Виплати та відстрочка: Верховна Рада змінила правила для військових і військовозобов'язаних

Виплати та відстрочка: Верховна Рада змінила правила для військових і військовозобов'язаних

Тепер справа за виконавчою владою, аби не довелося права на гроші знову відстоювати в судах

Виплати та відстрочка: Верховна Рада змінила правила для військових і військовозобов'язаних
Фото: depositphotos

Верховна Рада 28 червня цього року ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань, пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану» (відповідний законопроєкт 9342). Документом внесені зміни до низки нормативно-правових актів, що покликані, зокрема, поліпшити фінансове забезпечення українських військових, а також інші новації у цій сфері. 30 червня закон підписав Президент. Що передбачає зазначений закон і як він вплине на будні українських захисників, розповіла Mind адвокатка, експертка з питань ЄСПЛ та судової практики, медіаторка Тетяна Ігнатенко.

Під час війни особливої уваги та поваги заслуговують наші захисники та захисниці. А тому дуже справедливим є надання їм якомога більше пільг, виплат тощо, які мають бути реальними, а не декларативними.

Законодавчі зміни стосуються отримання військовослужбовцями додаткових виплат, збільшення тривалості відпустки, можливості отримання відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин. Окрім того, зміни в законодавство торкнулися й питання відстрочки від мобілізації.

Читайте також: Виплати сім'ям загиблих захисників: на чиєму боці суди в таких справах

Підстави для відстрочки від мобілізації змінено

Раніше в законодавстві також було передбачено випадок, коли військовозобов'язана особа могла отримати відстрочку від проходження військової служби в умовах мобілізації – у разі призначення її опікуном інваліда (який визнаний недієздатним або таким, шо потребує постійного догляду). Зокрема, військовозобов’язаний міг бути призначений опікуном інваліда в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд за особами з інвалідністю.

Тобто якщо інші особи (які можуть бути опікунами відповідно до законодавства) через ті чи інші обставин не можуть здійснювати догляд за інвалідом, то військовозобов'язана особа мала всі підстави стати опікуном такого родича-інваліда й отримати відстрочку на цій підставі.

Що зміниться?

Відтепер військовозобов’язаний зможе бути призначений опікуном особи з інвалідністю та отримати відстрочку від мобілізації лише за умови, що інвалід не має інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону його утримувати.

Так, відповідно до положень Сімейного кодексу України особами, що зобов’язані утримувати інвалідів, є повнолітні діти, другий із подружжя, працездатні батьки особи з інвалідністю.

Відповідно в цьому випадку військовозобов’язана особа, щоб отримати опікунство над родичом-інвалідом, має надати докази, що, по-перше, немає осіб, які за законом зобов’язані утримувати інваліда, а по-друге, у разі їх наявності – надати докази того, що такі особи є непрацездатними (не працюють).

Варто зауважити, що відстрочка від мобілізації надається на 6 місяців. Військовозобов’язані після закінчення цього строку отриманої відстрочки за старими правилами мають надавати документи вже за новими правилами (якщо мають намір продовжити опікунство над інвалідом) і підтверджувати непрацездатність інших осіб, які також за законом мають утримувати інваліда.

Читайте також: 15 млн грн сім'ям загиблих воїнів: які проблеми існують у цій процедурі

Збільшення виплат і відпустки

Законодавець передбачив, що під час воєнного стану військовослужбовці будуть щомісячно отримувати додаткові виплати. Проте сам порядок, розмір та умови такої виплати має визначити Кабінет Міністрів України шляхом прийняття підзаконного нормативно-правового акту протягом 30 днів із дня опублікування закону.

Також, збільшено відпустку військовослужбовців з 10 до 30 календарних днів і передбачено можливість отримання відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення не більше 10 календарних днів.

Законом передбачені й інші виплати військовослужбовцям та їхнім рідним. Зокрема, особам, які:

  • отримали тяжкі поранення;
  • полоненим, безвісно відсутнім;
  • особам, які беруть безпосередньо участь у бойових діях, у тому числі на тимчасово окупованій територіях, на територіях між позиціями сил оборони тощо.

Варто зазначити, що ухвалення законодавчих змін щодо додаткових виплат матиме позитивний вплив для військовослужбовців лише в разі визначення чіткого порядку реалізації такого права та наявності грошових коштів у державному бюджеті. Недопустимою є ситуація, щоб в таких випадках особи не отримували добровільно всі виплати, пільги, які передбачені законом і мали захищати своє право в судовому порядку.

Щодо набрання чинності зазначених вище законодавчих змін, то закон набирає чинності з дня його опублікування (У «Прикінцевих положеннях» передбачені виключення). У частині виплати додаткової винагороди – з першого числа місяця, у якому опубліковано закон.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло