На чужому полі: Катар вклав мільярди доларів у «футбольний» лобізм, а тепер має всі шанси зайняти місце рф на газовому ринку Європи

Як іще країна завойовує нові для себе ринки, та що це дає Старому Світу, окрім підозр у корупції

Фото: depositphotos.com/Колаж: mind

На чемпіонаті світу з футболу, який 18 грудня закінчився феєричною перемогою збірної Аргентини, виникла ситуація, що межує з політичним непорозумінням. Перед фінальною грою FIFA відмовилася показати звернення Президента України Володимира Зеленського до вболівальників, яке мало розкрити очі на неспровоковану війну росії проти нашої держави. Але воно не залишилось поза увагою світової спільноти. Відео поширили закордонні медіа та гравці українських футбольних команд, а демарш Всесвітньої футбольної асоціації лише підвищив зацікавленість змісту промови. «У війні не буває чемпіонів… Чемпіонат світу, а не світова війна – це можливо», – наголосив, зокрема, Володимир Зеленський.

Інцидент із трансляцією його виступу є черговим свідченням, що професійний спорт в сучасному світі – це передусім великий бізнес, а надпопулярні футбольні змагання – це ще й велика політика та елемент дипломатії для просування своїх інтересів. Перипетії навколо набуття Катаром права на проведення ЧС-2022 теж це доводять.

Mind дослідив, як на світовій арені перетинаються інтереси спорту та політики, і як це позначається на газовій торгівлі, що опинилася в центрі сучасного геополітичного протистояння.

Чому Катар накликав на себе підозри в «нечистій» грі? Коли в 2010 року FIFA оголосила, що ЧС-2018 пройде в росії, а ЧС 2022-го – у Катарі, одразу ж почалися розмови про хабарі. москва вже тоді була помічена в недружній поведінці до Заходу та України, неодноразово відзначившись агресивними політичними заявами та газовими війнами.

У випадку з Дохою увагу привернула кліматична невідповідність цієї країни Перської затоки специфіці гри. Такі змагання зазвичай проводяться влітку під час перерви в національних футбольних чемпіонатах. А в Катарі в цей період спека сягає +50 градусів за Цельсієм. Тому вперше було прийнято рішення перенести чемпіонат світу на зимовий період та змінити турнірний календар в усьому клубному футболі. Крім того, як з’ясувалося пізніше, Катар для підготовки до ЧС витратив рекордні суми, щоб збудувати майже з нуля вісім стадіонів.

На чужому полі: Катар вклав мільярди доларів у «футбольний» лобізм, а тепер має всі шанси зайняти місце рф на газовому ринку Європи

Як на це зреагувала Європа? Протягом 2015–2020 років у рамках антикорупційного розслідування, яке веде влада США, звинувачення були висунуті проти 42 функціонерів FIFA, включаючи її колишнього віцепрезидента Джека Уорнера. Судових розглядів досі не було. Проте обох головних у 2010 році футбольних чиновників – президента FIFA Зеппа Блаттера і керівника UEFA Мішеля Платіні – відсторонено за отримання сумнівних грошей, а в Швейцарії триває над ними судовий процес.

Італійський юрист Джанні Інфантіно, що є діючим керівником FIFA, теж має специфічну репутацію у футбольній спільноті. «FIFA продовжує втрачати довіру. Все більше складається враження, що у Джанні Інфантіно просто відсутня порядність і він лише шукає вигоду для себе, використовуючи футбол у власних інтересах», – заявив екскапітан збірної Німеччини з футболу Філіпп Лам. Він також вважає, що Європа повинна «зараз об’єднатись та не допустити повторення скандалу, як у 2010 році, коли росія та Катар отримали право на проведення мундіалю.

Де ще Катар прагне стати знаковим гравцем? Після закінчення неоднозначного чемпіонату світу з футболу Катар повертається до свого більш поміркованого темпу життя. В Україні ж десятий місяць продовжується війна, влаштована росією, яка вирішила силоміць позбавити нашу країну незалежності та суб’єктності на політичній мапі світу. Уже ні для кого не є секретом, що ця війна також перекроює глобальні енергетичні потоки.

