Одеський припортовий завод готується укласти річний контракт з одним із найбільших трейдерів на світовому ринку добрив.
За інформацією Mind від джерел на ринку та в уряді, йдеться про домовленості з Trammo – логістичною й торговельною компанією зі штаб-квартирою в США, яка є глобальним дистриб'ютором хімічної сировини та добрив.
Агенція «Інфоіндустрія» уточнює, що контракт діятиме до кінця 2025 року.
Mind спробував розібратися в політичних і ринкових домовленостях, які супроводжують відновлення роботи ОПЗ після трирічного простою, спровокованого вибуховим зростанням цін на газ на тлі російської агресії. Зокрема – відстежити, які нетривіальні особистості впливають на ситуацію, що розвивається навколо підприємства.
За результатами 2023 року американський Forbes поставив Trammo на 92-гу сходинку в рейтингу найбільших приватних компаній країни (з доходом $6,4 млрд).
Компанію під назвою Transammonia 1965 року заснував (разом із двома партнерами) біженець із нацистської Німеччини Рональд Стентон. До 2010-х років вона входила у 20 найбільших приватних компаній Нью-Йорка.
Сам Стентон прославився не тільки підприємницькою вдачею, а й тим, що передав $300 млн власних статків благодійним організаціям. У 2016 році, коли йому було 88 років, бізнесмен помер у власному будинку на Мангеттені.
На міжнародному ринку Trammo відома партнерствами в управлінні терміналами та хімічними складами в США та за кордоном, зокрема в Грузії, Об’єднаних Арабських Еміратах, Бразилії та Чилі. Її останні значні угоди стосуються інвестицій у декарбонізацію.
Так, співпраця з французькою компанією Elengy передбачає реконструкцію частини LNG-терміналу Fos Tonkin у басейні Середземного моря для імпорту аміаку з низьким вмістом вуглецю. А проєкт з іспанською енергокомпанією Iberdrola, яка є потужним гравцем на ринку вітрової генерації, стосуються виробництва й експорту «зеленого» водню.
ОПЗ для Trammo не є «темною конячкою». 2016 року ця компанія була серед потенційних покупців флагманського українського підприємства на приватизаційному конкурсі, організованому Фондом держмайна. Проте аукціон так і не відбувся.
Причина – судові суперечки у Стокгольмському арбітражі, ініційовані Ostchem Holding Дмитра Фірташа через газові борги.
Цікавилася тоді покупкою ОПЗ й інша американська хімічна компанія – IBE Trade, власником якої є уродженець Мукачево Олександр Ровт, відомий великими угодами з нерухомістю на Мангеттені.
Саме він, як стверджують джерела Mind в ОП й у хімічній галузі, виступив посередником у залученні Trammo до співпраці з ОПЗ в непрості воєнні часи та сприяв особистій зустрічі керівництва Trammo з Президентом України Володимиром Зеленським під час його нещодавнього візиту до США.
Ба більше – IBE Trade начебто теж може розраховувати на угоду з ОПЗ.
IBE Trade (назва компанії означає International Barter Exchange, тобто міжнародний бартерний обмін) торгує аміачними добривами, але втратила значну частину своєї вартості на тлі конфлікту в Україні. За кращих часів (з кінця 2000 по 2010-ті роки) вона контролювала до 13% продажів світового ринку аміаку та близько 7% – аміачної селітри.
Американський Forbes називав Олександра Ровта «добривним магнатом» і з 2008 року включав до списку найбагатших людей світу; востаннє його капітал журнал оцінював 2020 року в $1,3 млрд. Співрозмовники агентства Bloomberg називали Олександра Ровта «супертрейдером», а його здібності укладати угоди пояснювали «вправною майстерністю маніпулювати важелями влади» та вмінням покладатися на «політично пов'язаних посередників».
Навіть після еміграції до США Олександр Ровт постійно підтримує зв’язки з Мукачевом, де фінансує благодійні проєкти й володіє нерухомістю. Його відзначає кожна влада, і Володимир Зеленський не став винятком. У серпні 2019 року Президент нагородив бізнесмена орденом Ярослава Мудрого IV ступеню «за вагомий особистий внесок у зміцнення міжнародного авторитету України, розвиток міждержавного співробітництва, плідну громадську діяльність».
Від початку широкомасштабного вторгнення в Україну Олександр Ровт проводить у Мукачеві багато часу. Зокрема, протягом 2022–2023 років він, тільки за офіційними повідомленнями, тричі зустрічався з нинішнім заступником керівника Офісу Президента Андрія Єрмака Віктором Микитою, коли той очолював Закарпатську ОВА.
Тому залученість «бізнесмена з Мангеттена», серед іншого, і до розв'язання проблем із відновленням роботи Одеського припортового заводу не дивує.
Очікується, що вже в жовтні відбудеться чергова спроба перезапуску підприємства після простою, що почався 2021 року через енергетичну кризу та стрімке зростання цін на природний газ. У серпні тендерний комітет ОПЗ офіційно визнав переможцем конкурсу на закупівлю 242,6 млн кубометрів газу маловідому компанію «Укрнафтогазбуріння».
Остання була зареєстрована в серпні 2023 року. Кінцевий бенефіціар і директор – Михайло Мазур, який є керівником Винниківського осередку партії «Свобода». Інших бізнесів не має, зате є неодноразовим фігурантом цивільних позовів щодо стягнення боргу.
Загальна вартість угоди становить 4,19 млрд грн з урахуванням ПДВ, газ має постачатися до кінця 2024 року. Дефіцитний, але вкрай необхідний ресурс ця фірма має купити на ринку у видобувників газу чи інших посередників.
Крім того, наглядова рада ОПЗ в липні ухвалила рішення про укладання договору з компанією «Агроторггруп», яка придбаватиме аміак і карбамід, вироблений на підприємстві до кінця поточного року.
Але такий формат роботи не забезпечує сталу прибуткову роботу ОПЗ, бізнес якого орієнтований на експорт.
Читайте також: Тендери та трейдери: що відбувається за лаштунками відродження ОПЗ
Спробою владнати проблему може й стати угода з таким потужним міжнародним трейдером як Trammo, якщо вона дійсно запрацює з наступного року. Щодо постачання газу, то тут можуть стати у пригоді домовленості з американським виробником зрідженого природного газу Venture Global LNG.
Ціна на карбамід, FOB, у портах регіонів
Джерело: агенція «Інфоіндустрія»
Її засновник і виконавчий співкерівник Роберт Пендер повідомив, що вже цієї осені почнуться короткострокові постачання ресурсу в Україну. А в планах компанії – перейти на реалізацію довгострокових, розрахованих на 20 років, проєктів. «Ми маємо намір постачати більше комісійних вантажів протягом наступного року, а потім ми очікуємо та сподіваємося постачати довгострокові вантажі в Україну», – зазначив він.
Ціни на аміак у вибраних портах
Джерело: агенція «Інфоіндустрія»
Компанія D.Trading Ріната Ахметова планує узгодити й підписати довгостроковий контракт із Venture Global, який дозволить розпочати закупівлю американського LNG та доставляти його в Європу й Україну вже з кінця поточного року.
Читайте також: Енергетика Берліна: найзначніші угоди та домовленості URC2024
Щодо перспектив цін на природний газ, який для виробництва азотних добрив є сировиною та становить до 90% у собівартості, то з 2026 року очікується запуск виробництва на численних LNG-проєктах у Катарі й США.
Це має суттєво знизити ціни на ринку, де пропозиція переважатиме попит. Тому й за умови витрат на логістику завантаження ОПЗ ресурсом зрідженого природного газу матиме здебільшого комерційний зиск.
Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук: