Минулого тижня, коли українські політики голосно сперечалися один з одним щодо цін на газ, а Верховна Рада відмовилася з другої спроби призначити міністром енергетики Юрія Вітренка, США пережили кульмінацію в одному з головних сюжетів сучасної історії світового фондового ринку.
Групи приватних інвесторів-любителів, які координували свої дії через соціальні мережі, обіграли професійних інвестиційних банкірів і змусили їх втратити мільярди доларів на біржових спекуляціях. В інтернеті та на сторінках різних медіа розгорнулася справжня класова війна, яка закінчилася капітуляцією найбільших хедж-фондів. Mind дослідив, як саме їм це вдалося.
Акції мережі ігрових магазинів GameStop, що продає диски з відеоіграми, падали протягом шести років. За останні два роки продажі знизилися на 40%, у 2021 і 2022 фінансових роках очікується збиток. Тож не дивно, що на американському фондовому ринку ця компанія стала лідером у ставках на падіння.
Ситуація повільно почала змінюватися 29 листопада 2020 року. У цей день учасник спільноти Wall Street Bets під ніком u/ronoron на платформі Reddit звинуватив «упертих бумерів» із хедж-фонду Melvin Capital у ставках на короткі позиції акцій GameStop.
За його словами, вони могли зробити ставку в $200 млн на те, що GameStop стане наступним Blockbuster – ця найбільша американська мережа відеопрокату збанкрутувала у вересні 2010 року. Інші користувачі Reddit обурилися, що старше покоління з хедж-фондів «хоче потопити» GameStop, і вирішили скуповувати акції компанії, щоб «забрати» гроші в «старших». Це призвело до того, що цінні папери мережі магазинів ігор, яка агонізувала, пішли вгору.
«Працівники з GameStop усвідомили, що зможуть нарешті отримати довгоочікувану зарплату, якщо ціна акцій компанії зросте досить високо. Тому теж почали скуповування акцій, щоб змусити хедж-фонди, які зробили ставку на короткі позиції, викупити акції назад для покриття своїх збитків», – зазначає The Wall Street Journal.
Відтоді GameStop подорожчала більш ніж на 1000%. Шорт-продавцям довелося доплачувати, щоб викупити акції, і це ще більше підігрівало зростання. Якщо минулого понеділка папери коштували $98, то до четверга підскочили майже до $470, а до закриття тижня котирувалися на рівні близько $325.
Цьому посприяли групи трейдерів-любителів у соціальних мережах. Самопроголошені порушники спокою насолоджувалися хаосом і своїми інвестиційними рахунками, що стрімко зростали.
«Шорту на GameStop більше немає», – заявив 27 січня засновник фонду Melvin Capital, Гейб Плоткін, який очолював атаку шортистів на вмираючу мережу магазинів відеоігор.
За підсумком січня, як повідомила в останній день місяця The Wall Street Journal, Melvin Capital втратив 53% через спекуляції з акціями GameStop. 2021 рік фонд почав з $12,5 млрд, а зараз коштує близько $8 млрд. Поточна цифра передбачає $2,75 млрд екстреної підтримки, отриманої від титанів хеджування – Кена Гріффіна та Стіва Коена, які врятували бізнес Плоткіна від банкрутства.
Глава Citron Capital Ендрю Лефт, ключовий союзник Плоткіна, оголосив, що його фонд закрив позиції в GameStop зі збитками в 100%, а «диванним інвесторам» із Reddit, які отримали перемогу в цьому «змаганні», порадив відкласти коштів й не забути заплатити податки з прибутку. Загальну суму збитків своїх фондів ані Плоткін, ані Лефт не назвали, але вона обчислюється мільярдами доларів. Загалом з початку року фонди, які шортили GameStop, втратили $5 млрд, зазначає The Wall Street Journal.
Провідні західні медіа солідарні: все, що сталося з акціями GameStop, – це нагадування про те, як змінюються часи. Нова армія трейдерів зосереджена не на оцінках, а найімовірніше, на імпульсних можливостях, які вони вбачають у соціальних мережах. Ще у вересні 2020 року Bloomberg писав, як Reddit і фінансові треди у твіттері стали для фінансистів чи не кориснішим читанням, ніж The Wall Street Journal і біржові термінали.
«Коли я почув про групу звичайних учасників форуму на Reddit, що посіяла хаос серед багатих інвестиційних банкірів, які прагнуть заробити мільярди на збиткових компаніях типу GameStop, то мені це нагадало не фінансову кризу 2008 року (тоді найбільші банки й корпорації врятувалися від розорення завдяки масштабній фінансовій держпідтримці). Організовані дії інвесторів-любителів набагато більше нагадують акції на захист демократії на площі Тахрір у Каїрі, які об'єднали багатьох людей. Ці протести увійшли в історію як «арабська весна» і стали першим гучним підтвердженням ідеї, що інтернет і соціальні мережі зроблять світ вільним», – пише Ноам Коен на сторінках Wired.
«Революція Reddit» загрожує повністю перекроїти індустрію шорт-селлінгу, на якій хедж-фонди заробляють мільярди доларів, зазначає Bloomberg.
Це досить брудна гра – невелика кількість великих фондів ставлять на падіння паперу, випускають звіти, які переконують акціонерів у тому, що він переоцінений, і потім фіксують прибуток. Дні шортингів у стилі «вдарив і заробив» із цією історією закінчені, цитує видання легендарного шорт-селлера Марка Коходеса, що грав проти Воррена Баффета.
Прецедент GameStop загрожує американському фондовому ринку такими змінами, що ситуацію довелося коментувати навіть Білому дому. Прес-секретар Джо Байдена Дженніфер Псакі заявила: адміністрація та Мінфін США пильно стежать за розвитком подій.
Але не обійшлося й без комічних ситуацій. Широкий розголос викликало листування у твіттер Олександрії Окасіо-Кортез із табору демократів і сенатора-республіканця Теда Круза, який разом із НАК «Нафтогаз України» намагається заблокувати будівництво газопроводу «Північний потік – 2».
На знак підтримки Круз ретвітнув повідомлення Окасіо-Кортез про необхідність розслідування ситуації, що склалася навколо акцій GameStop. «Хоча я і рада разом працювати з республіканцями з цього питання, де в нас є точки дотику, але три тижні тому ви мене мало не вбили, коли блокували передачу влади. Тому, якщо хочете мені допомогти, краще підіть у відставку», – парирувала соратниця новообраного президента США.
Такі епічні баталії, які розгорнулися нині на Волл-стріт, – наразі далеко не найактуальніша тема для України, що намагається провести реформи, побудувати ринкову економіку й відновити виробництво на тлі коронавірусної пандемії. Але прем'єр-міністр Денис Шмигаль нещодавно заявляв, що вже 2023 року в країні може запрацювати фондовий ринок. Він принесе не лише нові можливості для залучення інвестицій, а й ризики. Тому зарубіжні приклади щодо зсуву традиційної парадигми в обігу цінних паперів стають значущим ресурсом для українських фахівців, які визначатимуть нові правила гри у фінансовій галузі.
Більше корисної інформації, новин та аналітики про світовий енергетичний ринок – на каналі Світлани Долінчук.