В Італії вибухнула політична криза через небажання великих парламентських партій – популістського «Руху 5 зірок» та правоцентристської «Ліги» – надавати військову допомогу Україні. Під тиском цих політсил 75-річний прем'єр-міністр Маріо Драгі оголосив про бажання піти у відставку.
«Путіну на срібному блюді подали голову Драгі. Автократії піднімають тости, а демократії слабшають. Без цього уряду Європа теж стає слабшою», – заявив 15 липня глава МЗС Італії Луїджі Ді Майо, коментуючи заплановане звільнення Маріо Драгі.
Прем'єр-міністр Італії оголосив про намір піти у відставку у четвер, 14 липня. Це сталося після того, як друга за величиною партія у його коаліції – «Рух 5 зірок» – бойкотувала голосування про довіру уряду, тим самим позначивши свій вихід із парламентської більшості. Маріо Драгі отримав голоси 172 сенаторів із 315, але вирішив, що за такої слабкої підтримки його уряд буде нестійким. Якщо до бойкоту голосувань приєднається «Ліга», це паралізує роботу парламенту.
У четвер Маріо Драгі подав президенту Італії Серджо Матарелла прохання про відставку. Однак глава держави відмовився звільнити прем'єр-міністра, попросивши його повторно провести вотум довіри у парламенті та більш виважено оцінити підтримку депутатів і сенаторів. Але чи захоче Маріо Драгі залишитись на своїй посаді й чи зможе італійський уряд далі нормально функціонувати – неясно.
За припущенням аналітиків, заява Маріо Драгі про звільнення може бути блефом з метою налякати достроковими виборами та приструнити «Рух 5 зірок». Рейтинг цієї популістської партії знизився з 32,7% на виборах 2018 року до менш ніж 12% на недавніх екзитполах, тому «п'ятизіркові» бояться втратити у вазі після переобрання.
Однак у кількох правих політсил, навпаки, парламентські перспективи стали кращими. Вони можуть форсувати розвал уряду, що занурить Італію – третю за величиною економіку ЄС – у тривалий період невизначеності та послабить Євросоюз.
Маріо Драгі став всесвітньо відомим кризовим менеджером під час перебування головою Європейського центрального банку в 2011–2019 роках. Він отримав прізвисько «Супер-Маріо» після того, як у 2012 році в розпал боргової кризи єврозони заявив про готовність зробити «все можливе» для порятунку євро.
Маріо Драгі не було обрано. На посаду прем'єр-міністра Італії у лютому 2021 року його призначив президент Серджо Матарелла, доручивши провести країну через пандемію COVID-19. У широку коаліцію до «Супер-Маріо» побажали вступити всі парламентські партії, крім однієї – правої «Брати Італії». Коментуючи цю єдність, Маріо Драгі заявляв, що, висловлюючи йому вотум довіри, італійські партії зобов'язуються підтримувати курс на подальшу євроінтеграцію та євроатлантизм, що має на думці активну роль країни в НАТО.
Після російського вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року Маріо Драгі став одним із найактивніших західних критиків путіна. Він першим запропонував запровадити жорсткі санкції проти Росії і заморозити російські валютні резерви. Також прем'єр-міністр Італії першим із лідерів країн «Великої сімки» підтримав кандидатуру України на вступ до Євросоюзу та багаторазово висловлював підтримку Києву.
Італійське суспільство налаштувалося проти рішення Маріо Драгі постачати зброю в Україну. Підлаштовуючись під цих виборців, найбільша права та найбільша ліва парламентські партії небезпечно зблизилися одна з одною, створивши загрозу італійському уряду та єдності НАТО. Вони почали закликати Драгі робити більше для примирення Києва та москви.
«Кажуть, що цей неформальний альянс ворогів Маріо Драгі веде до створення політичної партії, яку деякі коментатори жартома називають «Уперед, росіє!». Її формують проросійські «пацифісти» праворуч та антиамериканські «пацифісти» ліворуч. Серед них виділяються Маттео Сальвіні зі своєю вкрай правою «Лігою» та Джузеппе Конте з «Рухом 5 зірок». Сальвіні донедавна голосно підтримував владіміра путіна, а Конте називав ворогами світовий капіталізм і людей Давосу», – пише швейцарська Die Weltwoche.
