Президент України Володимир Зеленський звернувся до українців і пояснив останні дії влади щодо вирішення конфлікту на Донбасі,зокрема розповів про «формулу Штайнмаєра».
«Почнемо з найголовнішого. Чи хочемо ми завершення війни та повернення усіх українських територій? Так! На сьогодні існує єдиний майданчик, де ці питання можуть обговорюватися на найвищому рівні – це зустріч у «нормандському форматі». Чи могла вона відбутися найближчим часом? Ні. Чому? Бо на шляху до цього була одна перепона, найбільша страшилка останніх тижнів – «формула Штайнмаєра», – сказав він.
«Ця формула каже лише одне – коли має запрацювати так званий закон про особливий статус Донбасу. А саме – після проведення там місцевих виборів, які відбудуться за Конституцією України, законодавством України та після публікації звіту ОБСЄ про те, що вибори відбулися відповідно до міжнародних демократичних стандартів. Ось із чим погодилася Україна в Мінську», – зазначив Зеленський.
Він також наголосив, що українська сторона не підписувала жодних документів з представниками так званих «Л/ДНР».
«Чи підписували ми якісь спільні угоди з так званими «ДНР» чи «ЛНР»? Ні. Ми відправили окремого листа пану Сайдіку, де засвідчили узгодження позицій за текстом цієї формули. Що далі? Завтра вибори на Донбасі? Ні. Далі відбудеться зустріч у «нормандському форматі» разом із президентом Франції, канцлеркою Німеччини та президентом РФ, де ми обговоримо шляхи припинення війни на Донбасі», – розповів глава держави.
Зеленський заявив, що його позиція щодо проведення виборів «збігається із позицією всіх українців».
«Ми всі розуміємо, що Донбас – це Україна. І там повинен запанувати мир, відбутися повне припинення вогню, виведення іноземних військових формувань. Ми всі розуміємо, що на українсько-російському кордоні з нашого боку повинні бути українські прикордонники. Має статися обмін полоненими, щоб всі наші громадяни повернулися додому. І проведення виборів має відбутися не від дулами кулеметів, а за українським законодавством, з доступом кандидатів від українських політичних сил, українських ЗМІ та міжнародних спостерігачів, з можливістю реалізації свого виборчого права усіма внутрішньо переміщеними особами. Все це ми будемо обговорювати на зустрічі в «нормандському форматі», – наголосив він.
Президент також пояснив ситуацію з новим законом про особливий статус. За його словами, під час зустрічі в «нормандському форматі» він підписуватись не буде, оскільки чинний діє до 21грудня 2019 року.
«Буде новий закон. Чи будемо ми його самі розробляти і швидко приймати? Ні. Ми напишемо його разом – у співпраці та публічному обговоренні з усім українським суспільством, не перетнувши жодної червоної лінії. Отже, ніякої капітуляції. Ніякої здачі національних інтересів України. Ніяких договорняків та глобальних кроків без згоди народу України. Лише повернення людей і наших територій. Повернення полонених і повернення миру. Попереду в нас довгий і складний шлях до вирішення цієї проблеми, і ми повинні пройти його разом. І тут потрібна єдність. Я поважаю конституційне право кожного громадянина України на протест, я чую вас і повірте, я ніколи не здам Україну. Водночас я дуже прошу усіх зважено і спокійно підійти до ситуації та не піддаватися на маніпуляції і провокації деяких осіб – вони дуже хочуть використати вас, повернути собі можливість пограбунку, уникнути кримінальної відповідальності», – підкреслив президент.
Нагадаємо: у російських ЗМІ з’явилася інформація про те, що 1 жовтня українська делегація нібито вже підписала «формулу Штайнмаєра» на переговорах у Мінську.
Під час брифінгу президент Зеленський повідомив,що українська сторона погодила текст «формули Штайнмаєра». Також він анонсував розведення військ ще на двох ділянках після Станиці Луганської, «де відбулося успішне розведення військ». Глава держави заявив, що формула «має бути імплементована в новий закон про особливий статус, якого ще немає».
Представник Кабінету Міністрів у Верховній Раді Ірина Верещук заявила, що «формули Штайнмаєра» у Мінську підписано не було, адже це «лише усна домовленість»
«Це усна домовленість, усний алгоритм, який передбачав певну модель проведення виборів, але за умови… виконання Мінських безпекових домовленостей, припинення вогню, розведення сил та засобів», – пояснила вона.