Нові правила гри на енергетичному ринку передбачають збільшення популярності зрідженого природного газу та зміну лідерів на газовому ринку. Аж от, за результатами поточного року, як прогнозує S&P Global, саме Катар стане найбільшим постачальником ЗПГ, випередивши таких важковаговиків, як Австралія та США. 2026 року лідерство може перейти Сполученим Штатам завдяки введенню в експлуатацію нової експортної ЗПГ-інфраструктури. 

На чужому полі: Катар вклав мільярди доларів у «футбольний» лобізм, а тепер має всі шанси зайняти місце рф на газовому ринку Європи

Але Катар не відкидає власних амбіцій на газовому ринку та прагне більшого. Нагадаємо, в перші дні мундіалю компанія QatarEnergy уклала з китайською держкорпорацією Sinopec мегаугоду на постачання зрідженого газу протягом 27 років, яка стала найдовшим контрактом в історії світової ЗПГ-галузі. 

Географічне розташування забезпечує Катару гнучкі канали транспортування ЗПГ як до країн Азії (сьогодні це майже 70% виробленого ЗПГ), так і до Європи (30%). Країни ЄС хочуть радикально скоротити споживання російського газу, що в попередні роки покривав близько 60% попиту, а в перспективі навіть зупинити його імпорт. Тож Катар має всі шанси зайняти місце рф на газовому ринку Європи.

«У найближчі 5–10 років ми будемо найбільшим продавцем ЗПГ у світі. 12–15 млн тонн катарського природного газу стабільно надходитимуть до Європи, якщо ситуація збережеться у нинішньому вигляді», – впевнений міністр енергетики Катару Саад Аль-Каабі. За його словами, в країні очікується «величезний стрибок виробництва ЗПГ».

Що в цих планах бентежить Європу? На шляху до поширення газового співробітництва Катару та ЄС можуть виникнути політичні перешкоди. Євросоюз зробив ставку на агресивну кліматичну політику, що передбачає розвиток «зеленої» енергетики та скорочення залежності від імпорту викопного палива. Крім того, Брюссель зосередився на боротьбі з корупцією. Останній скандал, про який стало відомо минулого тижня, пов’язаний зі спробами Катару та Марокко підкупити європейських законодавців для впливу на політику. Чотирьом особам висунули звинувачення в корупції, відмиванні грошей і причетності до злочинної групи після того, як поліція вилучила майже 1,5 млн євро готівкою в будинках одного нинішнього і одного колишнього євродепутата в Брюсселі.

«Катарський дипломат попереджає, що корупційний скандал в ЄС може вдарити по відносинах з Дохою», – повідомила 19 грудня Financial Times.

Однак «Катар не погрожував скоротити постачання ЗПГ до Європи або політизувати експорт газу».

Як Катар просуває свої інтереси на американському континенті? Починаючи з 2015 року Катар через лобістів постійно зміцнює свій вплив у Сполучених Штатах.

Ця багата нафтою та газом країна Перської затоки виплатила зареєстрованим у США іноземним агентам вже понад $72,3 млн. Аналітично-дослідницький проєкт OpenSecrets підрахував, що це більше, ніж витрати за аналогічний період таких впливових гравців, як корпорація Apple чи Національна стрілецька асоціація.

Однак цьогоріч уряд Катару витратив менше грошей на лобізм у США, ніж це було на піку активності – у 2017 та 2018 роках. Проте він значно розширив кількість лобістів, з якими співпрацює: з п’яти у 2015 році до 23 у 2022 році. Більш за все на катарських амбіціях заробила фірма Nelson Mullins Riley&Scarborough, що отримала з 2017 року понад $9,3 млн.

Від активного лобізму Катару на Заході свою вигоду здатна отримати і Європа, хоча зараз така перспектива не є очевидною. Це лише на словах відмова від викопного палива та автомобілів з двигунами внутрішнього згоряння видається швидким процесом, через який нафта та газ відкидаються на узбіччя економіки. Насправді все інакше, що підтверджує визнання фанатичного любителя інновацій Ілона Маска, засновника та гендиректора виробника електромобілів Tesla.
«Реально я думаю, що нам потрібно використовувати нафту та газ у короткостроковій перспективі, тому що інакше цивілізація впаде», – упевнений він. Мільярдер вважає видобуток нафти і газу перспективним бізнесом, тому що перехід до зеленої енергетики – це «одна з найбільших проблем, з якою коли-небудь стикався світ», і «на це піде кілька десятиліть».
Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS