Споживча інфляція 2019 року скоротилася до 4,1% - Смолій
На кінець року вона становитиме 4,8%, а у 2021–2022 роках буде на рівні середньострокової цілі - близько 5%

Навіть швидше ніж очікував Національний банк, споживча інфляція скоротилася до 4,1% у 2019 році і досягла цілі – 5% ± 1 відсотковий пункт, чого і прагнув НБУ. Про це на брифінгу повідомив голова Національного банку Яків Смолій, передає пресслужба НБУ
«У 2019 році споживча інфляція сповільнилася до 4,1% – найнижчого рівня за останні шість років. Таким чином, ми досягли інфляційної цілі 5% ± 1 в. п., яку декларували з 2015 року, навіть швидше, ніж очікували», – сказав Смолій.
При тому він підкреслив, що незалежна монетарна політика Нацбанку, вільна від політичних вподобань і побудована на макроекономічному моделюванні та професійних оцінках, що довело свою ефективність. «Ми підтвердили власну спроможність ставити і досягати поставлених цілей», – вважає очільник НБУ.
За його словами, зміцнення гривні мало вирішальний вплив на стрімке уповільнення інфляції наприкінці минулого року. Ревальвація нівелювала ефекти досить сильного споживчого попиту.
Смолій прогнозує, що надалі продовжиться уповільнення інфляції.
«Починаючи з січня і протягом переважної частини року вона буде нижчою цільового діапазону 5% ±1 в. п. Однак у IV кварталі вона прискориться і становитиме 4,8% за підсумками поточного року. Відповідно, наприкінці року вона повернеться у цільовий діапазон», – сказав голова НБУ.
Це пов'язане з тим, пояснив Смолій, що «по-перше, минулорічна ревальвація гривні продовжуватиме відображатися на вартості імпортованих товарів і товарів з високою часткою імпорту в собівартості», а також із тим, що збереженням відносно невисоких цін на енергоносії на світових ринках стримуватиме подорожчання палива на внутрішньому ринку.
Крім того, на уповільнення інфляції вплине те, що «продовольча інфляція за відсутності шоків пропозиції буде незначною завдяки очікуваному поліпшенню врожайності овочів та фруктів».
Водночас дещо вищими, ніж торік, будуть темпи зростання адміністративно-регульованих цін, насамперед через подальше приведення акцизів на тютюнові вироби до європейських рівнів, повідомив Смолій.
Він також спрогнозував, що у 2021–2022 роках інфляція внаслідок пом’якшення монетарної політики перебуватиме на рівні середньострокової цілі 5% ±1 в. п.
Збереженню стабільно низьких темпів інфляції також продовжать сприяти виважена фіскальна політика, відносно низькі ціни на енергоресурси на світових ринках та підвищення продуктивності української економіки, переконаний голова НБУ.
Раніше Mind повідомляв, що НБУ знизив облікову ставку до 11% річних. Рішення набуває чинності з 31 січня 2020 року.
Також повідомлялося, що в Україні вперше з 1991 року зафіксовано дефляцію.До цього у грудні на споживчому ринку фіксувалося лише зростання цін.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].