Бекґраунд. Френк Раян – це не тільки заслужений лікар, а й відомий та успішний науковець у сфері еволюційної біології. Автор книжки успішно досліджує віруси та відкриває приголомшливі факти про них. Так Френк Раян вперше почав позиціонувати віруси, як симбіонти (організми, які перебувають у симбіозі). Також він зробив свій внесок в сучасне розуміння еволюції людського геному.
«Вірусологія» – це далеко не перша книжка Раяна. Він також написав важливу працю про туберкульоз, що стала книжкою року за версією The New York Times. Інші його книжки також пов’язані з темою вірусів або ж із геномом людини.
Але сьогодні ми розглянемо «Вірусосферу», яка розповідає не тільки про вірус, який зараз цікавить усю планету, а також про те, для чого вони нам взагалі потрібні.
Оригінальна назва: Virusphere. From Common Colds to Ebola Epudemics: Why We Need the Viruses That Plague Us
Видавництво: Yakaboo publishing
Наклад: 1500 примірників
Сюжет. Віруси – це, напевне, одна з найпопулярніших тем останні два роки по всій планеті. Що ми знаємо про них? До пандемії кожна пересічна людина точно знала, що ними легко заражатися та треба бути обережними з вірусними інфекціями. Власне, цього нам було достатньо. А потім трапився COVID, і багатьох зацікавив науковий бік вірусів.
Що ж, Френк Раян починає наше знайомство з роздумів з приводу «Що таке віруси?». Одне з найголовнішого: нам варто запам’ятати, що віруси та бактерії – це різні поняття, адже обоє являються причиною інфекційних хвороб, але вони не синонімічні. Наприклад, треба запам’ятати, що антибіотиками лікуються лише бактеріальні захворювання, проти вірусів вони безпорадні.
Одна з важливих тем – це тема вакцинації. Ні, зараз ми не про вакцину від COVID, а про потрійну. «Кір – страшенно заразний вірус», – говорить Френк Раян. Саме через цю хворобу найбільше гинуть діти молодшого віку, але все ще залишаються люди, які вважають вакцину більш небезпечною, ніж сам вірус.
Звісно, одна з найцікавіших тем – про коронавірус. В цьому розділі автор спочатку розповідає про грип, який нам більше не здається таким жахливим, хоча все одно залишається небезпечним. Ми дізнаємося, чому він називається саме так і який впив має на наш організм. Далі ми докладно дізнаємось про те, як передається коронавірус і де та скільки часу залишається заразним.
Подальші розділи знайомлять нас з іншими вірусами, а також з вірусом Еболою, який також перетворився на пандемію в Західній Африці у 2014 році. Також Френк Райн розглядає запитання «Чи віруси живі?» та відповідає, що радше так, ніж ні, адже абсолютно не згоден розглядати їх лише як хімічні сполуки. Науковеуь вважає віруси симбіотичними, тож і розглядати їх потрібно разом з їхньою взаємодією с господарями.
Вам сподобається, якщо: вам подобаються наукові пояснення явищ, які відбуваються навколо. Ви хочете дізнатися про вірусні епідемії минулого, звісно ж, про COVID-19 та про сенс їхнього існування загалом. Також цікаво буде почитати батькам та розібратися з тим, наскільки серйозні наслідки можуть мати кір, вітрянка тощо для їхніх дітей.
Вам не сподобається, якщо: ви хотіли прочитати виключно про коронавірус і дізнатися, що це. У книжці розказано взагалі по сенс існування вірусів та багато інших деталей. Якщо ви не хочете заглиблюватися, то вам буде нецікаво.
Головна причина прочитати: зрозуміти, що таке віруси, навіщо вони людству, узнати про найвідоміші вірусні хвороби в історії людства та, звісно ж, дізнатися докладніше про коронавірус.
Якщо вже ми почали говорити про віруси, то варто дізнатися, як саме наш організм від них захищається.
Книжка Деніала Девіса допоможе розібратися з тим, як працює наша імунна система та як само вона бореться з усім, що ми так необережно їй «підсовуємо».
Одна з головних думок, яка проходить крізь усю книгу – наша імунна система сильніша за дію будь-яких ліків, треба лише зрозуміти, як правильно нею «кристуватись».
Якщо вам стало цікаво, після того як ви дізналися про віруси, як же виникли інші форми життя – то ласкаво просимо до цієї книжкии.
Деякі вважають цю книжку дуже потрібною, а деякі говорять, що їй місце в розділі «художня література», але ви можете самі оцінити цю працю.
Одне вам гарантовано: байдужим ви не залишитесь.