Перспективи розвитку світової економіки: бізнес-лідери розповіли про геополітику та політичну складову

Генеральні директори вважають геополітику та політичну невизначеність найбільшими ризиками для розвитку своїх компаній

Фото: pexels.com / Tima Miroshnichenko

73% керівників світових компаній впевнені в перспективах розвитку економіки протягом наступних трьох років, порівняно з 71% минулого року. Проте впевненість генеральних директорів у перспективах зростання власної компанії знаходиться на мінімальному рівні за останні три роки.

Найбільшими ризиками бізнес-лідери вважають геополітику та політичну невизначеність.

Про це йдеться у звіті KPMG 2023 CEO Outlook , яке цього року присвячене вивченню поглядів лідерів світового бізнесу та їхньої готовності приймати глобальні виклики в часи політкризи та безпрецедентної геополітичної турбулентності. Його презентувала компанія KPMG.

Хоча генеральні директори зберігають впевненість у майбутньому світової економіки, їхні погляди на те, що становить ризики для бізнесу, значно змінилися. Постійні зміни в глобальній політиці, динаміці торгівлі та в міжнародних відносинах вимагають від генеральних директорів нового рівня стійкості. Вони переосмислюють свої стратегічні пріоритети, зосереджуючись на розвитку  штучного інтелекту  на управлінні талантами та високих очікуваннях зацікавлених сторін щодо ESG – екологічних та соціальних питань та корпоративного управління.

Такими є результати щорічного дослідження KPMG 2023 CEO Outlook у світі, яке цього року присвячене вивченню поглядів лідерів світового бізнесу та їхньої готовності приймати глобальні виклики в часи політкризи та безпрецедентної геополітичної турбулентності.

«Керівники компаній стикаються з викликами та перешкодами для зростання у багатьох напрямах– від геополітичної невизначеності та політизації до підвищення очікувань зацікавлених сторін у сферах ESG та впровадження штучного інтелекту. Мене заспокоює те, що, попри  численні макроекономічні та геополітичні виклики сьогодення, рівень середньострокової глобальної впевненості залишається відносно високим. Існує єдність думок  щодо того, що з часом ми можемо повернутися на шлях сталого і довгострокового світового  зростання. Генеральні директори бачать тут і зараз можливість посприяти поверненню до планети, в якій панує справедливість та добробут. Ключем до успіху стане неухильна зосередженість на довгостроковому стратегічному плануванні та прагненні уникнути ризиків  короткострокового, реактивного лідерства, що завжди є загрозою в період глибокої невизначеності», – прокоментував Білл Томас, Глобальний голова та виконавчий директор KPMG International.

Впевненість у світовій економіці залишається загалом незмінною з року в рік, перевищуючи рівні довіри, що існували до пандемії COVID-19.

Проте впевненість генеральних директорів у перспективах зростання власної компанії знаходиться на мінімальному рівні за останні три роки. Сьогодні генеральні директори вважають геополітику та політичну невизначеність найбільшими ризиками для розвитку своїх компаній.

Керівники світових компаній стикаються з короткостроковими перешкодами для забезпечення зростання протягом наступних 12 місяців. Наприклад, 77% директорів сказали, що зростання процентних ставок і посилення вимог монетарної політики можуть продовжити будь-яку потенційну або поточну рецесію, а 77% вважають, що зростання вартості життя протягом наступних трьох років негативно впливатиме на процвітання їхньої організації.

Вирішуючи ці проблеми та реагуючи на виклики, бізнес-лідери визнають, що демонстрація особистої чесності є ключем до побудови довіри.

Також цікаво, що генеральні директори світових компаній вважають штучний інтелект головним інвестиційним пріоритетом: 70% керівників інвестують значні кошти в ШІ, вважаючи його своєю конкурентною перевагою в майбутньому, причому більшість (52%) очікують на повернення своїх інвестицій протягом трьох-п’яти років.

Попри готовність продовжувати свої інвестиції, учасники опитування визнають, що нові технології можуть створювати ризики: 57% респондентів вважають етичні виклики головною проблемою впровадження  ШІ, використання якого не врегульоване належним чином; 82% вважають, що він також може спричинити нові ризики кібербезпеки, надаючи конкурентам нові стратегії атак.

Бізнес-лідери у світі  непохитно висловлюються про свою підтримку «допандемічних» форматів  роботи: 64% респондентів очікують повного повернення персоналу до офісів впродовж трьох років; 87% опитаних генеральних директорів планують винагороджувати співробітників, готових повернутись до офісу, сприятливими завданнями, підвищенням оплати праці або просуванням по службі.

Перспективи розвитку світової економіки: бізнес-лідери розповіли про геополітику та політичну складову

Керівники компаній дедалі частіше визнають ESG невід'ємною частиною їхньої корпоративної стратегії, яка допомагає забезпечити стійкість компаній та їхнє довгострокове зростання, навіть в умовах численних геополітичних та економічних викликів: 69% респондентів повністю впровадили ESG-програми у свій бізнес для досягнення додаткової прибутковості.

Однак, 68% опитаних бізнес-лідерів вважають, що досягнутий ними на сьогодні прогрес у сфері ESG ще недостатньо значний, щоб відповідати очікуванням зацікавлених сторін або акціонерів.

Керівники світових компаній визнають важливість цього напряму для їхніх клієнтів і для їхнього бренду: 24% вважають, що протягом наступних трьох років ESG матиме найбільший вплив на їхні відносини з клієнтами, а ще 16% міркують, що це допоможе підсилити  репутацію їхнього бренду.

Попри широке визнання важливості інклюзивності, різноманітності та рівності (IDE), темпи прогресу продовжують викликати занепокоєння: 66% респондентів стверджують, що темпи прогресу у сфері інклюзивності та різноманітності у бізнес-середовищі є надто повільними, а переважна більшість лідерів (72%) вважають, що досягнення різноманітності на роботі  вимагає змін на рівні вищого керівництва.

Більше статистики, інсайтів та корисних порад ви знайдете на сторінках сайту звіту KPMG 2023 CEO Outlook – KPMG 2023 CEO Outlook – KPMG Ukraine.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS