Британський актор Том Фелтон став всесвітньо відомим завдяки ролі поганця Драко Мелфоя з романів Джоан Ролінґ про пригоди юних чарівників на чолі з Гаррі Поттером. Але акторське амплуа не визначає особистість виконавця. Це доводять мемуари Тома Фелтона «По той бік чарівної палички. Магія і хаос мого дорослішання», у яких зірка поттеріани постає людиною, що вміє захоплюватись іншими, визнавати власні помилки, цінувати дружбу та родинні зв'язки.
Коли дорослішаєш на знімальному майданчику, важко повертатися в реальність, де на тебе не чекають зіркові ролі, а поглинає сум і самотність. З ними й стикнувся Том Фелтон, переживши складний період з алкогольною залежністю, реабілітацією та усвідомленням того, чого насправді прагне. Цим актор ділиться з читачами книжки, сподіваючись, що його досвід комусь допоможе виборсатися з власного виру проблем.
Оригінальна назва: Beyond the Wand: The Magic and Mayhem of Growing Up a Wizard
Бекграунд. В оригіналі мемуари Тома Фелтона «По той бік чарівної палички. Магія і хаос мого дорослішання» вийшли в жовтні 2022 року. Про книжку написали найбільш авторитетні та популярні британські медіа, розбираючи її на цитати. А користувачі Goodreads залишили понад десять тисяч відгуків, забезпечивши виданню доволі непоганий рейтинг.
Що змусило актора написати про свій життєвий шлях тоді, коли з моменту останньої стрічки поттеріани минуло понад десятиріччя? Внутрішня криза та бажання поділитися своєю історією з тими, кому може бути так само важко. В одному з інтерв'ю Том Фелтон зауважив, що на написання книжки його надихнула Емма Вотсон, з якою актор познайомився на знімальному майданчику двадцять років тому і продовжує дружити й нині. Вона ж стала авторкою передмови до книжки. Вотсон пише про Фелтона як про творчу, чуйну, щиру людину, «яка любить усе і всіх». І, судячи з тексту мемуарів, так воно і є.
Видавництво: «Лабораторія», Київ
Сюжет. Своє життя Том Фелтон поділяє на три періоди: до «Гаррі Поттера», під час роботи над екранізаціями романів та після завершення зйомок. Оте «до» було щасливим і безтурботним.
Четверта дитина в родині, де мама з усіх сил намагалася дати синам максимум уваги й можливостей для розвитку, Том відчував підтримку братів і батьків, а тому міг собі дозволити мріяти стати то актором, то футболістом, то музикантом…
«Моя мама – це основна причина, що я там, де є, хоча вона ніколи не підштовхувала мене бути актором», – констатує Фелтон.
З неймовірною любов'ю і теплом він згадує про жарти тата й своїх невгамовних старших братів, з ніжністю та вдячністю – про маму, яка могла вирушити із сином на інший континент, аби він знявся у рекламі, заробивши свої перші кілька сотень доларів. У цій частині буде багато сміху та зачудування минулим.
«Я народився радше з ентузіазмом, аніж із талантом», – запевняє Том Фелтон, але це не завадило йому отримати роль у повнометражній стрічці «Позичайки», прем'єру якої ледь не зірвали його брати, мекнувши забагато шампанського…
Тож коли його запросили на прослуховування до фільму «Гаррі Поттер і філософський камінь», Том уже мав неабиякий досвід, був зухвалим й трохи пихатим 12-річним хлопчиськом, який не читав жодної книжки Джоан Ролінґ. Втім режисер стрічки Кріс Коламбус побачив у Фелтоні виконавця ролі Драко Мелфоя. Так все і почалося…
Левова частина книжки присвячена періоду роботи актора в екранізації поттеріани, яка тривала десять років. Тут буде багато кумедних епізодів, захопливих відгуків про старших колег-акторів і головне – історія ніжної дружби Тома Фелтона та Емми Вотсон.
