28 травня в Туреччині відбувся другий тур президентських виборів. На словах інтрига щодо його результату зберігалася до останнього, але де-факто результат було вирішено ще два тижні тому. Навіть на піку боротьби в першому турі Реджепу Тайїпу Ердогану не вистачило буквально частки відсотка щоб здобути перемогу – його результат становив 49,5%, а президентській партії «Республіканський Альянс» на парламентських виборах, що відбулися того самого дня, 14 травня, вдалося зберегти більшість. Ці результати стали шоком для опозиції та її лідера Кемаля Киличдароглу, який набрав 44,8% голосів.
Як рахували результати? Підрахунок результатів 28 травня знову був проведений у рекордні строки й у присутності максимальної кількості перехресних спостерігачів. Крім того, у Туреччині склалася локальна традиція збиратися на виборчих дільницях і спостерігати за підрахунком голосів – за таких умов імовірність фальсифікації зведена до абсолютного нуля.
Згідно з неофіційними попередніми результатами, опублікованими державним агентством Anadolu, за підрахунку 99,45% бюлетенів Ердоган отримав 52,1% голосів, а лідер опозиції Кемаль Киличдароглу – 47,9%. А через пів години голова ЦВК Туреччини оголосив перемогу Ердогана у другому турі президентських виборів.
Явка виборців становила 85,41%.
Як повівся Ердоган? Ще до оголошення офіційних результатів Реджеп Ердоган виконав символічне коло пошани на даху агітаційного автобуса та заявив, що «перемогли всі громадяни». Також, не чекаючи на формальне закінчення підрахунку, полетіли міжнародні вітальні телеграми – лідери Катару, Лівії, Алжиру, Угорщини вже привітали Ердогана з перемогою. Не лишився осторонь і президент України Володимир Зеленський. Вітаючи, недвозначно зазначив, що українці «розраховують на подальше зміцнення стратегічного партнерства… і посилення взаємодії для безпеки та стабільності в Європі».
Як у таборі Киличдароглу зреагували на перемогу опонента? Представники турецької опозиції до останнього не коментували результат. А коли програш став очевидним, Кемаль Киличдароглу назвав нинішні вибори «одним із найнесправедливіших періодів в історії країни». І запевнив, що продовжуватиме займатися опозиційною діяльністю.
Раніше у твітері Киличдароглу закликав проявити громадянську активність і голосувати: «Мій брат, який ще не голосував, йди до урни, не лінуйся, грай у гру. [Перемога] так близько, як за кілька хвилин ходьби від майбутнього».
Орієнтовані на опозицію експерти заявили, що не вважають поразку «нищівною», оскільки в Туреччині залишається критична кількість людей, які прагнуть змін. Мехмет Карлі, радник Киличдароглу, назвав перемогу Ердогана на виборах пірровою. Справді, разом із посадою президента він отримав і назрілі економічні проблеми: збільшення цін, інфляцію та зростання безробіття.
Що означає для України продовження влади Ердогана в Туреччині? Насамперед – збереження Стамбульської угоди та можливості експорту зерна через чорноморські порти. Також, найімовірніше, найближчим часом стане зрозуміло, що отримає росія у відповідь на свою недвозначну підтримку колишнього та майбутнього турецького президента. Зернову угоду продовжено на два місяці, проте її наступний апдейт може врахувати вимоги рф, а Ердоган може проявити себе як адвокат аграрних інтересів владіміра путіна.
Раніше Mind докладно аналізував різні сценарії розвитку подій у Туреччині в разі перемоги одного з двох кандидатів і перспективи України в цьому контексті: