ВР ухвалила в цілому зміни до Податкового кодексу щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі

За таке рішення проголосували 237 народних депутатів

Фото: УНІАН

Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг» (1073). За таке рішення проголосували 237 народних депутатів, проти – 43, утримались – 32, не голосували – 80, передає кореспондент Mind.

У пояснювальній записці зазначається, що через значні обсяги «тінізації» економіки виникає необхідність впровадження окремих мотиваційних заходів, спрямованих на виведення з тіньового обігу частки готівкових розрахунків та «відбілювання» обігу товарів, що реалізуються без офіційного відображення тими суб’єктами господарювання, які згідно законодавства не звільнені від обов’язку застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, проте реально їх не використовують.

Законопроектом передбачено внесення змін до Податкового кодексу, що мають на меті запровадження механізму компенсації вартості покупки покупцям, які виявлять порушення встановленого порядку проведення розрахунків при придбанні товарів вартістю понад 100 грн та направлять відповідну скаргу до контролюючих органів (тобто створення мотивації для покупців в сприянні контролю за дотриманням вимог законодавства про здійснення розрахункових операцій).

Також пропонується передбачити в Податковому кодексі запровадження інформаційної системи в межах електронного кабінету, за допомогою якої може бути перевірена автентичність розрахункового документа, оформлена скарга на продавця товарів за порушення порядку проведення розрахункових операцій та в режимі реального часу відстеження руху такої скарги через контролюючий орган.

При тому запроваджується законодавче визначення систем зберігання, збору та обліку даних РРО та можливість використання електронних копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків, подання яких є обов’язковим згідно Закону, в якості джерел податкової інформації.

Крім того запроваджується також дворівнева система перевірок поданих покупцями або споживачами письмових звернень чи скарг засобами порталу перевірки розрахункових операцій. На першому рівні проводиться камеральна перевірка поданого звернення; на другому рівні – у випадку не підтвердження продавцем факту продажу товарів (послуг) покупцю в ході камеральної перевірки чи неявки його для її проведення,  призначається фактична перевірка дотримання всіх вимог законодавства про застосування РРО, оприбуткування товарів та обліку їх руху, дотримання порядку ведення касових операцій. Також розширюється перелік видів діяльності, які здійснюють суб’єкти спрощеної системи оподаткування (ССО), для яких застосування РРО є обов’язковим.

Також ним передбачається надання півроку для запровадження необхідної електронної системи та три місяці матиме Кабінет Міністрів для підготовки необхідних підзаконних акцій.

Парламент 233 голосами ухвалили рішення про скорочення терміну підготовки даного законопроекту до розгляду в другому читанні вдвічі.

Нагадаємо, раніше ВР ухвалила зміни до закону про РРО щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі (1053-1). Він запроваджує електронне РРО та спрощує процедуру його реєстрації через електронний кабінет – без подання документів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS