Лонгрід про мобілізацію: все (або майже), про що мають знати військовозобов'язані

Відстрочка, оновлення даних у ТЦК, що робити тим, хто за кордоном та багато іншого

Фото УНІАН

Мобілізація викликає безліч запитань у військовозобов'язаних, на які часто важко знайти відповідь. Останні, зокрема, пов'язані з набранням чинності нового закону про мобілізацію 18 травня 2024 року. Деякі з таких питань, зокрема відстрочка від мобілізації, процедура оновлення військово-облікового документа та інші прокоментувала під час Kyiv Tech Conference партнерка та керівниця юридичної практики EBS Катерина Гарбуз. Mind занотував її виступ і пропонує його вашій увазі. 

Докладно ознайомитися з першою частиною її виступу щодо бронювання працівників можна в матеріалі – Мобілізація триває: кого забронювати в IT й не тільки

Стаття 23 закону про мобілізацію дає перелік, здається, з 30 чи 40 варіантів відстрочок, на підставі яких людина може отримати право на відстрочку від мобілізації. Наголошую, що право на відстрочку – це не відстрочка.

Якщо людина не заявила про своє бажання скористатися цим правом і не повідомила про це ТЦК, то вона може бути мобілізована.

Проте зараз внесли зміни до закону, і в період, коли комісія ТЦК розглядає пакет документів, який підтверджує право військовозобов’язаного на відстрочку, людина не може бути мобілізована.

Але, втім, ТЦК має бути повідомлений про те, що у військовозобов'язаного є право на відстрочку, і він бажає ним скористатися.

Коли я чую від клієнтів, що в них 70 військовозобов'язаних і 65 із них навчаються, і вони спокійні абсолютно, то це неправильно. Потрібно провести роботу з працівниками й командою, адже люди мають знати, що їх чекає, які їхні права та обов'язки.

Читайте також: Виплати та відстрочка: Верховна Рада змінила правила для військових і військовозобов'язаних

Підстави для відстрочки

Здобувачі освіти. Звертаю увагу, що після 18 травня були внесені зміни до закону, які говорять, що право на відстрочку надається тільки тим здобувачам освіти, які здобувають освіту вище за рівнем, ніж та, яку вони здобули раніше.

Якщо в людини є, наприклад, диплом спеціаліста, а вона пішла до магістратури, то в 95% людина втрачає право на відстрочку, тому що більшість дипломів спеціалістів зараз прирівнюються до дипломів магістрів.

Тому ті особи, які розраховують на навчання як право на відстрочку, навіть ті, які вже подавалися й отримали від ТЦК довідку про відстрочку, мають перевірити зі своїм навчальним закладом, чи є той ступінь освіти, який здобуває людина зараз, наступним за рівнем тої освіти, яка була до того.

До відома: днями Міносвіти оновило правила для навчання в аспірантурі. Так, у 2024 році скасовано вступ на денну форму навчання за контрактом та змінено правила щодо поновлення навчання в аспірантурі – Mind. 

Особи, які утримують чи доглядають за певними категоріями осіб. Тут варіантів дуже багато. Кожну ситуацію потрібно розглядати окремо. По-перше, закон зараз розділив догляд і утримання, наприклад, батьків з інвалідністю.

Догляд – це одна історія і одна процедура, це може бути невиліковна хвора мама, дитина-інвалід, дуже багато варіантів, і насправді під кожну підставу є свій пакет документів і своя процедура розгляду ТЦК цієї заяви на отримання відстрочки.

Особам, у яких троє і більше дітей віком до 18 років. Власне, ця підстава була завжди. Чому я хочу звернути на неї увагу, тому що все, що зараз відбувається в нас у країні, дисциплінує, і закладається на майбутнє правильна поведінка. 

Особи, які мають на утриманні трьох і більше дітей, але мають заборгованість зі сплати аліментів, не мають права на відстрочку. Тобто не можна просто назбирати там потроху діточок звідусіль і сказати, що я маю відстрочку від мобілізації.

Особи, що мають відстрочку за станом здоров'я. Ця тема розносилася новинами, ЗМІ, телеграм-каналами, тіктоківськими адвокатами, що все – зараз у нас всі придатні. Це неправда.

Дійсно, зараз у нас немає такого поняття, як придатний у мирний час, непридатний у воєнний час, обмежено придатний у воєнний час.

Зараз ти або виключений з обліку і непридатний, а відповідно не є військовозобов'язаним, або, за рішенням ВЛК, отримуєш відстрочку на строк від 6 до 12 місяців. Зокрема, для того, щоб пройти реабілітацію або лікування, або будь-які інші маніпуляції зі своїм здоров'ям.

Якщо після цього людина приходить на повторне ВЛК, і там розуміють, що вилікувати цю хворобу неможливо, на підставі рішення ВЛК вона виключається з обліку.

Тобто людина перестає бути військовозобов'язаним, і, що важливо для роботодавців, така людина перестає бути включеною у квоту 50% для бронювання.

Якщо ж сталося диво, і людина через 6 або 12 місяців одужала, то, звісно, вона може бути мобілізована.

Але це не значить, що людину з порога вдягають у каску, бронежилет, дають автомат або кажуть йти копати траншею. Ні.

ВЛК зобов'язана давати рекомендації щодо того, де людина може нести службу. Якщо ВЛК порушує ці правила або ТЦК порушує, це можна оскаржувати. Мій основний меседж такий – знати свої права, знати свої обов'язки й відстоювати свої права у разі, коли такі права порушені.

Що має знати військовозобов'язаний?

Проблема в тому, що наші військовозобов'язані зайняли позицію: «Я зараз закриюсь адвокатами, або я закриюсь вдома. Я не буду їздити в метро. І воно якось саме «розсосеться». Не може бути такого. З цим треба жити. І навіть після нашої перемоги це питання не стане менш актуальним.

Уявімо собі ситуацію. Ви коли здаєте на права й сідаєте за кермо, ви саджаєте адвоката поруч із собою ? Ні, ви цього не робите. Ви несете відповідальність за свої дії, за своє життя і за життя оточуючих. Так само й тут. 

Кожен військовозобов'язаний має знати свої права й не забувати про свої обов'язки. Класно кричать із телевізора і телефона про те, що мої конституційні права порушуються. Проте, на жаль, ніхто не згадує, що є і конституційні обов'язки.

Отже, військовозобов'язаний має знати, що з внесенням змін до Закону про мобілізацію почали працювати певні строки.
Перший строк, це 60 днів із дати набуття чинності змін до закону. Від 18 травня до 16 липня 2024 року всі військовозобов'язані, зокрема дівчата, хто військовозобов'язаний і стояв на обліку, мають оновити свій військово-обліковий документ.

Яка процедура оновлення військово-облікового документа?

Оновлення – це те, що ви в ТЦК або через будь-який ресурс – це може бути Резерв+, ЦНАП, консульська установа для тих, хто зараз за кордоном – маєте підтвердити, адресу, імейл, телефон, ім'я, прізвище, побатькові. Це все підтягується.

Через Резерв+, наприклад, ця інформація підтягується із системи клієнт-банку. Тобто треба з'явитися кудись або використати певний ресурс-інструмент для того, щоб ТЦК вас побачив.

Точніше, ТЦК вас і так бачить. Вони бачать вас, коли ви стоїте на обліку, вступаєте на нову роботу. Документи подаються.

ТЦК має доступи до реєстрів, до демографічного реєстру, до ЄДР. Вони цю людину знають. Але вони мають отримати підтвердження, що ця людина як жила, наприклад, на вулиці Спаській, так і живе там, що вона має той номер телефону та інші дані – чи все в них у файлах правильно.