Як читатимете, вас не полишатиме думка про те, що світ очима автора цих мемуарів надто позитивний. Та не поспішайте. Фелтон розкаже й про те, як боровся за звичайне життя на тлі шаленої популярності, як прагнув показати, що не є Драко Мелфоєм.
Коли ж робота над сімома частинами кіноверсії поттеріани закінчилась, актор зробив спробу побудувати кар'єру в Голлівуді. З цього нічого не вийшло. Том сумував за родиною, Великою Британією, відчував себе нещасним і самотнім, а тому почав зловживати алкоголем, аж поки не дійшло до реабілітаційного центру і втечі звідти… Який подальший шлях актор обрав для себе і як вийшов з кризи – краще прочитати безпосередньо у книжці.
Вам сподобається, якщо: ви пам'ятаєте, як білочубе зле хлопчисько з перших фільмів про світ Гаррі Поттера у виконанні Тома Фелтона згодом стало складним персонажем Драко Мелфоєм; хочете зазирнути за лаштунки створення улюблених стрічок; прагнете більше дізнатися про актора, який вдало втілив образ яскравого літературного персонажа.
Вам не сподобається, якщо: ви взагалі не знаєте, хто такий Том Фелтон, оминули увагою книжки Джоан Ролінґ про британських чарівників і не дивилися жодного фільму про Гаррі Поттера, його друзів і ворогів; вважаєте, що мемуари слід писати вже у поважному віці, бо який сенс розповідати про своє життя, коли тобі лише 35 років.
Головна причина прочитати: «По той бік чарівної палички. Магія і хаос мого дорослішання» – дуже щира книжка. Написана з легкістю розмови з незнайомцем у поїзді, коли попереду у вас багато годин, які доведеться бути разом, і хочеться представити себе якщо не в найкращому світлі, то принаймні так, щоб людина вас запам'ятала та полюбила. Вочевидь, Том Фелтон під час написання мемуарів саме цього і потребував – прихильності та уваги, бо вони згасли після років популярності фільмів про світ Гаррі Поттера. І головне – якщо до прочитання книжки її автор був для вас «виконавцем однієї ролі», то після нього ви знатимете Фелтона ще й як хорошу людину і талановитого оповідача.
У тому ж дусі:
Частково мемуари, частково путівник життям відомого голлівудського актора, ця книжка – американські гірки емоцій і почуттів. Метью Макконагі, стараючись бути чесним і не бісити своєю крутістю, розповідає про досвіди та ключові моменти життя, які сформували його особистість, заразом вплинувши на кар'єру. У «Зеленому світлі» багато гумору й прагнення автора поділитися набутою мудрістю, присутній і самоаналіз, але без надмірного драматизму.
Макконагі не цурається згадок про невдачі, адже без них не було б і успіху. Центральна концепція його книжки, те саме зелене світло, закликає читача ловити чи відчувати важливі моменти життя, щоб не проґавити правильний напрямок подальшого шляху до справдження мрії.
Також мемуари актора – це розповідь про перетворення людини, які відбуваються через соціальні ролі сина та батька. Трошки філософії, дрібка анекдотів з життя, велика кількість життєлюбства – інгредієнти легкого чтива від одного з найкращих акторів свого покоління.
Робимо різкий поворот – і зі світу софітів, гриму й оплесків стрибаємо в холодний космос. Книжка відомого канадського астронавта Кріса Гедфілда, який перебував далеко за межами нашої планети цілих 4000 годин, популяризатора науки, блогера – це чудовий приклад того, як через власну історію можна говорити про важливі й цікаві речі.
Захоплива проза автора проведе читача шляхом розвитку Гедфілда від допитливої дитини до досвідченого астронавта, пропонуючи цінну інформацію про стійкість, роботу в команді та розв'язання проблем.
Демістифікуючи життя на борту Міжнародної космічної станції, дослідник вплітає у свою оповідь універсальну мудрість, зрозумілу кожному. Гедфілд зосереджує увагу на підготовці, адаптивності та скромності перед обличчям викликів. Ця книга виходить за межі наукової літератури, даруючи читачам переконливий посібник для навігації невідомими орбітами життя.