Трагедія в Кемерово змусила українців замислитися про свою безпеку. Багато хто почав вимагати від влади перевірити не тільки вітчизняні торгові центри, а й житлові комплекси на відповідність пожежним нормам. Однак не варто забувати, що питання пожежної безпеки житла більшою мірою залежать від відповідального підходу громадян до того, де і – головне – як вони живуть. Mind публікує перелік основних порад, на що слід звернути увагу, аби запобігти трагедії в своєму будинку.
Замислитися про пожежну безпеку потрібно ще під час покупки квартири. Покупцям варто одразу поцікавитися наявністю (або наміром встановити, якщо будинок ще будується) пожежних рукавів у квартирах і коридорах, датчиків задимлення, працездатністю пожежної сигналізації. Також не зайвим буде уточнити, чи підключений будинок до центрального пульту пожежної частини; чи відкриті двері, що ведуть на сходи.
Коридори та холодні переходи – це шляхи евакуації. У разі виникнення пожежі санки і самокати в коридорах зменшують ваші шанси на порятунок.
Поцікавтеся в ЖЕКу або ОСББ наявністю бюджету на підтримку пожежної безпеки. Найчастіше, грошей на неї немає. В цьому випадку потрібно стежити, щоб у загальному коридорі шафки ПК були укомплектовані, вогнегасники справні (діагностика проводиться 1 раз на рік, перезаправка порошкових – раз на 2 роки, вуглекислотних – 1 раз на 5 років).
Не варто демонтувати пожежні датчики і пожежні комплекти в квартирах. Вони вам знадобляться в разі загоряння. Якщо ж комплекти встановлені незручно, то простіше їх перенести в інше місце. Щоправда, тоді доведеться прокладати труби від спеціального стояка, який завжди заповнений водою.
У процесі ремонту (брудних робіт) потрібно акуратно закривати пожежний датчик у квартирі або попросити фахівців його тимчасово відключити, бо він спрацьовує на пил. Якщо датчики реагують щопівгодини, ЖЕК/ОСББ може просто вимкнути сигналізацію. Крім того, від частого спрацьовування системи виходять з ладу механізми, що відкривають шахти димовидалення.
Сходи – це шлях евакуації. Тому не треба закривати на ключ двері, що ведуть туди. Краще встановити електромагнітні замки, які в разі пожежі автоматично вимикатимуться.
Врахуйте, що пожежний відстійник і балкон – не одне й те саме
Якщо частину балкона не засклено, то це не тому, що забудовник заощадив. Таким чином забезпечується відповідність нормам пожбезпеки. Це пожежний відстійник, де в разі загоряння можна буде дочекатися допомоги. Якщо його засклити, то шанси загинути від задухи зростають у рази.
Для прикладу, як усе влаштовано у житловому комплексі RiverStone. В кожній квартирі ЖК встановлено датчик контролю задимлення (вони ж є і в коридорах – це єдина система), а також пожежний комплект: рукав, підключений до окремого стояка, який завжди заповнений водою. Його довжина дозволяє погасити займання в будь-якому куточку житла. Всі вхідні двері до квартири відкриваються назовні, в бік можливої евакуації.
На кожному поверсі встановлені чотири пожежних комплекти. У двох з них, окрім пожежного рукава, постійно підключеного до води, також розміщені вогнегасники. У коридорах є дві шахти димовидалення.
У місцях загального користування розміщені покажчики руху до евакуаційних виходів. Двері в ліфтовий хол вогнетривкі. У кожному будинку ЖК RiverStone є два евакуаційних виходи – сходи, причому одні мають відкриті холодні переходи, які не задимлюються в разі пожежі.
При спрацьовуванні сигналізації оповіщається пожежна частина, ЖЕК, автоматично відкриваються клапани шахт димовидалення. На даху вмикаються вентилятори. Таким чином, дим видаляється з приміщень.