Як писав Mind, опубліковані 15 червня соцопитування показали, що в Італії 52% громадян – більше, ніж у будь-якій іншій європейській країні, – висловлюють бажання припинити війну навіть ціною поступок росії українських територій. Лише 16% італійців вважають за потрібне покарати росію за її агресію та відновити територіальну цілісність України.
Видання Die Weltwoche пояснює небажання більшості італійців підтримувати війну проти путіна антиамериканськими настроями, цинічним егоїзмом і миролюбністю, що глибоко вкоренилася й частково виходить з їх фашистського минулого. Пацифістський рух, що зароджується в Італії, залучив багатьох католиків, згодних з тезами свого духовного лідера Папи Римського Франциска про те, що до вторгнення в Україну привів «гавкіт НАТО на двері Росії». До них приєдналися комуністи, яких у цій капіталістичній країні завжди було багато і які вважають НАТО ворогом.
Ця ворожість місяць тому, 21 червня, спровокувала розкол найбільшої італійської політсили «Рух 5 зірок» на дві частини. Від неї відокремилися її колишній лідер Луїджі Ді Майо, а також 51 із 155 депутатів та 11 із 72 сенаторів через незгоду з нинішнім лідером «Руху 5 зірок» Джузеппе Конте, який наполягає на припиненні постачання зброї в Україну.
На пресконференції Луїджі Ді Майо пояснив свій вихід із партії прагненням підтримати чинний уряд Італії та небажанням перебувати на боці путіна: «Ми були зобов'язані вибрати, з якого боку історії перебувати – на боці України, на яку напали, або на боці агресорки Росії».
Лорензо Кодогно, професор Лондонської Школи Економіки, стверджує, що «Рух 5 зірок» бойкотує роботу парламенту для того, щоб привернути до себе увагу преси і піднятися вище в екзитполах. Для цього партія зображає із себе опозицію, ніби вона не перебуває в уряді».
У свою чергу праві партії «Ліга»» Маттео Сальвіні та «Вперед, Італія» Сільвіо Берлусконі в п'ятницю опублікували спільну заяву про те, що не бояться дострокових виборів. Вони розкритикували «Рух 5 зірок» за безвідповідальний запуск політичної кризи та повідомили про небажання співпрацювати з цією політсилою.
Що стосується Маріо Драгі, то ситуація, на думку експертів, дає йому можливість зміцнити свій політичний авторитет. Якщо йому вдасться підкорити парламент, то він може залишитися вирішувати нові проблеми Італії, які виникають через високу інфляцію, рекордну посуху та енергокризу, пов'язану з війною в Україні.
Також аналітики вважають, що Маріо Драгі зараз може піти на переможній ноті, оскільки його уряд непогано впорався зі своїм основним завданням – виходом із COVID. Після 9-відсоткового падіння в пандемійному 2020 році економіка Італії продемонструвала 6,5-відсотковий підйом у 2021-му і показує 3-відсоткове зростання у 2022 році.
За словами Даніеля Альбертацці, професора політики в Університеті Суррея, Маріо Драгі зробив мудрий хід, анонсувавши свою відставку. «Все має вигляд політичного театру, але дещо відбувається за сценою. Драги зміцнює свою владу. Він збирається повернутися до парламенту та сказати: «Хто зі мною?» – міркує Даніеле Альбертацці.
«Прем'єр-міністр ясно показав, що не хоче витрачати свій час на дрібні ігри партій. Він каже: я – Маріо Драгі. Ви бажаєте грати свої ігри? Не зі мною!» – коментує ситуацію Франческо Галієтті, засновник фірми з оцінки політичних ризиків Policy Sonar, що базується в Римі.
Цього місяця Маріо Драгі став другим лідером НАТО, який оголосив про відставку. Як писав Mind, раніше, 7 липня, про свій звільнення з посади глави британського уряду повідомив Борис Джонсон, який постраждав через низку скандалів. Також 14 липня оголосила про відставку свого уряду прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас. Але вона це зробила не під тиском, а для того, щоб сформувати та очолити нову, більш антиросійську правлячу коаліцію.