І на цьому закінчиться процедура оновлення.

Коли оновлення даних не спрацює автоматично?

Але, звісно, якщо ви оновите документи та, наприклад, з 1957 року не приходили ВЛК, то, найімовірніше, вам варто очікувати запрошення.

Нагадаю: у мирний час строк для проходження повторного ВЛК становить п'ять років. Кожні п'ять років військовозобов'язаний мав з'являтися до ТЦК та проходити ВЛК.

Проте в особливий період, під час воєнного стану, строк ВЛК – рік. Раз на рік людина має приходити та проходити ВЛК.

Якщо ВЛК не пройдене, можна розраховувати на отримання запрошення від ТЦК. Звісно, не є рідкісними випадки, що після того, як людина ВЛК визнана придатною, вона отримує мобілізаційне розпорядження і вимушена їхати на навчання, або, як колеги говорили, обирати собі місце у ЗСУ й уже йти цією стежкою.

Якщо людині 49 років, а в неї «приписне», то, швидше за все, оновлення не спрацює без походу в ТЦК. Тому що в неї немає і не було ніколи військово-облікового документа, людині не присвоювалася військово-облікова спеціальність і звання.

Тому без ТЦК, швидше за все, військово-обліковий оновлений документ людина не отримає.

Взяття на військовий облік чоловіків, знятих з обліку, у зв'язку з виїздом з України. Цей момент наші люди плутають.

Коли після початку повномасштабного вторгнення військовозобов'язані чоловіки виїхали за кордон на законних підставах, вони часто вважають, що на них не розповсюджується новий закон про мобілізацію.

Тут мова про тих, хто виїжджав на постійне проживання за кордон і знімався з обліку. Здається, ця процедура діяла до 2008 року. Зараз це не так. Тож ті, хто знімалися з обліку, все одно мають стати на облік.

Тут питання, звісно: «Я за кордоном, підстави для відстрочки я не маю. Їхати в Україну, вставати на облік я не хочу, бо мене не випустять». Логічно? Логічно.

Для того щоб не отримати штраф за порушення норм закону, за порушення строків, треба хоча б Резерв+ закачати собі й оновитися. Або відвідати консульську установу та стати на облік. Або не робити нічого і, власне, нести відповідальність за те, що станеться у разі порушення цих вимог.

Добровільна реєстрація в електронному кабінеті. Як я вже сказала, є чотири варіанти, де можна оновити документи: ТЦК, ЦНАП, консульська установа або Резерв+.

Тобто поки що так, і я не думаю, що воно зміниться, Резерв+ – це опція. Хочеш користуєшся, хочеш ні.

Внутрішньопереміщені особи (ВПО), яких багато ще з 2014 року та які з тих чи інших причин не отримували статус ВПО. Як були прописані на тимчасово окупованих територіях, так і залишилися. Відповідно ТЦК, які діяли на тих територіях, уже не працюють. Тому для ВПО, у якої прописка, наприклад, місто Донецьк, на обліку стоїть у Донецькому ТЦК, йому треба цю процедуру враховувати. Встигнути протягом 60 днів спочатку отримати статус ВПО. Іти в ЦНАП, прописуватись. Отримувати довідку про те, що особа є ВПО. Далі йти до ТЦК за місцем реєстрації, де і стати на облік.

Читайте також: Нові критерії бронювання: якими мають бути для підприємств критичної інфраструктури і не тільки

Які нюанси бронювання?

А далі – або бронювання, або підстава для відстрочки, або інші варіанти, інші сценарії. Чим ближче 16 липня (законом про мобілізацію запроваджуються штрафи за порушення його норм. – Mind), тим прискіпливіше дивляться на військово-облікові документи.

Зараз запрацював електронний військово-обліковий документ (ЕВОД), який генерується Резервом+. Він уже визнається дійсним і належним. 

Проте буває така ситуація, коли військово-обліковий документ, згенерований через Резерв+, показує одну інформацію, а військово-обліковий документ у паперовому вигляді, який є у людини, містить іншу інформацію.

Зараз практики бронювання таких осіб ще немає. Проте, оскільки електронний військово-обліковий документ уже прирівнюється до військово-облікового документа, до якого ми всі звикли, швидше за все, бронювання відбуватиметься.

Але до минулої середи (до 19 червня 2024 року) позиція була така, що, колі є різниця в даних, вказаних у паперовому документі та в електронному, то військово-обліковий документ вважається нечинним і таку особу не можна подати на бронювання.

Поки триває перехідний період з електронного на паперовий, раджу мати обидва, адже не кожний «сержант Петренко» може знати, що запрацював ЕВОД.

Обов'язково на вимогу уповноважених представників державних органів цей військово-обліковий документ треба пред'являти. Такими особами є представники ТЦК, представники Національної поліції і прикордонники. Якщо хтось із цих осіб вимагає пред'явити військово-обліковий документ, ви зобов'язані це зробити.

Якщо ви цього не зробите, може бути здійснене адміністративне затримання, тому що у групі оповіщення зазвичай є представники ТЦК і десь поруч представники поліції або всі разом.

За відмову надати військово-обліковий документ представники поліції можуть вчинити адміністративне затримання і доставлення особи до найближчих ТЦК для уточнення даних і встановлення особи. Тому це важливо й не треба ігнорувати цей пункт.

Бонус від держави за добровільну явку

Якщо людина як доброволець самостійно прибула до ТЦК для того, щоб вступити до ЗСУ й нести військову службу, таким особам дається відстрочка для врегулювання всіх своїх особистих справ на два місяці. Так людина зможе закрити всі нюанси, підготуватися й відбувати за місцем несення служби.

Цікавий момент: за ці майже три роки в нас з'явилося багато студентів і хворих людей. Тому ті рішення МСЕК, які військовозобов'язаним встановлювали діагноз, давали першу або третю групу інвалідності, будуть перевірені.

Тобто особи, які мають такий документ при собі, мають бути готовими до того, що ТЦК може викликати для проходження повторного ВЛК. І вони мають на це право, і не явка за такою повісткою – це теж порушення закону про мобілізацію, за яке можуть оштрафувати.

Зазначу, що форма повістки сильно не змінилася. Єдине, що туди додали – електронно-цифровий підпис керівника ТЦК.

Відповідно, швидше за все, ми йдемо до того, що це все буде здійснено в електронному режимі.

Також є і поліпшення для військовозобов'язаних у вигляді наявності поважних причин для неявки до ТЦК.

Якщо людина отримала повістку, наприклад, з'явитися в ТЦК для оновлення даних або їх уточнення на певне число, але вона має обставину, яка унеможливлює явку, то особа має попередити ТЦК. Зазвичай ми поки що робимо це цінним листом з описом вкладення і повідомленням про вручення. До такого листа додаємо докази того, чому ви не можете з'явитися.

Наприклад, якщо це хвороба, то це відкритий лікарняний або довідка від лікаря, якщо людина перебуває на стаціонарі. Якщо це якесь стихійне лихо, то хоча б якесь оголошення, наприклад на сайті ТПП, або новинні ресурси, будь-яка інформація, яка підтверджує сам факт того, що ви дійсно є під впливом цих обставин і дійсно не можете з'явитися до ТЦК. 

Але такі поважні причини, розуміють всі, не можуть діяти вічно. Через сім днів особа все одно має прибути до ТЦК, уже не чекаючи наступної повістки. 

Якщо ж, наприклад, щось таке сталося, що за сім днів особа не встигає, то вона повторно повідомляє ТЦК, надає докази того, що й зараз не може з'явитися.

Які штрафи передбачені законом?

Діють нові штрафи. Найвища ланка штрафу – 25 500 грн, тому що в нас зараз особливий період. За кожне порушення нас можуть штрафувати. 

