Чим запам'ятається Борис Джонсон: 3 його головні досягнення та 5 скандалів
Прем'єр-міністр Великої Британії, йдучи у відставку, залишиться в історії як «брекзитер», друг України та лідер, який втратив довіру попри політичні успіхи

Борис Джонсон долав наслідки багатьох скандалів і спалахів гніву громадськості. Але зрештою 7 липня 2022 року він оголосив про своє звільнення з посади очільника британського уряду, звідки за декілька днів звільнилися п'ять міністрів і понад 40 інших чиновників через небажання з ним працювати.
Прем'єр-міністр Сполученого Королівства запам'ятався товариськістю, ексцентричною поведінкою, популістськими заявами та рішучими діями. Менш як за три роки Борис Джонсон вивів Велику Британію з Євросоюзу, успішно провів її через пандемію COVID-19 і зробив лідером європейської протидії путінському вторгненню в Україну.
Mind пропонує згадати про три ключові досягнення Бориса Джонсона на посаді прем'єра Великої Британії та п'ять його провалів.
Проведення «Брекзиту»
За твердженням британського аналітика Хьюго Ґая, головне досягнення Бориса Джонсона – в тому, що він переконав британців проголосувати за вихід із Євросоюзу на референдумі 2016 року й завершив цей вихід за три роки. Будучи мером Лондона, Борис Джонсон став неформальним лідером кампанії «Брекзит», і, згідно з поширеною думкою, якби не його агітація, то табір «покинути ЄС» не здобув би перемогу над табором «залишитися в ЄС».
Посаду прем'єра Бориса Джонсона обійняв у липні 2019 року, після того як його попередниця Тереза Мей кілька разів не змогла провести через парламент свій проєкт угоди про вихід країни з Євросоюзу.
Щоб отримати схвалення законодавців, Борис Джонсон погрожував вивести Велику Британію з ЄС без угоди, намагався заморозити роботу парламенту, зумів досягти нової угоди з Євросоюзом і під гаслом «Доведемо Брекзит до кінця!» провів дострокові парламентські вибори, на яких у грудні 2019-го його партія отримала історичну перемогу.
«Брекзит колись здавався найскладнішим із складних завдань, а сьогодні він став простою реальністю», – констатує Хьюго Ґай.
Остаточно Сполучене Королівство вийшло з Євросоюзу 1 лютого 2020 року. Це спровокувало деякі труднощі для британців, у яких тимчасово скоротився асортимент європейських товарів у магазинах, але катастрофи не сталося. Так Борис Джонсон отримав можливість називати курс на «Брекзит» правильним рішенням і пояснювати своє перебування при владі потребою оберігати британців від загрози повернення до ЄС. Наразі критика «Брекзиту» у британському парламенті вщухла, і спадщину Бориса Джонсона можна вважати захищеною.
Боротьба з пандемією
Під час пандемії COVID-19 уряд Бориса Джонсона запровадив один із найжорсткіших у Європі локдаунів і домігся того, що Велика Британія однією з перших почала масову вакцинацію населення від коронавірусу. Борис Джонсон вакцинувався під об'єктивами телекамер і закликав усіх наслідувати його приклад, що посприяло успіху кампанії щеплення.
У період локдаунів Велика Британія запровадила значний пакет субсидій і пільг приватним підприємцям. Громадянам, що залишилися без роботи, виплачували до 80% їхньої звичайної заробітної плати. У результаті пандемія не призвела до значного падіння рівня життя британців і зростання безробіття, що багато виборців вважають успіхом уряду Джонсона.
Підтримка України
Серед своїх головних досягнень на посаді глави уряду Борис Джонсон назвав лідерство Великої Британії у відповіді Заходу на путінську агресію в Україні. Відразу після російського вторгнення 24 лютого 2022 року Джонсон став одним із найжорсткіших критиків дій кремля. На міжнародних самітах британський прем'єр переконував європейських лідерів у необхідності озброювати й оснащувати українську армію та відкидав заклики до якнайшвидшого перемир'я ціною поступок путіну.
9 квітня Борис Джонсон першим із лідерів країн «Великої сімки» відвідав Київ після повномасштабного російського вторгнення. Здійснивши на поїзді цей «візит підтримки», лідер Великої Британії висловив упевненість, що путін зазнає невдачі, і пообіцяв, що Сполучене Королівство тривало й непохитно допомагатиме Україні в її боротьбі.
