Мир VS Справедливість: як у Європі розкололися думки про Україну

Мир VS Справедливість: як у Європі розкололися думки про Україну

У західному суспільстві формується табір, який не проти здати путіну українські території

Этот материал также доступен на русском языке
Мир VS Справедливість: як у Європі розкололися думки про Україну
Фото: depositphotos.com

35% європейців схилилися до того, щоб піти на поступки кремлю заради якнайшвидшого припинення бойових зіткнень, а 22% вважають за потрібне підтримувати війну до поразки росії. Такі результати соцопитувань у Великій Британії та дев'яти країнах Євросоюзу, опубліковані 15 червня аналітичною організацією «Європейська рада з міжнародних відносин» (ECFR).

Доля України, згідно з цим дослідженням, може залежати від третьої групи з 20% громадян, які поки що вагаються, але найближчими місяцями можуть схилити шальки терезів у бік одного з таборів і визначити політику Заходу щодо нашої країни.

Як відбувається «тектонічне зрушення» думок про війну в Європі, розбирався Mind.

Чим здивували європейці

У перші місяці з початку вторгнення в Україну населення Британії та ЄС вразило своєю єдністю та рішучістю як владіміра путіна, так і самих себе. У квітні ексдиректор Світового банку Мойсес Наїм із захопленням писав про те, що «Європа усвідомила себе супердержавою» . Відчуваючи підтримку своїх виборців, лідери Європи швидкими та безпрецедентними діями сформували антипутінську коаліцію небачених масштабів, яка стала топовим геополітичним гравцем.

«Європейські товариства були обурені агресією росії та зачаровані мужністю українців. У цьому стані вони забезпечили мотивуючу силу для несподіваного розвороту Європи. Вони надихнули свої уряди на здійснення змін історичних масштабів; вони відкрили свої будинки для мільйонів українців; вони зажадали жорсткі економічні санкції проти Росії; і вони змусили західні компанії залишати росію настільки швидко, наскільки це можливо», – пише ECFR.

Аналітиків здивувало, що раніше прапор Євросоюзу сприяв згуртуванню українців на Майдані, але тепер, у лютому–квітні 2022 року, вже прапор України несподівано мобілізував людей усередині Євросоюзу.

Однак до травня 2022-го європейці впоралися з шоком, спричиненим вторгненням в Україну, і замість обговорень подій на полях битв почали ставити собі питання про те, як розв'язаний путіним військовий конфлікт позначиться на їхніх життях, країнах та Євросоюзі.

«Був переломний момент, після якого в європейському суспільстві почало наростати занепокоєння щодо економічних та соціальних наслідків війни: високої інфляції, енергетичної та продовольчої кризи. Наше дослідження виявило щораз більший розрив між заявленими позиціями багатьох європейських урядів щодо України та суспільними настроями в їхніх країнах», – йдеться у дослідженні ECFR, яке опитало 8000 виборців у Великій Британії, Німеччині, Франції, Фінляндії, Швеції, Італії, Іспанії, Португалії, Польщі та Румунії.

Усі європейські уряди, як і раніше, погоджуються з тим, що українці самі мають вирішити, коли і на яких умовах укладати мир. Але нинішня війна рухалася як по американській гірці, і зроблені нею круті вигини та повороти помножили кількість європейських виборців, які бажають її зупинити.

Як розколюється європейське суспільство

Європейці сходяться на тому, кого звинувачувати у війні: три чверті респондентів повідомили ECFR, що вважають росію відповідальною за розв'язання конфлікту. Також вони поділяють переконання у тому, хто створює найбільшу перешкоду мирній угоді: дві третини вказують на росію. При цьому симпатії переважної більшості європейців на боці України, і вони згодні надавати Києву економічну допомогу, надсилати зброю та приймати біженців.

Проте у європейських суспільствах, що звинувачують росію і вболівають за Україну, зростають розбіжності щодо того, як слід закінчити війну.

Розбіжності думок виявило ключове питання соцдослідження: чи має Європа прагнути завершити конфлікт якнайшвидше (навіть на умовах виплати Україною концесій) чи важливіша мета – покарати росію за її агресію та відновити територіальну цілісність України (навіть якщо цей шлях затягне війну та збільшить людські страждання)?

Виявилося, що 35% європейців, названих табором «Мир», бажають негайного припинення війни навіть ціною поступок росії українських територій. На противагу їм 22% сформували табір «Справедливість», переконаний у тому, що лише явна поразка росії може призвести до миру. Ще 20% європейців були віднесені до групи «Невпевнені» – у ній сильні антиросійські настрої, як у таборі «Справедливість», але також присутні хвилювання щодо ескалації конфлікту, як у таборі «Мир». Головні причини занепокоєнь у тому, що зіткнення в Україні сприяють зростанню вартості життя (включаючи високі ціни енергоресурсів) та збільшують загрозу застосування росією ядерної зброї.

У протилежних таборах панують різні настрої щодо війни. У таборі «Мир» менша частка учасників вважає росію головною перешкодою до встановлення миру (53% порівняно з 79% у таборі «Справедливість» і 87% у групі «Невпевнені»). Також у таборі «Мир» істотно більший відсоток супротивників розірвання економічних зв'язків з росією (37% проти 11% у таборі «Справедливість» і 7% у групі «Невпевнені»).

Мир VS Справедливість: як у Європі розкололися думки про Україну

Найрадикальніша різниця між членами таборів – у поглядах на військові витрати. У таборі «Справедливість» 53% виступають за нарощування витрат на оборону, навіть якщо заради цього доведеться скоротити фінансування шкіл та лікарень. Лише 29% членів табору «Справедливість» проти цього. У таборі «Мир» усе відбувається з точністю до навпаки: 29% за додаткові військові витрати та 51% проти. У групі «Невпевнені» 35% за і 30% проти.

Як налаштовуються країни проти країн

Населення всіх десяти європейських держав, де були проведені соцопитування, зберігає єдиний настрій на подальший розрив економічних зв'язків із москвою незалежно від того, як і коли завершиться війна. Дотримуватися цього курсу виявили бажання 62% респондентів ECFR та лише 22% висловилися проти.

Відмінності між країнами виявились у тому, що саме їхні жителі вважають головною проблемою. Так, респонденти у Німеччині, Італії та Франції найсильніше стривожені впливом війни на вартість життя та ціни енергоносіїв. Шведів, британців, поляків і румунів найбільше турбує загроза ядерної війни. А жителі Фінляндії стурбовані тим, що росія може розв'язати війну проти них.

Мир VS Справедливість: як у Європі розкололися думки про Україну
Джерело: ECFR

Дослідники вказують, що дві західноєвропейські країни – Німеччина та Італія, які раніше вважалися найбільш дружніми до росії, розійшлися по різних напрямках. Соцопитування показали, що німці налаштовані проти росії, а Італію заразили антиамериканські настрої. Так, у Німеччині 63% опитаних назвали росію головною перешкодою для миру і лише 9% вказали на Штати. А в Італії 39% громадян висловили думку, що москва не дає завершити конфлікт, але 28% звинуватили у цьому Вашингтон, і 20% італійців також назвали США ініціаторами війни.

Відмінності були й усередині Східної Європи. Хоча як Польща, так і Румунія межують з Україною та їхні уряди активно підтримують Київ, громадяни цих країн налаштувалися зовсім по-різному. Поляки стали непримиренними яструбами Європи, а румуни – поступливими голубами. Так, у Польщі 83% громадян звинувачують росію у розв'язанні конфлікту і 74% називають її головною перешкодою миру, а в Румунії ці показники дорівнювали лише 58% і 42% відповідно. Польща стала єдиною з десяти країн, де табір «Справедливість» переважає над табором «Мир» (41% до 16%). Тим часом у Румунії – як і у Франції, Німеччині, Італії, Швеції та Іспанії – населення висловило явну перевагу «Миру» над «Справедливістю» (42% до 23%).

Як повернути Європі єдність

Відмінності щодо європейців до того, що відбувається в Україні, створює вододіли як усередині європейських країн, так і між державами. І якщо політичні лідери грамотно не вирішать цієї проблеми, період вражаючої єдності Європи може закінчитися.

Експерти ECFR переконані, що згуртуванню європейських країн сприяють правильні політичні заяви. «Лідерам Заходу слід представляти конфлікт як значну оборонну боротьбу проти російської агресії, а не просто розповідати про перемогу України та про поразку росії… Те, як вирішиться путінське вторгнення в Україну, спричинить далекосяжні наслідки для закипаючого конфлікту між США та Китаєм», – вказують аналітики ECFR

Для посилення табору «Справедливість» критично важливі військові успіхи України на полях битв. Тим більше, що Володимир Зеленський має «надприродний» талант повідомляти про них європейській громадськості. Водночас табір «Мир» поповниться новими прихильниками, якщо в Європі посилиться відчуття, що жорсткі економічні санкції проти росії не дають результатів.

Аналітики припускають, що найдеструктивніший тренд може полягати в тому, що більшість європейців бачать Євросоюз найбільшим лузером в українсько-російській війні. (Як писав Mind, бенефіціарами нинішнього конфлікту є Сполучені Штати, Китай, Саудівська Аравія, Індія та Туреччина.) Було б краще, якби європейці бачили більше знаків того, що їхня відносна єдність сприяє посиленню їхнього союзу.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло