Вчені зі зростаючою тривогою спостерігають за льодовиком Туейтса, розташованим у Західній Антарктиді. За деякими оцінками, танення найширшого льодовика у світі підвищить рівень світового океану на 0,6 метра. Це якщо людству пощастить, а якщо ні, рівень океану може зрости на 3 метри, пише HighTech Plus з посиланням на New Atlas.
Міжнародна команда дослідників встановила, що льодовик Туейтса зруйнується протягом п'яти років, прискоривши дестабілізацію Західно-Антарктичного льодового щита.
Льодовик Туейтса тягнеться на 120 км вздовж західного узбережжя Антарктики. Він особливо вразливий до змін клімату, а його вплив на планету може виявитися руйнівним. Дослідженнями цього льодовика займається, зокрема, міжнародна організація ITGC, сформована у 2018 році, яка об'єднала понад сотню вчених.
«Туейтс – найширший льодовик у світі, – сказав Тед Скамбос, провідний координатор ITGC. – Швидкість його руху за останні 30 років подвоїлася, і він містить у собі достатньо води, щоб підняти рівень моря більш ніж на 0,6 м. І може призвести до ще більшого підвищення рівня світового океану – до трьох метрів, якщо потягне із собою сусідні льодовики».
Одна з найважливіших структур льодовика Туейтса – східний шельфовий льодовик, плаваюча маса льоду, яка уповільнює швидкість руху льоду в океан. Шельф спочиває на підводній горі, яка утримує його і сам льодовик у відносному спокої. Проте дослідники з ITGC з'ясували, що шельфовий льодовик Туейтса атакується з різних боків. Під ним утворюються довгі канали, які проводять теплу воду та прискорюють його танення, пише видання.
Дані радарів показують, що до центру льодовика простяглися довгі тріщини, розмір яких збільшується щороку на 2 км. Гірше того, вони прямують до місця з тонким льодом. Звідти тріщини поширяться по всьому шельфовому льодовику і призведуть до його руйнування. Як тільки його не стане, льодовик Туейтса втратить опору.
Материкова частина льодовика також перебуває під загрозою. Автономний підводний човен вивчив область, де лід з'єднується із землею, і виявив, що вода тут відносно тепла та солона і підмиває лід знизу.
Вчені змоделювали сценарій, при якому льодовик Туейтса відступить усе далі до суші. Ймовірно, вздовж океану виникнуть високі льодовикові бар'єри, які обрушуватимуться у воду. Це призведе до дуже швидкого руйнування льодовика. Станеться це протягом кількох десятків чи сотень років.
«Якщо Туейтс зруйнується, він потягне лід більшої частини Західної Антарктики, – заявив Скамбос. – Тому критично важливо отримати чіткішу картину майбутнього льодовика у найближчі 100 років».
Проаналізувавши нещодавно розсекречені супутникові дані, європейські вчені розрахували, що з 2015 року 220 000 гірських льодовиків Землі втрачають понад 328 млрд тонн льоду та снігу на рік. Тануть майже всі льодовики світу, навіть тибетські, які вважалися стабільними.
Як повідомлялося, ООН зафіксувала в Арктиці новий температурний рекорд.