Київ отримав від Лондона сучасне озброєння, зокрема протитанкові комплекси Javelin та NLAW, зенітно-ракетні системи Starstreak, ракетні комплекси Breamstone і реактивні системи залпового вогню М270. Також Велика Британія проводить на своїй території курси підготовки для сотень українських солдатів.
Втрата довіри
Соратники Бориса Джонсона чинили на нього тиск і змусили заявити про відставку не через політичні розбіжності та його неефективність як керівника. Причиною стала низка скандалів, після яких йому перестали довіряти багато консервативних законодавців і більшість виборців.
Проведене минулого місяця соцопитування дослідницької компанії YouGov показало, що троє з чотирьох британців вважають Бориса Джонсона таким, що не заслуговує на довіру. З опитаних цього тижня 3000 виборців 69% висловили думку, що він має піти у відставку.
Бориса Джонсона багато разів критикували за неетичну поведінку та грубі висловлювання. За твердженням британських ЗМІ, прем'єр міг, наприклад, прокричати в парламенті, що «купа трупів» краща за ще один жорсткий локдаун, або погрожувати вислати біженців до Руанди. Втім, це дрібниці порівняно з п'ятьма скандалами, що вдарили по іміджу Бориса Джонсона найбільше.
«Брехня королеві». 2019 року Борис Джонсон за згодою королеви Єлизавети ІІ намагався закрити британський парламент на п'ять тижнів – з 10 вересня до 14 жовтня, щоб законодавці не заважали йому проводити «Брекзит». Однак 11 вересня суд в Единбурзі визнав це рішення незаконним, що викликало в країні обговорення, чи порушила закон королева. Опоненти Бориса Джонсона взялися закидати йому те, що він дезінформував Єлизавету ІІ, назвавши їй вигадану причину для закриття парламенту. Прем'єру довелося публічно доводити, що він не брехав королеві, проте переконав у цьому далеко не всіх.
Розкішний ремонт квартири. У квітні 2021 року у британській пресі вибухнув скандал через те, що Борис Джонсон, не сповістивши громадськість, таємно витратив близько $300 000 на ремонт квартири на Даунінг-стріт, де мешкав зі своєю нареченою Керрі Саймондс. Електронні листи, які просочилися в пресу, показали, що покрити ці витрати допомогли спонсори Консервативної партії. Виплутатися із цього скандалу Борису Джонсону вдалося напрочуд легко – виборча комісія Великої Британії лише оштрафувала правлячу Консервативну партію за те, що та не зареєструвала пожертвування на ремонт квартири.
Захист хабарника Оуена Патерсона. У листопаді 2021 року парламентський комітет із боротьби з корупцією звинуватив депутата-консерватора Оуена Патерсона в тому, що той за гроші лобіював зниження податків для північноірландської компанії Randox. У відповідь Борис Джонсон мобілізував свою партію для захисту лобіста й навіть погрожував депутатам позбавленням держфінансування за відмову підтримувати його. Однак через шквал обурення, що вибухнув, Оуен Патерсон подав у відставку, а прем'єр-міністр визнав спробу його захистити своєю помилкою.
«Патігейт». На початку 2022 року чиновниця британського уряду Сью Грей оприлюднила доповідь про кілька світських заходів, що відбувалися в урядових будівлях у розпал пандемії. За її даними, Борис Джонсон і його соратники вживали алкоголь, веселилися та співали в караоке тоді, коли за правилами, запровадженими ними ж, громадянам Великої Британії заборонялося зустрічатися навіть на відкритому повітрі. Коментуючи ці вечірки, Борис Джонсон спочатку називав їх робочими нарадами, але потім сплатив штраф і вибачився за те, що трапилося. Скандал спричинив спроби парламентаріїв винести Борису Джонсону вотум недовіри в червні 2022 року, проте більшість членів палати громад проголосували за те, щоб залишити його на посаді прем'єра.
Секс-скандал із Крісом Пінчером. У липні 2022 року 52-річний протеже Бориса Джонсона, який обіймав посаду заступника міністра закордонних справ Великої Британії, в стані алкогольного сп'яніння влаштував в елітному консервативному клубі бешкет із залицянням до чоловіків, які там перебували. Чиновник сам зізнався в цьому та подав у відставку. Проте скандал не вщухнув, оскільки з'ясувалося, що Кріса Пінчера вже звинувачували в домаганнях, а Борис Джонсон, знаючи про це, все одно призначав свого підопічного на відповідальні посади та жартував про його «дивні» нахили. Це запустило хвилю відставок у британському уряді, яка змусила прем'єра заявити про те, що він залишає посаду.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].