Україна відмовилася імпортувати газ від «газпрому» з 2015 року. ЄС після початку повномасштабної війни рф в Україні зміг позбутися хворобливої залежності від російського блакитного палива. Але замість цього європейські країни стають дедалі більш охочими до закупівель російських добрив, від яких залежить бізнес аграріїв, доступність харчів і продовольча безпека. І цей тренд також зачепив Україну.
Чому так зросла популярність добрив з росіі? Причина в тому, що жодне хімічне підприємство на європейському континенті не має доступу до такого дешевого ресурсу природного газу, що є сировиною у виробництві азотних добрив, як росія. І це не тільки тримає попит на її продукцію, але й дозволяє певною мірою компенсувати втрату європейського газового ринку (завдяки можливості збільшити торгівлю дефіцитним товаром з доданою вартістю).
«Російські добрива стали новим природним газом для Європи», – заявив сьогодні, 30 квітня, Свейн Торе Хольсетер, генеральний директор Yara International – одного з найбільших у світі виробників поживних речовин для сільського господарства. «Парадокс полягає в тому, що мета – зменшити залежність Європи від росії, але тепер ми, наче в мареві, скуповуємо її продовольчі ресурси та добрива», – зазначив топменеджер, підсумовуючи результати бізнесу за І квартал 2024 року.
«Російські виробники добрив отримують вигоду завдяки низьким витратам на енергоносії. Крім того, вони також мають менше зобов’язань щодо сталого розвитку, тому продукують більше викидів парникових газів», – додав Хольсетер.
Хоча західні санкції передбачають винятки для російського експорту продовольства і добрив, москва бідкається, що торгівля гальмується через занепокоєння покупців, їхніх банків і страховиків щодо причетності до бізнесу фізичних і юридичних осіб, які потрапили під санкції. Попри перепони, доходи кремля від експорту добрив зросли на 70% у 2022 році завдяки високим ринковим цінам.
Що загалом відбувається на європейському добривному ринку? Дані Євростату засвідчили історично високі показники імпорту карбаміду з рф до країн блоку – близько третини в загальному обсязі закупівель добрив на зовнішніх ринках.
Після повномасштабного вторгнення рф в Україну в лютому 2022 року ціни на добрива стрімко зросли, оскільки антиросійські санкції обмежили доступ до природного газу, з якого отримують аміак і карбамід. Це вдарило по доходах європейських фермерів, а аграрії в інших країнах, особливо в Африці, взагалі перестали використовувати добрива, що знизило врожайність і поглибило глобальну продовольчу кризу.
Відтоді ціни на добрива (як і на природний газ) знизилися. Проте європейська хімічна галузь продовжує перебувати в скрутному становищі, оскільки російський імпорт займає більшу частку ринку.
Чим це загрожує? Росія може використати своє домінування на ринку добрив як політичний важіль впливу – так само, як вона це зробила з поставками енергоносіїв, попереджає Хольсетер. «Постачання і виробництво добрив, від яких залежить продовольча безпека – потужний інструмент. Наївно думати, що на якомусь етапі це не буде використано в політичних цілях. При такому розвитку подій найбідніші споживачі, як завжди, заплатять найвищу ціну», – сказав він.
Відлига на європейському газовому ринку та значне падіння цін дозволило підприємствам Yara International збільшити споживання блакитного палива в І кварталі поточного року на 26% (порівняно з аналогічним періодом 2023-го). Але цей показник залишається «набагато нижчим», ніж у другій половині минулого року.
А як ця ситуація позначається на Україні? Для українських хіміків вона розгортається іще драматичніше. У нашій країні монопольним виробником азотних добрив є компанія Дмитра Фірташа Group DF, яка від початку повномасштабного вторгнення відкрито конкурує з російським імпортом. Зараз же в компанії констатують, що український хімпром фактично зупинився через неконтрольоване зростання імпорту добрив з Польщі, а також дружніх до рф Азербайджану та Туркменістану.
У І кварталі 2024 року імпорт мінеральних добрив до країни збільшився на 35% та на третину перевищив внутрішнє виробництво: 520 тис. тонн проти 701,2 тис. тонн імпорту. Вже чотири виробника добрив в Україні зупинено – це ОПЗ, «Дніпроазот», «Рівнеазот» та «Сумихімпром».
«Водночас свої позиції, як найсильнішого імпортера добрив в Україну, сьогодні нарощує Польща, яка завалена дешевими російськими та білоруськими добривами, бо вони не потрапили під санкції ЄС. Весь надлишок добрив із польського ринку вони перенаправляють в Україну», – так поточну ситуацію описав Олег Арестархов, керівник департаменту корпоративних комунікацій Group DF.
«За гучними гаслами українських чиновників у рамках кампанії «Купуй українське» досі не видно практичних кроків щодо зменшення імпорту та реального захисту українського виробника добрив», – підсумував він.