Mind спільно з платформою відкритих інновацій Reactor.ua та командою ACMP Ukraine продовжує серію статей під загальною назвою «Лідерство змін під час війни».
Пропонуємо вашій увазі другу частину матеріалу, в якому ми зібрали найцікавіше і найкорисніше з лекції Ольги Горбановської, партнера, керівника практики People Advisory Services EY в Україні у рамках програми «Зміни, до яких неможливо підготуватися». Програма ініційована спільнотою ACMP Ukraine, щоб підтримати українське суспільство та бізнес, допомогти вистояти і навчитися працювати в новій реальності війни. Нагадаємо, у першій частині йшлося про сім напрямів світової економічної кризи та економіку України в умовах війни.
Ось основні дані опитування Американської торговельної палати серед гендиректорів і топменеджерів 103 компаній – членів AmCham в Україні:
А це – узагальнені дані бліцогляду, проведеного EY у квітні 2022 року серед 93 українських компаній різних галузей, достатньо великих за обсягами продажів і за кількістю співробітників:
Що робити лідерам у новій реальності? Як допомогти людям пережити ці події? Як управляти всіма цими шаленими змінами?
Перш за все, варто зазначити, що ми опинилися в ситуації так званого великого шоку. Чому? Як правило, для того, щоб порушити міцність бізнесу, достатньо впливу однієї або двох груп зовнішніх ризиків. Ми зараз маємо шість таких груп.
Це не просто великий шок – це надмірний шок для будь-якої організації. У таких умовах витривалість має бути дуже великою. І тут дуже важливо відслідковувати 10 геополітичних аспектів, які поділяються на три великих кластери.
Сьогодні на світову арену починають виходити так звані країни середньої сили – держави, які не мають великого впливу на економіку світу, але спроможні самостійно забезпечити себе ресурсами і мають середній вплив. Україна також належить до таких країн. Тепер їх вплив набагато відчутніший, ніж це було раніше. Тож важливо слідкувати за країнами та змінами, які там відбуваються.
Отже, що ми маємо? Дві паралельні війни – у фізичному просторі та в кіберпросторі, серйозне руйнування ланцюгів постачання, нестача енергоносіїв, величезна кількість санкцій і надзвичайно жорсткий рівень комплаєнсу, геополітична напруженість, переміщення наших талантів, величезні репутаційні ризики через асоційованість із країною-агресором... Усе це додалося до нашої карти ризиків, якою тепер дуже складно керувати.
1. Слідкуйте за десятьма геополітичними напрямами в контексті трьох потоків розподілення ресурсів компанії: стратегічного, операційного, фінансового.
Бізнес-стратегію зараз треба переглядати та оновлювати щоквартально, якщо не щомісяця. Оргструктура змінюється постійно, половина нашого бізнесу вже змінила операційну модель протягом всього двох місяців. Фінансова складова дуже важлива, бо у нас дуже гостро стоїть питання ліквідності. Жодного потоку не можна відпустити ні на мить.
2. Структуруйте роботу за формулою 10/7/3, тобто обов’язково враховуйте:
Постійний моніторинг цих напрямів допоможе поставити ситуацію на більш керований шлях.
3. По кожному з цих напрямів розробіть програму управління змінами: як саме цей аспект впливає на нашу організацію і що це для нас означає, чи ми можемо якось врахувати цю ситуацію в нашій оновленій стратегії.
4. Налагодьте регулярну комунікацію зі співробітниками і будьте готові до всього спектру питань, що входять до програм управління змінами. Наприклад, щодо нюансів оподаткування для працівників, які стали податковими резидентами інших країн. Або від українських працівників, які залишилися вдома і не отримують доплат, що є в тих, хто переїхав.
5. Будьте готові до жорсткого комплаєнсу і підготуйте до нього свою організацію. Поцікавтеся контактами консультантів із санкцій.
6. Якщо ви дали відповідь на запитання «що ми робимо просто зараз?», це означає, що ви пройшли першу фазу стабілізації. Друга фаза – планування, у тому числі сценарне, і далі – адаптація до нової реальності, до зміни глобальної парадигми і зламаного світового порядку, який будувався 75 років.
Управління змінами виходить на державний і навіть наддержавний рівень. Тож роботи для лідерів змін буде не просто безліч – її треба переосмислювати, нею треба дуже серйозно займатися і вже в зовсім іншому масштабі. Системний і професійний підхід до управління змінами допоможе українському бізнесу ефективно подолати кризові явища та якнайшвидше відновитися після закінчення війни.
«Лідерство змін під час війни» – раніше у серії: