Держборг України скоротився: чому це сталося і як пов'язано з відсутністю зовнішнього фінансування

І чим взагалі закривати дефіцит держбюджету. Інфографіка

Фото: depositphotos.com

Міністерство фінансів оприлюднило дані про стан державного боргу України на початок лютого 2024 року (така статистика завжди виходить із запізненням. ­– Mind). Згідно з підрахунками Мінфіну, загальний державний та гарантований державою борг за січень зменшився на 0,6%, або на 31,4 млрд грн. У доларовому еквіваленті скорочення держборгу в січні становило трохи більше $0,4 млрд. Зафіксоване скорочення торкнулося переважно зовнішньої заборгованості України, тоді як внутрішній держборг навпаки зріс.

Як змінився держборг у січні? Внутрішній державний борг України станом на 31 січня 2024 року досяг 1603 млрд грн, що на 0,9% більше, ніж на 31 грудня 2023 року. У доларовому еквіваленті внутрішній борг за січень зріс на 1,2% – до $42,3 млрд.

Зовнішній держборг України протягом січня зменшився до 3552 млрд грн, що на 1,3% менше, ніж на кінець 2023 року. У доларовому еквіваленті зовнішній державний борг скоротився на 1,1% – до $93,8 млрд.

Гарантований державою борг (це облігації «Укравтодору», борги держбанків, заборгованість перед деякими зовнішніми кредиторами у тому числі) за січень зріс на 0,7% – до 334 млрд грн. У доларовому еквіваленті гарантований борг збільшився на 0,9% – до $8,8 млрд.

Держборг України скоротився: чому це сталося і як це пов'язано із відсутністю зовнішнього фінансування

Як змінилася заборгованість України перед окремими кредиторами? За даними Мінфіну, на внутрішньому ринку найбільше за січень зросла заборгованість за 13-річними держоблігаціями (+17,4%), 1,5-річними держоблігаціями (+9,5%), 2-річними облігаціями (+4%), 3-річними ОВДП (+2,6%) та за річними держоблігаціями (+1,2%).

На зовнішньому ринку відбулося скорочення заборгованості України перед ключовими кредиторами. Зокрема, борг перед Японією зменшився на 4,7%, перед Євросоюзом, Німеччиною та Європейським інвестбанком – на 2,7%, перед Францією – на 2,6%, перед Канадою – на 1,6%, борг перед Міжнародним валютним фондом скоротився на 1,2%.

Також зменшився борг за єврооблігаціями – на 0,5%, до 860 млрд грн.

З чим пов'язане скорочення зовнішніх боргів України? Січень був місяцем відносного затишшя, і кошти від зовнішніх донорів і кредиторів у країну практично не надходили. Тому накопичення нових боргів як такого не було.

Упродовж січня відбулося зміцнення курсу гривні. Якщо на 1 січня офіційний валютний курс становив 38 грн/$, то на 1 лютого – 37,56 грн/$, що на 1,2% менше. З огляду на прив'язку всіх зовнішніх боргів до валютного курсу можна говорити про те, що відбулася своєрідна індексація зовнішнього держборгу в бік його зменшення.

Крім того, Україна продовжує гасити борги як внутрішні, так і зовнішні. Це також впливає на обсяг держборгу. За даними Мінфіну, у січні (без урахування платежів за обслуговування держборгу) на погашення внутрішнього держборгу було направлено 16 млрд грн, на погашення зовнішнього держборгу – 1,48 млрд грн. У лютому на погашення внутрішніх і зовнішніх боргів Україна має направити ще майже 53 млрд грн.

Усього за 2024 рік платежі за держборгом з урахуванням витрат на його обслуговування перевищать 1 трлн.

Що взагалі відбувається з борговим фінансуванням держбюджету? Враховуючи труднощі з отриманням коштів від закордонних партнерів, Україна наразі закриває бюджетні потреби за допомогою внутрішніх запозичень.

За даними, які Міністерство фінансів оприлюднило ще 7 лютого, за січень і перший тиждень лютого 2024 року від розміщення ОВДП вдалося залучити 41,2 млрд грн і $1,1 млрд. Міжнародне фінансування за цей період становило лише $436 млн, які надала Японія у вигляді гранту та гарантій.

До кінця лютого ситуація із зовнішнім фінансуванням держбюджету поліпшилася. За статистикою того ж Мінфіну, у січні – лютому 2024 року до загального фонду держбюджету надійшло приблизно $1,2 млрд через проєкти Світового банку. Грантові кошти, що надаються на безповоротних умовах, становили майже 75% від загального обсягу фінансування.

Серед донорів – Японія, яка виділила $901 млн, Норвегія з грантом у розмірі $295 млн та Іспанія, яка надала $3 млн пільгового фінансування.

Мінфін очікує, що в березні до держбюджету надійдуть кошти від Європейського Союзу, Японії та Великої Британії, а також від МВФ за умови успішного третього перегляду програми співробітництва.

Нагадаємо: 29 лютого Рада Європи схвалила пакет фінансування України на 2024–2027 роки на загальну суму 50 млрд євро. Крім цього, упродовж 17–22 лютого у Варшаві відбулися переговори між українською делегацією представниками МВФ. Попередньо Фонд погодився переглянути програму розширеного фінансування України. Якщо остаточне рішення буде позитивним, до квітня є шанс отримати від МВФ ще $880 млн кредитних коштів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS