Член Групи стратегічних радників з підтримки реформ в Україні при Кабміні, що відповідає за напрямок медичної реформи, Єжи Міллер вважає, що можливими слабкими місцями впровадження медичної реформи можуть стати непрозорість та затягування процесів. Про це він розповів в ексклюзивному інтерв’ю Mind.
«Перше і найважливіше – треба, щоб реформа швидко увійшла у всю систему охорони здоров'я. Все включається поступово. Спочатку «первинка», потім інші медпослуги. Але це не повинно бути 10 років. Максимум – два роки. Дуже бажано, щоб до 2020-го вже вся медицина була всередині реформи. Бо всі лікарі повинні працювати в рівних умовах. В Україні є ризик, що це затягнеться», – говорить Єжи Міллер.
Другий ризик – відсутність прозорості, особливо при розподілі державних коштів всередині медичних закладів. «Друге – це прозорість. Ризик у тому, що її не буде всередині установи. Як розподіляються гроші, скільки отримує лікар – не менше, ніж це передбачено законом», – застерігає експерт.
Нагадаємо: згідно з Законом про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення, заробітна плата лікаря повинна складати не менше, ніж 250% від середньої заробітної плати в Україні на момент прийняття закону. Також законом передбачено, що державне фінансування медицини не повинно бути меншим, ніж 5% від ВВП.
Водночас Єжи Міллер зазначає, що під час проведення подібної реформи у Польщі заради запобігання корупції і непрозорості у розподілі державних коштів доступ до них чиновників було обмежено.
«У Польщі Нацфонд (служба, яка розподіляє кошти на медицину у Польщі. – Mind) отримує гроші не від держави, а від громадян. І політики ніколи в своїх руках цих грошей не мають», – пояснює Міллер. Ця сума у розмірі 7,5% вираховується з податку на прибуток, який у Польщі складає 18%, говорить Міллер. «Ця сума відразу іде не на Мінфін, а до Нацфонду. Таким чином, медицина не залежить ані від рішень чиновників, ані політиків і рішень парламенту. Крім того, зростає середня зарплата – зростає фонд на медицину», – зазначає експерт.