Імпорт «під прикриттям»: СБУ розслідує ввезення російських добрив в Україну як спробу держперевороту. Що треба ще зробити, аби перекрити канали постачання

Імпорт «під прикриттям»: СБУ розслідує ввезення російських добрив в Україну як спробу держперевороту. Що треба ще зробити, аби перекрити канали постачання

До яких вивертів вдаються ділки і що обіцяють довірливим контрагентам. Реальний кейс

This material is also available in English
Імпорт «під прикриттям»: СБУ розслідує ввезення російських добрив в Україну як спробу держперевороту. Що треба ще зробити, аби перекрити канали постачання
Фото: depositphotos.com

Попри численні антиросійські санкції, на українських ринках усе ще присутні товари походженням із рф. Зокрема, йдеться про азотні добрива. Звісно, їхні постачальники намагаються всіляко приховати справжню «батьківщину» такої продукції.

Російські міндобрива прямують в Україну переважно з тих країн СНД, які мають найголовнішу сировину для їх виготовлення – дешевий природний газ, а отже, і великі обсяги експорту. Досі було відомо про шляхи доставки з Узбекистану, Грузії, Туркменістану, Азербайджану та Казахстану. Ці країни без докорів сумління «перевдягають» російські добрива в обгортку своїх, штампуючи підроблені сертифікати. Так вони допомагають країні-агресору оминати міжнародні санкції та безболісно реалізувати продукцію по всьому світу – ні в Україні, ні деінде немає заборон на імпорт добрив із цих країн.

В Україні монопольним  виробником азотних добрив є компанія Дмитра Фірташа Group DF, яка до початку повномасштабного вторгнення відкрито конкурувала з російським імпортом в Україні. Зараз же в компанії констатують, що російські добрива за підробленими сертифікатами походження ввозять десятки різних юридичних осіб. За словами директора з комунікацій Group DF Олега Арестархова, юрособи-прокладки, через які імпортуються добрива з рф, постійно змінюються. Тобто застосовуються доволі «вишукані» схеми.

Подробиці однієї з таких схем Mind дізнався та поспілкувався з представниками силових і контролюючих органів, аби вияснити: що робиться на рівні держави й окремих відомств для припинення потоку сірого російського імпорту в Україну.

Про яку схему йдеться? За матеріалами, які є у розпорядженні Mind, ТОВ «Оскар Оптіма», зареєстроване в Харкові, замовило у фірми Agro Chain General Trading LLC, зареєстрованої в Дубаї (ОАЕ), доставку 2207,5 тонн карбамідо-аміачної суміші через порт Констанца в Румунії. Товар доставляла баржа DDS1. 4 квітня 2023 року Одеська митниця поставила на відповідній товарно-транспортній накладній свій штамп – і добрива зайшли в Україну.

Але митники конфіскували цю продукцію за підозрою, що насправді вона походить із росії.

При цьому 17 квітня компанія «Оскар Оптіма» від імені свого директора Валерія Андрющенка розіслала трейдерам і потенційним споживачам комерційну пропозицію. У ній запропонувала придбати карбамідо-аміачну суміш (КАС) у кількості 3000 тонн вартістю 17 000 грн за тонну на умовах FCA в порту Ізмаїл у разі 100% оплати. А тим, кому було зручніше придбати КАС на умовах CPT, харків’яни пропонували сплатити 10–20% авансу, а фінальну оплату здійснити до моменту доставки товару в місце призначення.

Пропозиція «Оскар Оптіми» містить країну походження товару – Туркменістан і виробника – завод «Гарабогазкарбамід», що належить  державному концерну «Туркменхімія». Підпис на сертифікаті походження, який додано до комерційної пропозиції, поставив керівник лабораторії заводу «Гарабогазкарбамід».

Mind намагався отримати коментар Валерія Андрющенка про те, як так вийшло, що він доставляє в Україну російські добрива під виглядом туркменських, але той не відповів на дзвінки.

Що відомо про компанію? ТОВ «Оскар Оптіма» засноване в 15 березня 2019 року, місце реєстрації – Харків. Статутний капітал 10 000 грн. Власником і директором підприємства з 16 лютого 2023 року значиться Валерій Андрющенко. У лютому 2023 року компанія змінила спеціалізацію з оптової торгівлі зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин на оптову торгівлю хімічними продуктами. За 2022 рік фінансова звітність не подавалась або підприємство не працювало – доходу, прибутку не мало. Свідоцтво платника податків не анульоване. 27 червня 2023 року Київський апеляційний суд залишив під арештом документи, російські міндобрива ТОВ «Оскар-Оптіма» та судно з Румунії, яке їх перевозило.

Що кажуть митники? Державна митна служба України (ДМСУ) відмовилися коментувати подробиці дослідження затриманої партії КАС компанії «Оскар Оптіма», посилаючись на таємницю слідства. «Інформуємо, що за розголошення інформації, зазначеної у статті 11 Митного кодексу України, посадові особи митних органів несуть відповідальність», – йдеться у відповіді на запит Mind.

А в Службі безпеки України нам підтвердили, що постачання від компанії Андрющенка дійсно потрапила під слідство. «Згадані вами обставини досліджуються у кримінальному провадженні», – йдеться у відповіді СБУ на запит Mind. «Задля того, аби його фігуранти не уникнули відповідальності, відомості досудового розслідування становлять таємницю слідства та не розголошуються», – зазначили в СБУ.

Чи поодинокий цей випадок? Від компетентного співрозмовника в силових структурах Mind дізнався, що епізод із постачанням російських азотних добрив «під прикриттям» є частиною розслідування, яке здійснюється за ст. 109 Кримінального кодексу України «Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади».

Це, наприклад, створення із вказаною метою не передбачених законодавством воєнізованих або збройних формувань, захоплення будівель, що належать органам влади, фактичне створення незаконних органів влади, розповсюдження матеріалів із закликами про насильницьку зміну влади. Тобто, за версією слідства, бізнес на російських добривах Валерій Андрющенко міг використовувати для фінансування приватної армії чи угруповання, щоб організувати заколот проти діючої української влади.

Імпорт «під прикриттям»: СБУ розслідує ввезення російських добрив в Україну як спробу держперевороту. Що треба ще зробити, аби перекрити канали поставок

У Держмитслужбі нам повідомили, що протягом 2023 року митники склали п’ять протоколів про порушення митних правил. Ішлося про підроблені документи на проходження товару «добрива мінеральні».

«Протягом  цього періоду митницями виявлено п’ять фактів переміщення через митний кордон України мінеральних добрив у мішках, на яких наявні маркувальні етикетки з написом «made in Russia», – повідомив Mind в.о голови Держмитслужби Сергій Звягінцев. За його словами, на підставі п‘яти складених протоколів, митники вилучили товару на загальну суму $3,7 млн. Вилучені добрива розмістили на складі митниці до вирішення справи по суті в судах.

Імпорт «під прикриттям»: СБУ розслідує ввезення російських добрив в Україну як спробу держперевороту. Що треба ще зробити, аби перекрити канали поставок
Імпорт «під прикриттям»: СБУ розслідує ввезення російських добрив в Україну як спробу держперевороту. Що треба ще зробити, аби перекрити канали поставок

Звягінцев уточнив, що у подальшому, за результатами розгляду справи, як правило, виноситься постанова про накладання адміністративного стягнення і державний виконавець конфісковує товар на користь держави.

Як боротися з такими схемами? У комітеті Верховної Ради з питань фінансової, податкової та митної політики добре знають про постачання «перевдягнених» російських добрив в Україну, чудово орієнтуються в схемах поставок. «Мінеральне добриво походженням із рф може постачатися в будь-яку країну, там за підробленими документами може змінюватися сертифікат країни походження товару, а потім ми отримуємо ці мінеральні добрива – уже як добрива з якоїсь іншої країни», – констатує голова цього комітету Данило Гетманцев.

Попри це він вважає запровадження мит на російські товари з країн СНД неприпустимим кроком, а провідну роль у боротьбі з постачаннями добрив із рф відводить слідчим СБУ.

«Службі безпеки потрібно ретельніше відпрацьовувати постачання товару, який є традиційно російським. Це добрива, паливо, сировина, яка може ввозитися з російської федерації. Все це має перевірятися, документи мають зіставлятися з тією країною, з якої наче б то це імпортується, і конфіскувати цей товар, якщо він є російським», – вважає Гетманцев. Зараз саме так і діють в Україні.

Протягом січня – травня 2023 року з країн СНД було імпортовано 70,6% усього завезеного карбаміду (270 000 тонн), 21,3% – КАС (48 600 тонн) і майже 10% всієї імпортованої селітри – (33 000 тонн). До 20% із них належить росії, впевнені в Group DF Дмитра Фірташа.  

Отже, успішність захисту українського ринку добрив від російського імпорту залежатиме від того, наскільки ефективно, професійно й, найголовніше, системно спрацюють силовики, щоб перекрити такі канали збуту.

«Великою мірою у цьому разі йдеться не про якусь окрему спецоперацію СБУ, митниці, а про те, наскільки Україна справді здатна захищати свої інтереси», – вважає Олег Арестархов.

Тож масштаби проблеми вимагають більшого завзяття Держмитслужби та СБУ. Очевидно, що потрібні й урядові рішення, які закривали б «лазівки» для російських добрив та інших товарів, які прямують до України обхідними шляхами з інших країн.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло