Бекграунд. Мінімалізм давно перекочував з мистецтва в побут. Сьогодні тенденція зменшення кількості речей поширена в багатьох країнах. Про мінімалізм написані десятки книжок, зняті тисячі відеороликів і документальних фільмів, застосовані в повсякденному житті людей безліч порад, як позбутися зайвого й переосмислити своє життя.
Джошуа Міллберн і Раян Нікодемус дружили з дитинства, працювали багато років разом. Разом і прийшли до мінімалізму 2009 року, після світової фінансової кризи, що змусила їх кардинально переосмислити власне життя і зрозуміти, чому, маючи суттєві статки, кар’єри, будинки, авто й інші «атрибути успіху», вони почуваються нещасними.
Сьогодні Міллберн і Нікодемус є відомими в Америці й багатьох інших країнах творцями блогу The Minimalists, авторами документального фільму Minimalism, який вийшов на Netflix 2016 року.
Оригінальна назва: Love People, Use Things
Видавництво: Vivat
Сюжет. Джошуа Міллберн і Раян Нікодемус зростали в Дейтоні, штат Огайо, у проблемних і бідних родинах. А у 28 років вони вже мали все, про що лишень можна мріяти в їхньому віці: запаморочливі кар’єри, шестизначні зарплати, купу одягу від модних дизайнерів, статусні автівки, будинки, розкішні меблі, техніку тощо. Зворотним боком усього цього була виснажлива багатогодинна праця, сильна втома, проблеми в спілкуванні з рідними, зловживання алкоголем і наркотиками. І абсолютне нерозуміння того, чому вони нещасні та як із цього замкненого кола шаленої праці й купівлі дедалі нових речей можна вистрибнути.
Джошуа Міллберн знайшов відповіді, коли його мати померла від раку. А йому довелося давати раду її будинку й іншому майну. Саме досвід упорядкування материних речей, яких було надто багато, і став початком поступового переходу чоловіка до нового життя. А Раян Нікодемус у певний момент відчув, що його життя котиться під три чорти, грошей хоч греблю гати, а проблеми накопичуються як сніжна куля. І зважився на потужну в плані зміни свідомості й власного простору вправу – «Пакувальна вечірка». Згодом цю вправу повторювали й повторюють сотні тисяч людей у всьому світі, які читають, дивляться і слухають блог мінімалістів. Книжка сповнена яскравими досвідами багатьох людей. І вони надихають.
Автори також дають своє поняття мінімалізму. Це не мати умовно дві пари штанів і три сорочки, в оселі лише ліжко й стіл, а на кухні тільки одну ложка й чашку. Концепція мінімалізму – це те, що допомагає людям позбуватися речей, щоб мати місце для справді важливих речей, які взагалі не є речами.
Люди постійно купують речі. Більшість мають надлишок усього. Речами заповнені оселі, комори, гаражі. Речами заповнені й думки. Але люди навчилися вигадувати причини для постійного придбання гаджетів, одягу, квартир, автівок, меблів, предметів інтер’єру, якихось дрібниць, постійного відвідування ресторанів, клубів тощо. А ще причини пояснення того, навіщо зберігати речі, якими давно не користуються. Люди накопичують, думаючи, що це покращить їхні стосунки з іншими людьми або так вони збережуть спогади. Але справжні спогади не в речах, а всередині нас. І коли речі буквально починають душити, люди часто не можуть цього усвідомити, проте відчувають, що життя не те, яке хотіли б мати.
Ця книжка написана як настанова й допомога звичайним людям дати раду зовнішньому безладу, перш ніж зазирнути всередину себе й упорядкувати психологічний, соціальний, духовний та інший безлад, який обтяжує і погіршує стосунки. Це довідник з орієнтування у світі можливостей, які відкриває усунення зайвого з життя. Автори пропонують перевірені на собі й сотнях інших людей прості методи й вправи, які можуть виявитися не такими й простими у виконанні. Але лише тому, що люди бояться і не наважуються відпустити. А щойно речей стає менше, з’являється простір для правильного більшого.
Автори наполягають, що змусити книжку працювати можна, виконуючи вправи після кожного розділу, застосовувати у своєму житті прочитане. Одним словом – діяти. Ніхто не перевірятиме вивчений урок, ніхто не каратиме й не хвалитиме. Мінімалізм Міллберна і Нікодемуса – це відповідальність кожного за власне щасливе й справжнє життя. Тож саме дія змінить життя.
Джошуа й Раян досліджують у книжці та загалом у своїй діяльності такі питання:
- Як навчитися жити без матеріальних речей, у необхідності яких ми себе переконали?
- Як жити свідомішим і повноціннішим життям?
- Як навчитися переналаштовувати наші пріоритети?
- Як змінити погляд на самих себе?
- Як отримати від життя бажане?
Відповіді на це можна знайти, розглянувши 7 найважливіших, на думку авторів, форм стосунків, які роблять людей тими, ком вони є:
- з речами;
- з правдою;
- із собою;
- із цінностями;
- з грошима;
- з творчістю;
- з людьми.
Саме так і розподілені розділи книжки. Отже, зрозумівши й проаналізувавши власні стосунки з переліченим, читач матиме хороший, доволі простий, і дієвий інструментарій, щоб поступово створити новий початок. Але для цього спочатку необхідно відпустити деякі речі, які стоять на шляху до цього.
Вам сподобається, якщо: вам важливо зробити своє життя усвідомленішим і користуватися лише тими речами, які вам справді потрібні щодня.
Вам не сподобається, якщо: ви вважаєте життя надто коротким, щоб відмовляти собі в нових речах, а вдавати когось для вас важливіше, ніж бути собою справжнім.
Головна причина прочитати: Ніхто не досконалий. Кожна людина складається із суперечностей і помилок, хай навіть ми й визнаємо це. Мінімалізм не стане чарівною пігулкою для налагодження життя, проте неймовірно покращить його. Мінімалізм не забере з життя проблеми, але розв’язувати їх буде набагато простіше через усвідомлення. Наші колишні помилки не визначають наше життя. Тож не варто жити минулим. Завдяки концепції мінімалізму ми здатні творити нове яскраве майбутнє, прибираючи зайве й наповнюючи його важливим.
Ще три книжки про мінімалізм:
Один з найвпливовіших представників руху мінімалістів і засновник сайту «Шлях до мінімалізму» пропонує прості кроки до усвідомленого щасливого життя без зайвих речей. Автор розповідає про те, як обходитися меншою кількістю речей і відчувати натомість більше задоволення.
Щодня ми отримуємо десятки «вигідних» пропозицій: купи це – і матимеш привабливіший вигляд, придбай інше – і досягнеш успіху, а якщо станеш власником ще й ось цього, то щастю не буде меж. Проте зазвичай результат є геть протилежним: бездумне придбання великої кількості речей не лише стає причиною марних очікувань, а й висмоктує гроші з гаманців, псує стосунки з близькими, позбавляє справжніх радощів. Ви готові вимести мотлох з власного життя? Тож спробуйте осягнути філософію мінімалізму разом з експертом з прибирання Френсін Джей, і вже незабаром опинитеся на шляху до змістовнішого, керованішого й радіснішого буття.
Чи відчували ви коли-небудь, що викладаєтеся на повну, але не маєте бажаного результату? Перепрацьовуєте й водночас не займаєтеся тим, чим потрібно? Автор пропонує власну концепцію есенціалізму, завдяки якій ви навчитеся помічати найсуттєвіше, відкидати непотрібне й устигати найважливіше. Ґреґ Маккеон переконує, що неможливо впоратися з геть усім і мати все: тільки нам вирішувати, на що витрачати свій безцінний час та енергію. Ця книжка для всіх, хто прагне навчитися ефективно організовувати власне життя і діяльність; хто почувається постійно зайнятим, але не надто продуктивним; кому здається, що хтось або щось краде в них час.
Підписуйтеся на телеграм-канал Аліни Бутенко «Гербарій книжкових корінців»