Завдяки застосуванню передбачених законом про неплатників аліментів нововведень за 17 днів, станом на 23 лютого 2018 року, державними виконавцями ліквідовано 20,2 млн грн заборгованості зі сплати аліментів, що складає понад 6 місяців. Про це йдеться в повідомленні на сайті Міністерства юстиції з посиланням на заступника міністра юстиції з питань виконавчої служби Сергія Шкляра.
Так, за його словами, станом на зазначену дату державними виконавцями Мін'юсту винесено 56 394 постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника в праві виїзду за межі України, 53 809 постанов про встановлення тимчасового обмеження боржника в праві керувати транспортними засобами, 52 871 постанова про встановлення тимчасового обмеження боржника в праві користування зброєю, а також 52 512 постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника в праві полювання.
Крім цього, до суду внесено 6537 подань про оголошення розшуку боржника.
«Хоча закон набув чинності лише 6 лютого і підбивати підсумки ще рано, можна з впевненістю сказати, що динаміка статистичних даних за останні два тижні роботи нових правил дає впевненість у правильності рішення законотворців», – наголосив Сергій Шкляр.
Крім того, він додав, що всього за період з 1 січня по 23 лютого 2018 року органами державної виконавчої служби стягнуто 372,3 млн грн на користь 440 777 дітей.
Також за його словами, починаючи з 6 березня Міністерство юстиції запроваджує систему щомісячного моніторингу дії закону на практиці, фіксуючи по всій країні статистику щодо того, як змінилася кількість проваджень із заборгованістю по виплаті аліментів у кожному регіоні, скільком боржникам заборонили виїжджати закордон чи керувати транспортним засобом та користуватися зброєю, скільки боржників направлено на проходження суспільно-корисних робіт для погашення заборгованості зі сплати аліментів.
Нагадаємо, що з початку року міністерством було вжито низку заходів для покращення ситуації зі стягнення аліментів із недобросовісних боржників. Так, на виконання вимог закону Мін'юстом запущено Єдиний реєстр боржників зі сплати аліментів, створено штаби з моніторингу і контролю за станом виконання органами ДВС рішень про стягнення аліментів та мобільні групи з ліквідації заборгованості по аліментах, надано рекомендації та роз’яснення державним виконавцям щодо застосування норм нового законодавства, а також розроблена технологічна картка роботи державних виконавців під час стягнення аліментів.
Як писав Mind, платники аліментів подаватимуть звіти до виконавчої служби щоквартально. Крім того, відомство раз на три місяці перевірятиме заборгованість зі сплати аліментів. І якщо при квартальній перевірці в платника аліментів буде заборгованість, його внесуть до державного реєстру боржників.
Верховна Рада 7 грудня 2017 року прийняла закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» №7277, який президент Петро Порошенко підписав 4 січня 2018 року. Закон набув чинності 6 лютого 2018 року.