Тривога – це поганий бос, що обмежує нас, контролює, залякує. Робить усе, щоб управляти нами та гасити будь-які проблиски самостійності. Намарно сподіватися, що злий начальник одного дня стане добрим і дасть нам спокій. Єдиний варіант – звільнитися й самому стати собі босом: повернути власну відповідальність і змінити своє життя.
А про те, як це зробити, розповідає психологиня Таня Пітерсон.
Докладніше – в огляді Mind.
Бекграунд. Таня Пітерсон – сертифікована консультантка в галузі психології, дипломатка Інституту дослідження стресу, авторка 12 книжок – п'яти романів і семи видань із саморозвитку.
«У тривожних думок бувають різні форми. Одна з таких форм – чорно-біле мислення, тип негативного мислення, що стоїть за тривогою, депресією й іншими проблемами психічного здоров’я. Чорно-біле мислення, відоме також як мислення «все або нічого», – шкідлива штука. Воно спричиняє нову тривогу та погіршує наявну. Через нього люди почуваються в пастці своєї тривоги», – йдеться у книжці.
Видавництво: «Наш Формат»
Сюжет. Авторка підготувала 101 спосіб для знаходження спокою. Ці методи об’єднані в тематичні групи: накручування, страхи в роботі й навчанні, тривоги за стосунки, щоденні та щонічні переживання. Тому читачі можуть або виконувати вправи за порядком, або почати з того, що є найактуальнішим.
«Тривога – це тенета, задушлива та схожа на в’язницю пастка. Тривога, переживання й страх узурпують ваші думки й емоції, диктують, що вам робити. Коли таке відбувається, люди часто відчувають, ніби їхні життя строго обмежили. Що тривога робить із вами?
Якщо відгукується кожен пункт, виберіть усе.
Вибрали ви один пункт чи всі, зараз настав ідеальний момент: ви можете почати пробиратися крізь свою тривогу, виборсуватися з неї та рухатися до життя, якого бажаєте. Рухатися вперед – сама суть цієї книжки».
Вам сподобається, якщо: ви прагнете попрощатись зі страхами, фобіями, панічними атаками, переживаннями за минуле та майбутнє та отримати свободу й можливість керувати планами, – книжка пропонує способи, що знижують рівень тривожності та допомагають відновити контроль над власним життям.
Вам не сподобається, якщо: ви не вірите, що книжка може замінити повноцінну психотерапію, а також загалом вважаєте, що мотиваційної self-help літератури й без того достатньо на ринку, щоб видати щось кардинально нове.
Головна причина прочитати: певне, ледь не кожен зараз хоче вибратися з тенет тривоги й перебратися у щасливе життя, тож видання дає поради від дослідників, практиків і людей, які живуть з тривогою, як-от вправи й техніки (аж 101 штука), які допомогли колись і авторці цієї книжки.
І вона запевняє, що підказки дійсно дієві: «Якісь із них вам сподобаються більше за інші. Усі ми унікальні та, відповідно, по-різному переживаємо тривогу. Рецепти, які прекрасно підходять одній людині, для іншої можуть працювати гірше. Терпіння, практика, наполегливість – і ви знайдете свої улюблені. З усіх цих інструментів насправді найпотужніший – це номер 102: ви. Саме ви будете все робити та саме ви позбуватиметеся тривоги».
У тому ж дусі:
Розум: та все добре! У тебе є робота, дах над головою, їжа і друзі.
Емоції: щось так тоскно.
Якщо ви переживали схоже й не могли втямити, у чому річ – ця книжка для вас. У ній журналіст Марк Лівін і психотерапевт Ілля Полудьонний простими словами розповідають про емоції та почуття.
Вони вчать розшифровувати повідомлення, що приходять у чат із самим собою: «Ти вже кілька днів сумуєш. Зверни на це увагу». Або: «Здається, ти заздриш другові, який знайшов нову роботу. Може, тобі теж час щось змінити?».
Структурно книжка складається з 20 розділів. Кожен присвячується окремому почуттю чи емоції: злості, заздрості, образі, сорому, самотності тощо.
«Шлях до серця чоловіка лежить через шлунок» – кожен чув цей вислів хоч раз... Авторка цієї книжки схиляє до іншої інтерпретації: шлях до ментально здорового життя лежить через шлунок і кишківник.
Невже завдяки раціону можна подолати депресію і тривожність? Який зв’язок між їжею і настроєм? Чому кишківник називають «другим мозком» і коли він «засмучений»? Який зв’язок між салямі й біполярним розладом?
Що їсти, коли дошкуляють втома й безсоння? Як вплинути на стрес за допомогою меню? Ума Найду аналізує найсучасніші дослідження і пропонує варіанти, як позбутися різних ментальних проблем.
У книжці є історії з психіатричної практики авторки та раціони з детальними рецептами: меню для подолання депресії, тривожності, для ідеального сну, зменшення втоми, поліпшення пам’яті, посилення лібідо тощо.
Ума Найду – психіатриня-дієтологиня Гарвардської медичної школи, фахівчиня з харчової психіатрії та шеф-кухарка. Заснувала й керує першою у США Службою дієтичної психіатрії.