BI фахівець, хто він і які компанії його шукають

 

В ІТ світі з кожним роком з'являється все більше нових цікавих професій, які можна опанувати новачкам і тим, хто вирішив перекваліфікуватися. Сьогодні я хочу розповісти про перспективну спеціальність BI фахівця, яка відкриває чудові кар'єрні перспективи для тих, кому подобається працювати з даними.

Поняття «Business intelligence» в більшості випадків перекладається у нас як «Бізнес аналітика», і у зв'язку з цим часто виникає плутанина щодо функцій, які виконує ця роль. Це не дивно, адже більшість IT компаній пов'язують роль бізнес-аналітика, в першу чергу, з роботою з замовниками та постановкою технічних завдань розробникам. Причина в тому, що на Заході є також поняття «Business analysis» і, відповідно, посада «Business analyst» яка й включає цей функціонал. Але, щоб розібратися все ж таки що включає в себе BI, варто окремо розглянути інші варіанти перекладу слова «intelligence». Серед інших варіантів зупинимося на таких як «інформація», «розвідка», «розуміння» і повернемо назад слово «бізнес». Стає очевидно, що BI це, в першу чергу, інформація про бізнес, бізнес-розвідка та, як результат, розуміння цього самого бізнесу. Інформація про бізнес – це дані, які зберігаються у певному форматі для подальшого аналізу, тому BI також правильно описувати як роботу з даними.

З появою можливості зберігати та обробляти дані, а також швидким зростанням обчислювальної потужності з'явилося розуміння необхідності не тільки збереження, а й аналізу цієї інформації. Якщо розглянути статистику кількості даних, що зберігаються, можна побачити, що їхній обсяг зростає експоненційно – щороку кількість даних зростає в рази.

Саме така тенденція сприяє значному зростанню попиту на фахівців у даній сфері, тоді як зростання кількості людей з необхідними навичками все ще відстає від цього попиту. Крім того, ефективність аналізу даних усе ще залишається невисокою, адже розуміння можливостей аналітики приходить з досвідом. А оскільки BI є відносно новим поняттям, людей зі значним досвідом у цій сфері вкрай мало, що робить BI доволі популярним напрямком для фахівців-початківців.

Функціонал BI можна умовно розділити на back end та front end. У першому випадку йдеться про зберігання даних та їхню попередню обробку для подальшого використання в інструментах візуалізації. Перед тим, як дані записуються в сховище (англійський термін DWH або Data warehouse), створюється його структура. Далі налагоджується інтеграція з автоматичного завантаження даних у базу (в деяких випадках, через неможливість автоматизації цього завантаження, фахівець проводить процес вручну). Після того як дані збережені в «сирому вигляді», наступним етапом є їхня попередня підготовка. На цій стадії створюються так звані ETL (extract, transform, load) процеси, результатом яких можуть бути агрегація або трансформація даних (об'єднання таблиць, групування або розбивка рядків, стовпчиків тощо). Після обробки дані, зазвичай, знову записуються до DWH – тільки вже в окремо виділений під це простір (найчастіше створюється окрема база даних, яка називається «Analytics», «Reporting» або щось на кшталт цього). Однак у деяких випадках дані можуть відразу ж використовуватися інструментом візуалізації без попереднього запису (цей процес, як правило, є менш продуктивним з огляду на гіршу оптимізацію).

Усі перераховані вище процеси зазвичай виконуються однією людиною, хоча останнім часом, з огляду на ускладнення структури даних і підходів до їхньої обробки, на функції ETL виділяється окрема позиція, яка передбачає знання мов програмування (в основному зараз це Python або R).

Наступним етапом є безпосередньо візуалізація даних і підготовка дешбордів, а також автоматизація їхнього оновлення, налаштування прав доступу та графіку їхніх розсилок користувачам. На даному етапі фахівець отримує підготовлені, максимально оптимізовані дані, на підставі яких вибудовує візуальну частину. Сучасні BI інструменти (Tableau, Power BI, Qlikview тощо) пропонують широкі можливості з налаштування інтерактивних елементів візуалізації та гнучкого налаштування прав доступу до них (в результаті користувачі можуть користуватися дешбордами з будь-якого браузера на будь-якому пристрої).

Front end частина виконується одним фахівцем. Однак, попри те що ця людина може бути мало залучена у процеси підготовки даних, найчастіше вимоги до такої посади передбачають хоча б базові навички роботи з back end процесами.

Оскільки попит на BI фахівців наразі значно перевищує їхню пропозицію на ринку праці, часто компанії готові брати людей з невеликим досвідом. В основному оцінюються персональні якості людини, які потенційно допоможуть йому швидко опанувати професію. До таких належать у першу чергу: критичне мислення, вміння знайти унікальний підхід до розв'язання проблеми, вміння продумувати декілька кроків наперед, а також здатність побудувати логічний ланцюжок дій (алгоритм) для вирішення тієї чи іншої ситуації. Ці якості не тільки допоможуть людині навчитися працювати з даними, але також робити логічні висновки та допомагати бізнесу в прийнятті рішень.

На жаль далеко не всі компанії, особливо на ринку пострадянських країн прийшли до розуміння того що BI це не просто звіти в «Екселі», а галузь з колосальним потенціалом. Адже саме глибина розуміння даних є основою конкурентоспроможності компанії на ринку. І, так само як наукові відкриття неможливі без значних вкладень у дослідження, «бізнес-відкриття» неможливі без істотного внеску в роботу BI департаменту.

Якщо вас зацікавив даний напрямок, і ви хотіли б розширити свої можливості та отримати трендову високооплачувану професію, тоді я б рекомендував вам звернути увагу на курс Business Intelligence від навчального центру DAN. IT education, де я викладаю спільно з провідними BI фахівцями з України. Загальна тривалість курсу становить 200 офлайн годин, навчання охоплює теми як бекенду, так і фронтенду дата-аналітики. Під час навчання у вас буде можливість попрацювати над реальними кейсами та працевлаштуватися після навчання.


BI фахівець, хто він і які компанії його шукають

Автор
Іван Бугаєнко
Senior Tableau Developer at IAG GBS.
Більш ніж 5 років досвіду в розробці Business Intelligence, працював в авіаційній та аерокосмічній галузі.
Фахівець з Tableau, PL/SQL, Data Warehousing, Business Intelligence.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS