Книжка тижня: «Поля битв. Боротьба за захист вільного світу» Герберта Макмастера

Чому цивілізований світ проґавив загрозу вторгнення росії в Україну?

Світ час від часу опиняється на краю прірви, як-от зараз, коли росія, здійснивши вторгнення в Україну, розгорнула наймасштабнішу з часів Другої світової війну в Європі. Як так сталося? Чому цивілізований світ проґавив цю загрозу, наслідками якої є руйнування й невинні людські жертви? Книжка дає відповіді.

Бекграунд. Автор книжки – 60-річний авторитетний генерал-лейтенант сухопутних військ збройних сил США та радник із національної безпеки президента США у 2017–2018 роках Герберт Макмастер.

Журнал Time вніс його до списку найвпливовіших людей світу та назвав «видатним військовим мислителем серед представників армії XXI століття».

Син військового, Герберт також зробив блискучу військову кар’єру. Він перебував у найгарячіших від воєн точках планети й за один з успішних боїв був удостоєний Срібної зірки – високої бойової нагороди США.

У нього репутація критика операцій військового керівництва США у В’єтнамі. Також Макмастер активно виступає за механізми протидії кібертероризму й давно попереджає світ про «російську загрозу».

«Сподіваюся, що ця праця надихне на вдумливі й цивілізовані дискусії про способи захистити вільний світ в Україні та за її межами у прагненні збудувати краще майбутнє для наступних поколінь».

«Спроможність запобігти наймасштабнішій у Європі війні з часів закінчення Другої світової підупала через стратегічний нарцисизм – американську схильність розглядати міжнародні виклики суто у власному контексті й ігнорувати те, як інші впливають на майбутнє, як вони визначають перебіг подій», – пише у своїй книжці Герберт Макмастер.

А генерал знає, про що пише.

Оригінальна назва: Battlegrounds. The Fight to Defend the Free World

Видавництво: «Наш Формат», Київ

Наклад: 2000 примірників

Сюжет. «Мур упав. Східнонімецький уряд випарувався. Радянський Союз розпався. Ми виграли Холодну війну». І цивілізований світ видихнув спокійно. Але, виявляється, даремно. Загрози нікуди не зникли. Вони зосередилися в руках диктаторських режимів, які й стали загрожувати вільному демократичному світові».

І автор проводить читача мапою загроз.

Першою на шляху постає росія.

«Відповідно до своїх кадебістських звичок, Путін і Патрушев цікавляться не так розбудовою Росії, як підривом інших держав. У старому російському анекдоті селянин, який має лише одну корову, ненавидить свого сусіда, у якого їх дві. Чаклун пропонує заздрісному селянину виконати будь-яке його бажання. «Убий одну з корів мого сусіда!» – вимагає той. Можемо розглядати президента Путіна як селянина з однією коровою», – досить дохідливо пояснює автор стратегію диктатора-сусіда, який прагне послабити інші держави замість розбудови своєї. Й істерично боїться змін у власному суспільстві, постійно вигадуючи та демонізуючи образ зовнішнього ворога. А цим займаються спеціально навчені люди: якщо за Єльцина частка силовиків у центральній владі становила 4%, то зараз – понад 58%.

І тоді як Путін із маніакальною одержимістю намагається «зарізати корову західного сусіда», у його країні спостерігається низький економічний рівень життя населення, високий рівень корупції, несприятлива демографічна ситуація: «Росія недостатньо сильна, щоб безпосередньо змагатися зі США та їхніми союзниками в Європі й Азії. За всіма економічними показниками Сполучені Штати і європейські країни Росію перевершують».

Тож за зовнішньою агресією стоїть маскування внутрішньої вразливості й недалекості.

Автор аналізує і ті політичні моменти, які прискіпливо розглядають у світі: «Великий союз Росії з Китаєм неприродний, оскільки РФ буде в ньому другорядною і слабкою стороною».

І виводить читача на шлях до ще однієї загрози: «Китайська сторона не має наміру грати за правилами, що діють у міжнародному праві, торгівлі та комерції. Вона є загрозою для вільного та відкритого суспільства, оскільки її політика активно пропагує закриту авторитарну модель як альтернативу заснованому на правилах порядку».

Східний Дракон, який межує з 14 країнами світу, постає у книжці в усіх своїх загрозах, економічних досягненнях і непередбачуваностях: від історичних ретроспектив до сьогодення.

«Новини телебачення дотримуються незмінного порядку денного: десять-п’ятнадцять хвилин – про голову Сі та інших лідерів КПК, п’ять-десять – про досягнення економіки Китаю і п’ять-сім – про невдачі решти світу».

Апогеєм закритості й викривленого уявлення про себе й про світ постає в книжці Північна Корея – «визначення божевілля»:

«Сім’я Кімів використовує в Північній Кореї систему політичних класів, яка ділить населення на три частини: лояльну, нестійку та ворожу. У нестійкій чи ворожій категорії без надії на просування опинилися 40 відсотків населення, а тим, хто перебуває на вершині, можна погрожувати скиданням униз. Партія використовує інформаторів на місцях, які повідомляють про найменший натяк на нелояльність».

Аналізує американський генерал й інші непрості точки на географічній мапі світу: Південну Азію, Близький Схід, Іран, окреслюючи як минуле, так і сьогоднішні реалії країн у цих регіонах.

Для чого це робиться? Для того, щоб відійти в геополітиці від стратегічного нарцисизму: коли бажане видається за дійсне, коли опонентам приписують власну логіку та шукають у їхніх діях підтвердження власних переконань і сценаріїв.

Берлінський мур колись впав. Але з’явився інший мур, зведений диктаторами, і відгородитися від нього не вийде.

Вам сподобається, якщо: ви хочете зазирнути за лаштунки світової політики, зрозуміти, які процеси відбуваються і що саме до них призвело. Оповідь цієї книжки не схожа на офіційну лекцію перед великою аудиторією, радше це дружня бесіда із цікавими інсайтами, історичними екскурсами й розмовами світових лідерів, про які не пишуть у репортажах у медіа.

Вам не сподобається, якщо: вам не цікава політика і ви живете у своїй мушлі. Це ваш вибір, але, як відомо, політика здатна сама прийти й зазирнути навіть у найменшу та найвіддаленішу мушлю.

Головна причина прочитати: загальновідомі хиби політичних стратегій – короткострокові рішення для довгострокових проблем. Для України це неабияк актуально.

А ця книжка – чудовий гід полями битв. Аби певним чином зрозуміти, як перемагати. Вона дає розуміння найважливіших загроз безпеці, свободі та процвітанню.

Автор каже важливі слова: «Авторитарні режими хисткі. Демократичні ж – стійкі. Отже, люди в Україні, Сполучених Штатах та в усьому вільному світі мають зберігати віру в себе, бо їхній голос має значення».

У тому ж дусі:

Олександр Маєвський, Валентина Мержиєвська, Ігор Цеунов, Діана Житня-Кебас «Навігатор з історії України. Світові війни» 

Книжка тижня: «Поля битв. Боротьба за захист вільного світу» Герберта Макмастера

Група українських істориків – авторів книжки – написала навчальний путівник з історії України та світових війн. Аудиторія – вчителі, студенти та загалом усі, хто цікавиться історією.

Книжка охоплює період двох світових війн – Першої й Другої, аналізуючи події з 1914 до 1945 року включно. У ній багато цікавого: передумови подій, їхній перебіг і наслідки, а також розпад імперій і опис тоталітарних режимів. 


Брати Капранови «Мальована історія Незалежності України» 

Книжка тижня: «Поля битв. Боротьба за захист вільного світу» Герберта Макмастера

Автори книжки – брати Дмитро та Віталій Капранови – відомі українські письменники, видавці та блогери.

Їхні оповідки, розміщені у книжці, написано дохідливою мовою та ще і яскраво проілюстровано. І ця унікальність робить книжку цікавою не лише для дітей, а й для дорослих.

В основу лягли праці знавців української історії, археології та етнографії.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS