіки, визнані обмежено придатними, зобовʼязані будуть повторно пройти переогляд протягом 12 місяців.
Тут є нюанси, адже закон набуває чинності 4 травня (і від цієї дати починається відлік 9 місяців), Проте в законі прописано: «Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом забезпечити:
- прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону;
- приведення своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом;
- приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом»
Отже, поки Кабмін не змінить свої документи, сенсу проходити ВЛК немає, бо можуть бути зміни й потрібно буде перепройти ще раз ВЛК через зміни або ТЦК просто будуть затягувати ВЛК. Також протягом трьох місяців Кабмін має привести в норму наказ 402 з переліком хвороб. Наразі це завдання здається нереальним для виконання у таких короткий строк.
Тобто, за законом, відлік 9 місяців починається з 4 травня, але на практиці до 5 серпня Кабмін буде приводити свої нормативно-правові документи у відповідність, тому починати проходити ВЛК можна із цієї дати.
Чоловіки, які отримали II або III групу інвалідності після 24 лютого 2022 року, (окрім військовослужбовців) підлягають повторному медичному огляду для визначення придатності до проходження служби.
Закон вступає в дію з 18 травня, отже, з цього моменту. Але чоловіки мають зʼявитися не самостійно, а за повісткою, адже в законі прописано: «Вжити заходів спільно з правоохоронними органами на виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 серпня 2023 року, введеного в дію Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 серпня 2023 року «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» від 12 вересня 2023 року №576/2023, щодо перевірки обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій щодо встановлення інвалідності громадянам України чоловічої статі віком від 25 до 50 років, яким після 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності цим законом вперше встановлено інвалідність II та III груп (крім тих, кому інвалідність II та III груп встановлено в порядку підвищення / зменшення групи інвалідності та/або за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, а також відсутності кінцівки, кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів або наявності онкологічного захворювання, інтелектуальних порушень чи психічних розладів, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів, причини».
ВАЖЛИВО: на військовий облік у ТЦК за місцем проживання протягом 60 днів (до 24 липня 2024 року) мають також стати громадяни чоловічої статі, які мають спеціальні звання (класні чини) та проходять службу в Національній поліції, ДБР, Службі судової охорони, БЕБ, ДСНС, Державній кримінально-виконавчій службі, НАБУ, органах прокуратури, Державній податковій службі, Державній митній службі. При цьому зазначено, що працівники НАБУ та ДБР не підлягають призову під час мобілізації.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.