Гранти на СЕС та кредити «5-7-9» на розподілену генерацію. Де взяти гроші для енергонезалежності, щоб пережити зиму?

І які регуляторні послаблення для альтернативної генерації ухвалив Кабмін

Фото: depositphotos.com

Регулярні заяви представників енергетичної галузі про те, що майбутні осінь і зима пройдуть із тривалими обмеженнями електропостачання – до 12 годин на добу й навіть більше – змушують задуматися про придбання та встановлення альтернативних джерел енергії. За лічені місяці, що залишилися до холодів, відбудувати зруйновані теплоелектростанції фізично неможливо. А розподілена генерація все одно не зможе перекрити дефіцит. Хоча Міністерство енергетики й обіцяє, що загальна потужність нових газових електростанцій до кінця року може сягнути 1 ГВт.

Втім розв'язувати проблему з відсутністю електрики побутовим споживачам і бізнесу доведеться самостійно. Отже, на це потрібні гроші. Для того щоб придбати та встановити резервні джерела електроживлення для житлового комплексу чи торгового центру, можуть знадобитися мільйони гривень. Навіть великий бізнес не завжди у змозі дозволити собі такі витрати, не кажучи вже про мешканців багатоквартирних будинків. Тому потрібно залучати позикові кошти. Mind розібрався, які програми фінансування енергопроєктів діють на сьогодні.

Пільгові кредити від держави. На початку червня Кабінет Міністрів затвердив порядок фінансової підтримки домогосподарств, які встановлюють сонячні та вітрові електростанції для власних потреб. Це буде безвідсотковий кредит на обладнання потужністю 10 кВт. Максимальна сума – 480 тис. грн, строк – до 5 років.

18 червня Кабмін повідомив про те, що уряд розширив дію програми «Доступні кредити 5-7-9%» на проєкти, пов'язані з покупкою електрогенераційних установок. Підприємці можуть оформлювати позики на фінансування будівництва та монтаж газотурбінних, газопоршневих і біогазових генераційних установок. Максимальна сума кредиту на відповідні цілі становить до 150 млн грн, строк кредитування – 10 років.

Як сказано в повідомленні Кабміну, кредитні кошти можна також використовувати на купівлю сонячних і вітрових електростанцій та на обладнання для накопичення електричної енергії. Умови такі самі: до 150 млн грн і до 10 років. Ставка за такими кредитами коливається у межах 5–9% річних залежно від розмірів бізнесу та темпів його зростання (створення робочих місць). До того ж у позичальників є можливість отримати кредитні канікули на 6–12 місяців.

Є окрема грантова програма для співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) від Фонду енергоефективності. Вона дає можливість отримати грант на проведення енергоаудиту ЖК та на купівлю обладнання – сонячних електростанцій (СЕС) у сумі до 1 млн грн і теплових насосів – до 2 млн грн. Розмір гранту не може перевищувати 70% вартості обладнання, аудиту та сертифікації енергоефективності будинку.

Альтернативою такому гранту може бути кредит для ОСББ за програмою «5-7-9». Мінекономіки повідомило, що житлово-будівельні кооперативи зможуть теж скористатися цією програмою. Максимальна сума кредиту – 5 млн грн, строк – до 5 років, ставка – 7% річних. Такі умови для ОСББ почнуть діяти з 20 липня.

«За ці кошти можна буде, наприклад, купити та встановити сонячні панелі, інвертори, системи зберігання електроенергії та інше допоміжне обладнання», – пояснила міністр економіки Юлія Свириденко.

Уточнимо, що безпосередньо фінансування надають банки-партнери. Всього їх 46. Повний список можна знайти на сайті Фонду розвитку підприємництва.

Кредити від банків. Отримати кредит на купівлю обладнання та реалізацію енергопроєктів можна в банках і за межами пільгових держпрограм.

Умови таких кредитів менш комфортні щодо ставок. Але якщо позичальник є давнім клієнтом банку, має там історію обслуговування та кредитування, то в нього вищі шанси отримати позику на енергонезалежність. Та й оформлення буде швидшим, оскільки за тими самими кредитами «5-7-9» велика черга з охочих, тому оформлення може розтягнутися на довгий час.

ПриватБанк видає кредити приватним підприємцям і компаніям на придбання електрогенераторів, джерел безперебійного живлення, сонячних та газопоршневих електростанцій, твердопаливних котлів. Сума кредиту становить від 10 млн грн, строк кредиту – до 5 років, мінімальний аванс – 20% вартості обладнання. Кредитна ставка прив'язана до індексу депозитів фізосіб (UIRD). Протягом першого року ставка становить 3-місячний UIRD+0,5%, з другого року – 3-місячний UIRD+2%. Станом на 8 липня це приблизно 14% та 15,4% річних відповідно.

Райффайзен Банк кредитує малий і середній бізнес, який у тому числі реалізує проєкти з будівництва сонячних електростанцій. Максимальна сума кредиту – 9 млн грн, але не більше ніж 80% вартості обладнання та його монтажу. Строк фінансування – від 24 місяців, відсоткова ставка – 17–19% річних.

Укргазбанк пропонує фінансування на будівництво сонячних електростанцій потужністю до 150 кВт для споживання. За даними банку, це дещо модернізований варіант програми «5-7-9» для мікробізнесу. Максимальна сума кредиту становить 3,5 млн грн, строк кредитування – до 4 років, авансовий внесок – 30% вартості СЕС. Ставка встановлюється індивідуально для кожного позичальника. Банк обіцяє максимально швидко ухвалити рішення про видачу кредиту – протягом 2 тижнів.

Крім цього, в Укргазбанку діє програма для приватних осіб (домогосподарств) на купівлю та монтаж сонячних, вітрових електростанцій, комбінованих вітро-сонячних генерувальних систем і теплових насосів. Гранична сума кредиту сягає 1 млн грн, строк кредитування – до 5 років, кредитна ставка – до 23,5% річних. Але якщо внести більший аванс, у розмірі 50–60% вартості обладнання, і погасити кредит протягом 1 року, то ставка буде лише 10,5% річних.

Фінансування від міжнародних донорів. Є також можливість оформити грант або кредит за участю закордонних партнерів, коштом яких буде профінансовано енергопроєкти.

За підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку можна отримати грант на фінансування рішень у сфері альтернативної енергетики. Для невеликих проєктів сума гранту сягає 300 тис. євро у гривневому еквіваленті з можливістю повернути 20% інвестицій. Для великих проєктів розмір гранту становить 3 млн євро у гривневому еквіваленті з можливістю повернути 30% вартості проєкту. Претендувати на грант може бізнес із річним оборотом до 50 млн євро та з кількістю найманих співробітників до 250 осіб.

Кредити на енергоефективність надає Банк розвитку Німеччини (KfW). Гроші можна витратити на енергомодернізацію об'єктів (цехів, складів) та на купівлю обладнання, що видобуває електроенергію з альтернативних джерел. Максимальна сума кредиту становить 500 тис. євро у гривневому еквіваленті, строк фінансування – до 5 років, авансовий внесок – 10%. Кредитна ставка дорівнює 3-місячному UIRD+5%, це зараз 18,4%. Фінансовими партнерами програми є Укргазбанк і банк «Львів».

Регуляторні послаблення та податкові пільги. Крім фінансових інструментів Кабмін анонсував спрощення процедур підключення генераційного обладнання.

Кількість необхідних документів для приєднання до електричних мереж зменшено з семи до двох, а строк видачі та узгодження технічних умов скорочено з 10 до 2 днів. Потрібна лише довідка від військово-цивільної адміністрації про необхідність термінового приєднання електроустановок і графічних матеріалів із зазначенням їх розташування.

Процедура приєднання до газорозподільних систем займатиме близько місяця проти трьох місяців, як це було раніше. Також підприємці звільняються від обов'язку надавати копії документів, що підтверджують право власності (користування) на об'єкт і земельну ділянку.

Як уточнило Міністерство енергетики, для будівництва та розміщення газопоршневих та газотурбінних станцій тепер не потрібно отримувати:

А ще у Верховній Раді зареєстровано два законопроєкти №11344-1 та 11343-1, автори яких на період дії воєнного стану (але не довше ніж до 31 грудня 2025 року) пропонують звільнити від ПДВ та ввізного мита обладнання для побудови й відновлення різних видів генерації: теплових, вітрових і сонячних електростанцій, гідроелектростанцій, газопоршневих і газотурбінних станцій, накопичувачів електроенергії.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль запевнив, що дерегуляційні заходи та стимулювальні пільги почнуть діяти не пізніше 25 липня.

Умови фінансування проєктів з енергонезалежності

Хто дає гроші Кому дають гроші На які цілі дають гроші На яких умовах дають гроші
Держава за програмою «5-7-9» Фізособам (домогосподарствам) На сонячні та вітрові електростанції

До 480 тис. грн

До 5 років

Ставка – 0% (безвідсотковий кредит)
Малому та середньому бізнесу На сонячні, вітрові та газопоршневі електростанції

До 150 млн грн

До 10 років

Ставка – 5-9% річних
Держава через Фонд енергоефективності ОСББ На сонячні електростанції та теплові насоси

До 2 млн грн, але не більше 70% вартості обладнання

Безповоротний грант
ПриватБанк Малому та середньому бізнесу На генератори, ДБЖ, сонячні та газопоршневі електростанції

Від 10 млн грн

До 5 років

Ставка – 14-15,4% річних
Укргазбанк Фізособам (домогосподарствам) На сонячні, вітрові електростанції та теплові насоси

До 1 млн грн

До 5 років

Ставка – до 23,5% річних
ЄБРР Малому та середньому бізнесу На рішення у сфері альтернативної енергетики

До 300 тис. євро/3 млн євро, але не більше 30% вартості проєкту

Безповоротний грант
Банк розвитку Німеччини (KfW) Малому та середньому бізнесу На рішення у сфері альтернативної енергетики

До 500 тис. євро

До 5 років

Ставка ­– 18,4% річних

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS