Наближені до путіна російські олігархи змогли обійти введені проти них західні санкції і успішно вивести сотні мільярдів доларів завдяки схемі офшорів на острові Мен поблизу Ірландії. Серед цих осіб – олігарх Алішер Усманов, голова «Ростєха» Сергєй Чемезов, депутат Держдуми Андрєй Скоч та речник путіна Дмітрій Пєсков.
Джерело. Про це йдеться в розслідуванні The Wall Street Journal.
Деталі. Керувала мережею зареєстрована на острові Мен компанія Bridgewaters. Вона створила для своїх клієнтів цілу «корпоративну імперію», яка включала інвестиції в американські технологічні компанії, такі як Meta Platforms, Twitter та Airbnb; організацію, яка продає російському уряду апаратуру для спостереження та стеження; а також нерухомість у європейських країнах, пише WSJ.
Декілька шарів посередників і компаній-«пустушок», наприклад, допомогли Усманову приховати факт володіння літаком Airbus A340 вартістю понад $350 млн. Завдяки цьому літаку вдалося вилетіти з Мюнхена до Узбекистану невдовзі після того, як ЄС заборонив польоти російських бортів і заморозив активи олігархів.
Газета також описує, як Усманов, з 2000 року колишній гендиректором «Газпром інвестхолдингу», через мережу офшорів пересилав кошти холдингу для використання своїм холдингом «Металоінвест» .
Через компанію Kanton Services з Британських Віргінських островів також йшли інвестиції у західні технологічні компанії. Вона, зокрема, вкладалася у 2011 році у фонд DST Global II керуючої компанії DST Global Юрія Мільнера. Компанія мала два джерела коштів, – Усманов і кредити «Газпром інвестхолдингу», які були забезпечені акціями, які належали Усманову.
За словами представника DST Global, компанія не приймала російських інвесторів із 2011 року і не знала про використання кредитів «Газпрому». Мільнер недавно заявив, що відмовився від російського громадянства.
За допомогою спеціально організованих Bridgewaters компаній російський банк ВТБ інвестував близько $300 млн через DST Global у Twitter та китайського ретейлера JD.com.
З Bridgewaters пов'язаний і Дмітрій Пєсков. У 2014 році та створила компанію, щоб зберігати в ній понад $1 млн на ім'я Татьяни Навки, яка стала дружиною Пєскова наступного року.
Через мережу Bridgewaters Усманов також інвестував $175 млн в американський лазерний стартап Quanery під час первинного розміщення акцій. IPO відбулося незадовго до вторгнення росії в Україну.
У Міністерстві фінансів США виданню сказали, що, звичайно, відстежують діяльність Bridgewaters, але не надали подробиць.
В Офісі з контролю за іноземними активами (OFAC), який займається реалізацією санкцій, не знали про частку Усманова в Quanergy, сказала газеті знайома із ситуацією людина.
Декілька компаній Bridgewaters володіють особняками в Німеччині біля міста Тегернзе. Усманов живе там, коли приїжджає, щоби лікувати очі, сказав його представник.
За словами місцевого політика Томаша Томашека, олігарх приїжджає три-чотири рази на рік із охоронцями. Після початку вторгнення Томашек організував біля особняка Усманова акцію протесту.
Бекграунд. У вересні прокуратура та поліція Німеччини провели обшуки у кількох об'єктах нерухомості, які, як вважається, належать Усманову, підозрюючи його у порушенні санкцій.