Наголошую, що ТЦК може штрафувати безліч разів. Прислали повістку, не з'явилися – оштрафували. Ще раз прислали повістку, не з'явилися – оштрафували. Це не говорить про те, що людина заплатила один раз штраф, і вона вже може далі ігнорувати повістки. Ні.

Сплата штрафу не звільняє людину від обов'язку виконувати положення закону про мобілізацію.

Але, крім штрафів, є ще заходи впливу. І це новеньке. Крім штрафів, якщо людина ігнорує повістки, не з'являється до ТЦК, останній протягом 5 днів може направити військовозобов'язаному вимогу. 

Вимога з'явитися, виконати своє зобов'язання – щось на кшталт «останнього попередження». Вимога вважається врученою, якщо вона вручена особисто під підпис.  Якщо вона направлена цінним листом з описом вкладення і повідомленням про вручення і на цьому корінці людина підписалася, що вона отримала. Або якщо пошта повернула до ТЦК лист із зазначенням того, що людині не можна вручити лист із невідомих причин. Така вимога все одно вважається врученою.

Я ще маю трохи сумнівів щодо практики застосування цієї норми. Подивимось, як воно буде розвиватися. Але положення таке є. 

Якщо вимога не спрацювала і людина не з'явилася, то протягом десяти днів ТЦК звертається до Нацполіції. Людина подається в розшук. І Нацполіція має «зелене світло» для того, щоб затримати людину й доставити в ТЦК.

До того ж багато новин було, що блокуються рахунки, вилучаються машини, квартири й усе.

Зазначу, що за порушення норм закону про мобілізацію не вигадали нічого нового, чого не було до нього. 

Це абсолютно класичні, стандартні адміністративні інструменти, яким особу можна покарати за невиконання певних норм. Наприклад, людина отримала штраф і не сплатила його. Далі буде рішення суду, за яким виконавча служба забезпечує його виконання шляхом блокування рахунку. Тобто це не щось нове.

Чому важливо і як дотримуватись інформаційної гігієни?

Сьогодні жахливий інформаційний фон. Відкриваєш телеграм-канали й здається, що все пропало, всіх мобілізували, вийти не можна, дихати не можна.

Це заголовки з реальних новин.

Читайте також: Мобілізація автомобілів: що таке військово-транспортний обов’язок для громадян

Як підтримувати здоровий мікроклімат у команді? 

Мікроклімат у команді просто лякає. Це панічні настрої навіть там, де їх не має бути. Цей торг, це неприйняття ситуації, таке враження, що люди просто не бачать нічого, крім якогось страху, і те, що мене всюди хочуть взути, покарати, а я отут такий хороший.

Треба розвивати критичне мислення. І зі свого досвіду хочу поділитися нюансами запровадження інформаційної гігієни в компанії, щоб контролювати оцей психологічний стан. Бо не тільки мобілізація косить людей, нервові зриви так само.

Тому треба контролювати це:

  1. Створити групу швидкого реагування. Це можуть бути ваші інхаус-юристи. Це можуть бути HR. Це можуть бути будь-хто, хто виявив бажання розібратися в питанні мобілізації і військового обліку. Якщо людина просто побачила якийсь отакий кричущий заголовок, просто дати у внутрішню групу роз'яснення. Що люди, то не так трошки. Страшно, але ні.
  2. Ставитися до інформації критично. Кожному своєму члену команди й собі в першу чергу треба нагадувати це. Це просте правило. Тому що, коли вірити всьому, що написано, діла не буде, далеко не поїдеш.
  3. Вивчити та знати свої права й обов'язки. Такими людьми дійсно важче маніпулювати в інформаційному просторі. І так само важче маніпулювати, коли державні органи, уповноважені на вчення відповідних дій, хочуть порушити ваші права. І вже свідомо та зважено з ними боротися в цьому питанні.
Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS