«Нафтогаз України» розрахував тарифи, за якими «Газпром» може бронювати транзит російського газу до країн ЄС українською газотранспортною системою (ГТС). Про це пише DW з посиланням на заяву голови правління «Нафтогазу» Андрія Коболєва на заході, організованому його компанією в Брюсселі.
Додамо, що цей захід відбувся на наступний день після третього раунду газових переговорів Україна-ЄС-Росія.
«Обидва сценарії були розраховані на 15 років бронювання потужностей», – додав Коболєв.
За його словами, якщо «Газпром» бронюватиме 60 млрд кубометрів на рік, то протягом 2020-2024 років у «Нафтогазі» очікують тариф на рівні $3,21 за прокачку тисячі кубометрів газу 100 км української ГТС. У разі, якщо «Газпром» бронюватиме 90 млрд кубометрів, то тариф буде на рівні $2,56. При цьому «Нафтогаз» очікує, що тариф, за яким відбуватиметься транзит російського газу до ЄС, у 2019 році становитиме $2,61.
«Чим більші обсяги та чим на довше «Газпром» бронюватиме, тим нижчим буде тариф», – пояснив такі розрахунки Коболєв. «Поки ми не отримали відповіді з російського боку, яке їхнє бачення навантаження української системи, тривалості контракту», – зазначив глава «Нафтогазу».
Нагадаємо: нині тарифи на транспортування газу українською ГТС встановлює регулятор, тобто Нацкомісія з регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). При цьому оператором української ГТС поки залишається «Нафтогаз».
Транзит без контракту Коболєв назвав «контрабандою». Раніше з'явилися повідомлення у ЗМІ, що за газовими правилами ЄС Україна начебто була би зобов'язана транспортувати російський газ і без підписання контракту. За словами керівника «Нафтогазу», такої опції немає.
«Короткотермінове бронювання дозволене європейським законодавством, тож ми його точно дозволимо всім учасникам... Але я не можу уявити, як можна слідувати законодавству, пересилаючи газ з Росії без контракту. Це може розглядатися як контрабанда», – сказав Коболєв.
Він також уточнив, що для такого бронювання треба підписати угоду між операторами двох ГТС.
«Якщо залишатися в рамках права ЄС, то спершу треба мати угоду про міжмережеве з'єднання (interconnection agreement). Якщо її підписано, то можна відкривати сезон бронювання», – додав Коболєв. За його словами, без такої угоди оператор ГТС не має юридичних підстав думати, що той чи інший обсяг газу наявний для транспортування.
Раніше в Росії заявили, що рішення Єврокомісії щодо газопроводу OPAL вплине на газові переговори з Україною.
Детальніше про варіанти розвитку подій у переговорах з «Газпромом» читайте у матеріалі Mind «Тепліше, ще тепліше»: що нового в газовому діалозі між Україною та РФ».