НБУ знизив облікову ставку до 10%

Правління НБУ ухвалило рішення знизити облікову ставку до 10% річних з 13 березня 2020 року

Фото: УНІАН

Правління Національного банку (НБУ) знизило облікову ставку з 11% до 10% річних з 13 березня 2020 року. Про це повідомив глава НБУ Яків Смолій на пресбрифінгу щодо рішень Правління НБУ з монетарної політики в четвер, 12 березня.

«Правління Національного банку ухвалило рішення знизити облікову ставку до 10% річних з 13 березня 2020 року», – оголосив Смолій.

Зміна облікової ставки в Україні найбільше впливає на рівень інфляції через 9–18 місяців: через це НБУ приймає рішення про її зміну з урахуванням не тільки поточних значень інфляції, як її найімовірнішої динаміки в майбутньому.

Найнижчою за весь період спостереження облікова ставка була у 2013-2014 році – 6,5%. Проте НБУ з березня-2019 лише знижував облікову ставку, з рівня 18%.

Раніше НБУ прогнозував, що протягом переважної частини 2020 року інфляція буде нижчою за цільовий діапазон 5% ±1 в. п. Однак у IV кварталі вона прискориться і становитиме 4,8% за підсумками поточного року. При цьому Нацбанк допускав зниження облікової ставки до 7% на кінець 2020 року.

Як повідомлялося, споживчі ціни в лютому-2020 порівняно із січнем-2020 знизилися на 0,3%, з початку року – на 0,1%. У річному вимірі інфляція уповільнилися у лютому-2020 до 2,4% з 3,2% за підсумками січня цього року.

Дефляція фіксується на тлі спаду у виробничому секторі: за оцінкою Мінекономіки падіння ВВП у січні-2020 склало 0,5%.

Пандемія коронавірусу спричинила падіння цін на сировину та скорочення інвестиційної активності.

Реагуючи на нові виклики центральні банки країн світу розпочали підготовку та реалізацію заходів монетарного пом’якшення. Зокрема, Федеральна резервна система США у березні знизила базові процентні ставки на 0,5 в.п., до рівня 1-1,25%.

Вплив цих подій призвів до суттєвого сплеску девальваціного тиску на курс гривні, що в умовах значної залежності внутрішнього ринку він імпорту може сформувати умови для виникнення стагфляції.

Крім того, попереднє зниження облікової ставки спричинило скорочення попиту на облігації внутрішньої державної позики  та зниження кредитних ставок найбільшими банками, що матиме проінфляційний та продевальваційний вплив.

Разом з тим, голова Ради НБУ Богдан Данилишин виступає за розширення кредитної підтримки економіки, оскільки обсяг кредитів виданих економіці в кращі часи сягав 80% ВВП, але зараз не набирає і 25% ВВП, а без непрацюючих кредитів – менше 15% ВВП. 

«Падіння темпів інфляції нижче цільового діапазону НБУ, а цін виробників – нижче нуля – свідчить про ознаки повноцінної стагнації у секторі виробництва товарів та послуг та про помітне звуження обсягів його діяльності… Ситуація, що склалась загрожує ефектом широкомасштабної втечі капіталу з країни», – вказується на його сторінці у мережі Facebook.

Чимало українських банкірів прогнозувало збереження Нацбанком облікової ставки на незмінному рівні у березні.

Але були й альтернативні очікування, зокрема, експерти інвестиційної компанії Eavex Capital прогнозували зниження облікової ставки з 11% до 9,5%. В інвестиційній компанії Арт Капітал допускали зниження облікової ставки відразу на 2 в.п. через низькі показники поточної інфляції.

Динаміка облікової ставки

НБУ знизив облікову ставку до 10% річних
Джерело – НБУ
Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS