Нацрада реформ пропонує невідкладно розглянути Закон «Про валюту»

НБУ пропонує проводити валютні операції між резидентами та нерезидентами в іноземній та національній валюті без обмежень та валютного контролю

Фото: Shutterstock

Національна рада реформ 2 березня 2018 року підтримала для подання на розгляд Верховної Ради України пропозиції Національного банку (НБУ) до проекту Закону України «Про валюту» – єдиного рамкового законодавчого акту, що регулюватиме питання організації валютного регулювання та здійснення валютного нагляду. Про це пише прес-служба НБУ.

Зараз чинне валютне законодавство побудоване навколо декрету Кабінету міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 1993 року. Регулятор зазначає, що декрет вже втратив ефективність і перетворився «на одну з перепон для припливу капіталу в Україну»: «законодавство щодо валютних операцій складне, заплутане і суперечливе» і пропонує його замінити на на Закон «Про валюту».

Так, Нацбанком пропонується проведення валютних операцій між резидентами та нерезидентами в іноземній та національній валюті без обмежень та валютного контролю. «Дотримання валютного законодавства в цілому покладається на валютний нагляд», – додали в НБУ.

«Національна рада реформ не тільки підтримала цей законопроект, але також рекомендувала розглянути його як невідкладний, оскільки він дуже важливий для розвитку ринку та просування України в напрямку вільного руху капіталу», – зазначив заступник голови НБУ Олег Чурій, передає агентство Інтерфакс-Україна.

Крім того, як додає Stockworld із посиланням на слова Чурія, що для повної валютної лібералізації необхідне прийняття законів про BEPS і що без обміну податковою інформацією з іншими країнами Україна складно знімати обмеження для інвестицій за кордон.

«Пакет законів про BEPS потрібно приймати, тому що Україні загрожуватимуть санкції з серії FATF в разі їх неприйняття ... Вже були проблеми, коли вона (Україна) потрапляла в чорний список», – підкреслив він.

Нагадаємо, раніше Організація економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) повідомила, що стурбована затримкою підписання Україною Багатосторонньої конвенції по плану дій ОЕСР з протидії розмивання бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування. BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) – план дій ОЕСР з протидії розмивання бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування.

Разом з цим президент Петро Порошенко зазначив, що документ запроваджує принцип «дозволено все, що не заборонено» та поступову, послідовну і гнучку лібералізацію на валютному ринку України, вільний рух капіталу та інших валютних цінностей. Водночас, зазначений Декрет Кабміну нарешті буде скасовано, разом з покаранням у вигляді призупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Також президент відмітив, що кінцевою метою є покращення умов для інвесторів, залучення інвестицій, нові робочі місця, нові надходження до державного бюджету, надходження валюти в країну, зміцнення національної валюти. 

Нагадаємо: у 2014 році ОЕСР схвалила Єдиний стандарт звітності (Common Reporting Standard, CRS), відомий також як Стандарт автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки. СRS зобов'язує податкові органи держав, що підписали угоду, отримувати інформацію від фінансових установ про платників податків цих держав і щорічно автоматично обмінюватися цими даними з іншими країнами.

Як писав Mind, Мінфін у вересні 2017 року презентував детальну Дорожню карту з імплементації Мінімального стандарту Плану дій BEPS та планував до кінця року приєднатися до багатосторонньої угоди (MLI – Multilateral Instrument), але в заплановану дату, 24 січня 2018 року, зазначений документ підписали шість країни і Україна серед них була відсутня.

У міністерстві пояснили, що до запланованої дати підписання в Парижі міністр фінансів не отримав повноважень на підписання конвенції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS