Намагання Угорщини заблокувати співпрацю України з НАТО через мовне питання є неприпустимими. Таку позицію висловили делегати Канади та Литви під час суботнього засідання Парламентської асамблеї НАТО у Варшаві, передає «Укрінформ».
Будапешт повинен по-іншому вирішувати свої проблеми з Києвом, а нинішні дії Угорщини в цьому напрямку є «неприпустимими», зазначили делегати країн.
«Одна з країн Вишеградської групи намагаєтеся використовувати НАТО як інструмент для блокування зустрічі НАТО-Україна. Це неприпустимо, тому прошу наших угорських колег, аби вони сприяли тому, щоб угорський уряд не використовував НАТО як інструмент розв'язування проблем між Україною та Угорщиною»,- зазначила делегат від Литви.
Делегат від Канади натомість зазначив, що відвідував школи в Україні, де навчаються нацменшини, і там поважається право на використання рідної мови, тому інформація про утиски нацменшин за мовною ознакою в Україні, озвучена Угорщиною, не відповідає дійсності.
«Блокування однією країною процесу євроатлантичної інтеграції України для нас виглядає дуже проблематично і дивно з політичної точки зору»,- констатував делегат від Канади.
Представник від Угорщини у відповідь на звинувачення заявив, що новим законом про освіту українська влада «замість зближення із Заходом будує націоналістичну країну». За його словами, цей закон створює багато проблем для угорської меншини у Закарпатті, відтак Угорщина хоче розраховувати на солідарність в цьому питанні з боку Альянсу.
Міністр МЗС Польщі Яцек Чапутович назвав це питання «суперечкою у колі сімʼї» і висловив сподівання, що найближчим часом проблему буде вивчено і запропоновано рішення.
«Можливо, доцільно було б долучити третю сторону, яка допоможе, наприклад, генсека НАТО. Думаю, він має певні інструменти, аби вирішити цю проблему»,- констатував Чапутович.
Як повідомлялося, Угорщина як член Парламентської асамблеї вже втретє блокує проведення Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів через претензію до мовної статті українського закону про освіту.
Нагадаємо, президент України підписав скандальний закон про освіту. Ключовим у законі є мовна стаття, яка виводить на перший план українську мову, а російську «відштовхує» до нацменшин.
Угорський парламент одноголосно засудив український закон про освіту. Депутати вважають, що закон порушить права закарпатських угорців на навчання рідною мовою.